vytisknout velikost písma Kto jazdí po D1 v strednom pruhu, je lenivý a bezočivý [komentár]

Pokojná jazda uprostred širokej diaľnice je možno pohodlná pre vás, ale pridávate tým prácu a starosti ostatným vodičom.
Kto jazdí po D1 v strednom pruhu, je lenivý a bezočivý [komentár]

Prekvapuje ma, koľko Čechov získalo vodičské oprávnenie a zbieralo prvé skúsenosti za volantom v Amerike. Že sa vám to nezdá? Pripúšťam, že to znie nepravdepodobne. Ako inak si ale vysvetliť rozšírenosť "amerického" správania slovenských vodičov na trojprúdovej diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou?

Kedykoľvek týmito miestami prechádzate, vidíte vodičov, ktorí sa v kľude a nevzrušene posúvajú za svojimi cieľmi prostredným pruhom. Zrejme si užívajú pocit bezpečia, ktorý pramení z potenciálneho manévrovacieho priestoru na oboch stranách. Vyhovuje im, že nemusia tak často prechádzať z pruhu do pruhu a upravovať rýchlosť podľa okolitej prevádzky.

Patríte k nim? Dúfam, že nie. Pretože prácu, ktorú takí vodiči ušetria sebe, prirobia dvojnásobne iným.

Bezdôvodná jazda uprostred je bezohľadnosť

Na rozdiel od Ameriky sú u nás všetky pruhy naľavo od pravého určené len na predbiehanie. Čo má jeden následok, ktorý vás možno nikdy nenapadol: Bezdôvodne jazdou prostredným pruhom poloprázdnej diaľnice porušujete nielen cestný zákon, o ktorom si môžeme myslieť svoje, ale aj zákon, ktorý by v každej funkčnej spoločnosti mal byť nadradený kodifikovaným normám - zákon slušnosti.

Čo hovorí zákon

Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie."

§ 10, zákon č. 8/2009 Z.z.

Ak sa v predchádzajúcich odsekoch spoznávate, zrejme ste sa teraz silno urazili. Stavím sa, že sami seba považujete za veľmi opatrného šoféra. Určite nikdy neprekračujete povolenú rýchlosť, veď aj na diaľnici často idete oveľa pomalšie, než legislatíva a podmienky dovoľujú. Tak aká bezohľadnosť?

Bezohľadnosť nie je to isté, čo agresivita. Bezohľadnosť nie je porušovanie zákona (akokoľvek s ním niekedy kráča ruka v ruke). Bezohľadnosť je neschopnosť alebo neochota brať ohľady na druhých. Často pramení z nedostatku empatie, vcítenia sa do ostatných.

Skúste sa teraz spolu so mnou vcítiť do vodiča, ktorý sa k vám zozadu blíži stotridsiatkou, zatiaľ čo vy upaľujete prostredným pruhom bezpečnou a úspornou rýchlosťou 100 km/h. Aké má ten vzadu možnosti?

Môže pokračovať v pravom pruhu a podísť vás sprava. Čo by bolo perfektne legálne napríklad v tej Amerike, ale u nás by sa tým vodič vystavil postihu za nedovolené predbiehanie. A uznajte, že nie je fér, aby niekto riskoval postih za porušenie zákona len preto, že ste ho k tomu porušením zákona donútili vy.

Druhá možnosť? Predbehne vás legálne. To znamená, že musí dvakrát zmeniť jazdný pruh a niekoľko dlhých sekúnd sa pohybovať po diaľnici šikmo, čo zväčšuje mŕtvy uhol jeho zrkadiel relatívne k smeru diaľnice. Riskuje tak, že prehliadne rýchlo sa približujúce auto v ľavom pruhu. Manéver je navyše náročný na správne načasovanie a aj keď sa všetko podarí, čaká vodiča za odmenu dvojitý návrat späť doprava - najskôr len na pár sekúnd, než sa opäť priblíži k ďalšiemu takému krásavcovi, ako ste vy. Vodičskú prácu, ktorú ste podľa zákona aj podľa zdravého rozumu mali urobiť vy, tak musel odviesť niekto iný.

A tretí, najčastejší scenár? Predbiehajúci vodič sa zaradí za vás a čaká, až sa uvoľní ľavý pruh, hoci vpravo od vás je úplne voľno. Výsledok je neodvratný.

V ľavom je plno, vpravo ani noha

Aj tí najsnaživější a najpoctivejší vodiči po niekoľkých minútach kľučkovania prestanú zachádzať doprava. Pravý pruh sa vyprázdni a vľavo sa prevádzka zahustí, pretože všetci chcú predbehnúť pomalé auta uprostred.

Nie je to žiadna pustá teória. Denne vidíte na D1, to že je v pravom pruhu voľno celé stovky metrov a v ľavom idú autá naskladané za seba v netrpezlivom vláčiku.

Bezdôvodná jazda v prostrednom pruhu dramaticky zmenšuje priepustnosť diaľnice a prispieva k vzniku nebezpečných situácií - tým viac, čím ide pôvodca pomalšie. Skúste na to myslieť, až sa nabudúce cestou na chalupu budete chcieť zase zahniezdiť pohodlne uprostred diaľnice hneď po opustení Bratislavy. Alebo bežte za svojím zákonodarcom a žiadajte po ňom, nech presadí predbiehanie ktorýmkoľvek pruhom ako v Amerike.

Keď prenášate na ostatných svoj ​​diel práce za volantom, mohli by ste to kolegom vodičom vrátiť aspoň takto. Pre nás všetkých by to bolo vo výsledku najjednoduchšie.

Ilustračné foto: ŘSD

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A