vytisknout velikost písma Kuba: otvorenie trhu s autami v skutočnosti len ďalšou z pascí režimu

Pred týždňom bol na Kube po niekoľkých dekádach uvoľnený predaj nových automobilov. Podľa väčšiny médií ide o dôkaz postupnej demokratizácie tamojšej spoločnosti, hoci v trochu zábavnej forme, ale nie je tomu tak.
Kuba: otvorenie trhu s autami v skutočnosti len ďalšou z pascí režimu
Zoznam kapitol
  1. Kuba
  2. Fotogaléria

Revolučná vláda Komunistickej strany Kuby, ktorej žezlo v roku 2006 prevzal z rúk chorého Fidela Castra jeho brat Raúl, doviedla svoju revolúciu tak ďaleko, že po 55 rokoch umožnila svojim občanom kupovať nové autá. Verejnosť na celom svete sa teraz chveje blahom nad tým, že Kuba vďaka Raúlovým reformám konečne smeruje k demokracii a prosperite, avšak minimálne v prípade tejto reformy ide len o ďalšiu umne spracovanú ilúziu.

P1195337.JPGP1195338.JPGP1195351.JPG
P1215481.JPGP1245938.JPGP1245940.JPG
V prevádzke na Kube najčastejšie stretnete dlhoročné americké modely

Pripomeňme, že od komunistickej revolúcie v roku 1959 až do polovice roku 2011 bolo možné na Ostrove slobody obchodovať iba s automobilmi, ktoré sa na Kubu dostali pred rokom 1959. Súčasnosť na tamojších cestách preto vyzerá tak, že cesty križuje kombinácia amerických korábov z päťdesiatych rokov (s motormi z úplne iných áut), Lád, Škodoviek a ďalších vozidiel dovezených v dobách tesného spojenia Kuby so Sovietskym zväzom a jeho satelitmi a importovaných ojazdených áut z prvej polovice druhej dekády 21. storočia.

Sprístupnenie nových áut prostým Kubáncom sa stalo súčasťou jednej zo stoviek reforiem kabinetu Raúla Castra schválených v rámci novej päťročnice na zjazde Komunistickej strany Kuby v roku 2011. Za zmienku stojí, že tento zjazd bol ešte len 6. v poradí (a prvým po 11 rokoch) a že na ňom bol do čela krajiny oficiálne zvolený Raúl Castro, ktorý sa stal, podobne ako Fidel, prezidentom, premiérom a predsedom Komunistickej strany v jednej osobe.

Norma o liberalizácii predaja áut vstúpila na Kube do platnosti 3. januára a podľa očakávania pre tamojšie obyvateľstvo ani chorľavejúcu ekonomiku krajiny nič nerieši. Mediálnym symbolom tohto "veľkorysého" kroku sa stal "Peugeot za 180 tisíc eur", avšak treba byť objektívny. Nové Peugeoty za výkladmi dealerstiev v skutočnosti štartujú v prepočte na na sume 65 tisíc eur, no a vzhľadom na priemernú mzdu Kubáncov v štátnej sfére, ktoré dosahuje niekoľko desiatok eur mesačne, to na smiešnosti celej situácie nemení vôbec nič.

P1195204.JPGP1195344.JPGP1185034.JPG
Svoj odtlačok v kubánskej prevádzke zanechal aj náš kraj...

Ale poďme k jadru veci, pričom dajme najskôr slovo oficiálnej verzii Castrovho totalitného režimu. Ten na jednej strane hovorí o "predajoch za trhové ceny", na druhej strane ale pripúšťa, že ceny novo dovezených áut sú navýšené o prirážku, ktorá poputuje do rozvoja hromadnej dopravy. S ohľadom na ceny panujúce na Kube a na ceny nových áut sa na internete objavila poznámka, že Kuba chce vyriešiť problémy s hromadnou dopravou predajom jediného auta.

Samozrejme bonmot, ale prekvapivo nie úplne odtrhnutý od reality. Podľa kubánskeho Ministerstva dopravy by mohli byť z prirážky na jedinom novom aute kúpené dva ojazdené autobusy v slušnej kondícii, takže pri hypotetickom predaji len 1 000 nových áut by boli vyriešené problémy s hromadnou dopravou v celej Havane.

P1195129.JPGP1195158.JPGP1225810.JPG
Kubánský vozový park siaha aj do Európy

Liberalizácia trhu s autami však so sebou na Kube nesie aj celý rad ďalších noriem, ktoré paradoxne celú situáciu ďalej zhoršujú. Nové ceny na takzvanom voľnom trhu totiž prakticky znemožnia nákup nového vozidla tiež miestnym celebritám vrátane športovcov, diplomatov či odborníkov. Predpisy idú zároveň aj proti proklamovanému záujmu vedeniu Kuby o príliv investícií zahraničných partnerov, ktorí pre svojich zamestnancov za tieto ceny určite autá kupovať nebudú.

V rámci verejného tajomstvo je ale všetkým zúčastneným jasné, že nové auto by si aj za stanovené ceny, ktoré sú zrejme najvyššie na celom svete, rad Kubáncov dovoliť mohol. Ostrov slobody je totiž v skutočnosti jednou veľkou čiernou ekonomikou, avšak práve jej predstavitelia si také auto oficiálnou cestou určite nekúpia. Druhý deň by totiž mohli očakávať uniformovanú návštevu, ktorá by sa domáhala dokladov o pôvode príjmov.

Takže : dôkaz o demokratizácii Kuby? Nie, iba ďalšia z pascí na pašerákov, vekslákov a ďalších "nepriateľov revolúcie", ktorými tamojší režim svoju vládu len utvrdzuje...

Trochu rozptýlenia vám ponúkne pohľad na päťdesiatku nových fotografií z Kuby.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A