vytisknout velikost písma Lancia Delta (1979): talianska legenda a švédske zásnuby

Model Lancia Delta sa na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov stal symbolom rýdzo talianskej exkluzivity pre bežného človeka.
Lancia Delta (1979): talianska legenda a švédske zásnuby
Zoznam kapitol
  1. (Tiché) zrodenie legendy; Spolupráca Fiatu so Saabom začína; Kompaktný, ale praktický
  2. Športové ambície, Dvojliter na vzostupe, Technické údaje

(Tiché) zrodenie legendy

Hoci nad premiérou Delty zaplesali predovšetkým bežní motoristi, málokto vtedy tušil, že sa tento model stane tiež jedným z najúspešnejších súťažných automobilov všetkých čias. Lancia Delta oslávila svoju premiéru v roku 1979 na autosalóne vo Frankfurte, aby nahradila model Fulvia, a vyrábala sa až do roku 1994. O jej funkcionalistický, nadčasový a avantgardný styling sa postaral Giorgetto Giugiaro, Delta sa potom z pochopiteľných dôvodov stala Autom roka 1980, kedy sa postavila tvárou v tvár silnej konkurencii v podobe Volkswagenu Golf, Opelu Kadett a Fordu Escort.

Lancia Delta Giugiaro 2.jpgLancia Delta Giugiaro.jpgDelta 1979 1.jpgDelta 1979 2.jpg
Lancia Delta: Giugiarove modely a prvé sériové prevedenie

V ankete toho roka Delta dostala 369 bodov, nasledovali Opel Kadett (301 bodov) a Peugeot 505 (199 bodov). Ako skutočný líder Delta disponovala motorom uloženým naprieč pred prednou, poháňanou nápravou. Jej päťdverová karoséria ponúkala pri kompaktných vonkajších rozmeroch dostatok vnútorného priestoru a nepodobala sa ničomu dovtedy obvyklému. Zlé jazyky označujú jej dizajn často za trochu "krabicoidný", ale vyznávači štýlovej čistoty vedia svoje.

Vzhľadu karosérie zodpovedala aj prísne účelný, avšak bohato vybavený výstroj priestoru pre posádku. Za skutočne pozoruhodnú okolnosť v histórii Delty možno považovať jej prepojenie so švédskym Saabom. Ten na sklonku sedemdesiatych rokov nedisponoval prostriedkami potrebnými k vývoju menšieho, lacnejšieho modelu, hoci ho lokálni díleri akútne požadovali. Celosvetová ropná kríza žiadala znižovanie spotreby paliva aj výrobných a vývojových nákladov, zákazníci žiadali menšie autá a na európske automobilky tvrdo doliehal silnejúci import japonských značiek.

Spolupráca Fiatu so Saabom začína

Došlo tak k významnej dohode o spolupráci medzi koncernami Scania-Saab a Fiat v otázke spolupráce na konštrukciu nových modelov. Prvým plodom tejto kooperácie sa stala práve Delta. Jej vývoj bol plne v talianskej réžii, Saab však prispel svojimi poznatkami k zlepšeniu antikoróznej úpravy a prevádzky v nízkych teplotných režimoch. Tie však boli bohužiaľ aplikované len na model Saab-Lancia 600, ktorý sa predával výhradne vo Švédsku a Nórsku, talianske Delty sa naopak vyznačovali práve vrodenou chuťou na koróziu.

Saab Lancia 600.jpgSaab Lancia 600 (1).jpgSaab Lancia 600 (2).jpgSaab Lancia 600 (3).jpgSaab Lancia 600 2.jpg
Vozidlá Saab-Lancia 600 so zlepšenou antikoróznou úpravou sa predávali len v Severských krajinách

V Saabe niesol projekt označenie 600, v Taliansku ho vyvíjali pod kódom Y5. Táto spolupráca sa však osvedčila, a tak bol čoskoro uzavretý nový kontrakt s označením Type 4. Ten v prvej polovici osemdesiatych rokov vyvrcholil štvoricou spriaznených modelov Saab 9000 (exkluzivita a turbomotory), Fiat Croma (konfekcia s mimoriadne priestrannou päťdverovou karosériou), Alfa Romeo 164 (citeľný športový akcent a vlastné, výkonné motory) a Lancia Thema (komfort najvyššej úrovne s prezývkou "taliansky mercedes").

Model Lancia - Saab 600 bol dodávaný vo výbavových stupňoch GLS a GLE a výhradne s "tisícpäťstovkou" s výkonom 85 koní kombinovanou s päťstupňovou prevodovkou. Zvlášť prevedenie GLE však bolo dosť drahé, v zápätí preto bolo z ponuky vypustené.

Kompaktný, ale praktický

Lancia Delta mala kompaktnú päťdverovú, dvojpriestorovú a päťmiestnu karosériu s dlžkou 3 885, šírkou 1 620 a výškou 1 380 mm. Podvozok s rázvorom náprav 2 475 mm bol odvodený z úspešného Fiatu Ritmo, batožinový priestor mal základný objem neveľkých 260 litrov. V roku 1983 sa však predstavil model Prisma, štvordverový trojpriestorový sedan priamo odvodený z Delty, ktorý svojmu majiteľovi ponúkal batožinový priestor so základným objemom plných 460 litrov.

Lancia Delta 1,6 HF Turbo 1983 1.jpgLancia Delta 1,6 HF Turbo 1983 2.jpg
Lancia Delta 1,6 HF Turbo z roku 1983

Delta bola spočiatku dodávaná s dvojicou pružných a výkonných zážihových štvorvalcov Fiat OHC s karburátormi Weber, vďaka ktorým sa podarilo pohotovostnú hmotnosť vozidla udržať v okolí 950 kg. Základná jednotka sa stala "tisíctristovkou" s výkonom 78 koní pri 5 800 ot./min. a krútiacim momentom 105 Nm pri 3 400 ot./min., ktorý v kombinácii so štvorstupňovou prevodovkou zrýchľoval z pokoja na 100 km/h za 12,8 s a dosahoval rýchlosť 155 km/h. Príplatkový "päťkvalt" najvyššiu rýchlosť mierne zvýšil.

Lancia Prisma 1.jpgLancia Prisma 2.jpgLancia Prisma 3.jpg
Nároky na väčší batožinový priestor vzápätí uspokojil z Delty priamo odvodený trojpriestorový sedan Lancia Prisma

Náročnejší zákazníci mali k dispozícii výkonnejšie jednotku 1,5 l, ktorej výkon dosahoval 85 koní pri 5 900 ot./min. a krútiaci moment vrcholil hodnotou 123 Nm, a to už pri 2 400 ot./min. Vďaka tomu klesla doba potrebná k akcelerácii na 100 km/h na 11,3 s, zatiaľ čo "maximálka" poskočila až na 185 km/h. Vyznávači hospodárnej prevádzky potom mali k dispozícii moderný vznetový štvorvalec OHC s objemom 1,9 l, ktorý dával vďaka turbodúchadlu KKK K16 80 koní pri 4 200 ot./min.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A