vytisknout velikost písma Lada stále premýšľa o technike pre novú Nivu

Lada potvrdila prípravu novej generácie modelu Niva. Aktuálne sa rieši, akú koncepciu vozidlo dostane. Nová Niva musí generovať väčšie predajné čísla, preto sa zdá ako veľmi pravdepodobné nasadenie priečne uloženého motora.
Lada stále premýšľa o technike pre novú Nivu

Nedávno sa objavili informácie o tom, že Lada začala vývoj novej generácie modelu 4×4, ktorý u nás poznáme skôr pod starým označením Niva. Od tej doby sa začali množiť špekulácie odhadujúce použitú techniku. Preto Lada prichádza s vysvetlením celej situácie. Stručne povedané, aktuálne sa ešte nevie, akú koncepciu nová generácia Nivy dostane.

Lada zostavila tím inžinierov, ktorý sa bude v spolupráci s odborníkmi z aliancie Renault-Nissan zaoberať rôznymi možnosťami. Definitívne rozhodnutie o tom, na akom technickom základe novinka vyrastie, ešte nepadlo. Ako všeobecný trend z podobných modelov označuje Lada priečne uložený motor s výkonom až 147 kW (200 k).

Niva by sa tak posunula od čistokrvného pracovného off-roadu smerom k segmentu SUV, hoci má byť v teréne tento automobil stále nadpriemerný. Dôvodom je snaha osloviť viac zákazníkov a ako je známe, kategórie terénnych automobilov príliš neťahá. Na použitie priečne uloženého motora hovorí aj skutočnosť, že túto koncepciu využívajú aj ostatné modely Lada, alebo napríklad Dacia Duster. Nasadenie už vyvinutej techniky by samozrejme celý projekt zlacnelo.

O ďalšom vývoji okolo novej generácie modelu 4×4 (Niva) bude Lada informovať priebežne.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY