vytisknout velikost písma Krádež auta cez bezkľúčové odomykanie nie je nič nové

Moderné technológie mení aj metódy odcudzenia automobilov. V niektorých prípadoch stačí jednoduché zariadenie, vďaka ktorému sa vozidlo samo odomkne a možno ho tiež naštartovať. Jeden takýto prípad si môžeme prezrieť na videu. Táto metóda krádeže je ale známa už roky.

Na internete sa objavilo video zachytávajúce veľmi rýchlu a nenásilnú krádež Mercedesu, ktorá prebehla v anglickom Solihulle. Zlodeji v podstate len chvíľu chodili so záhadnou krabičkou pred autom, to sa potom samo odomklo a následne i naštartovalo. Nie je to ale žiadny revolučný objav, len ďalší prípad, kedy bol použitý trik známy minimálne dva roky.

Tieto krádeže sa týkajú automobilov vybavených systémom bezkľúčového odomykania a štartovania. Zjednodušene povedané voz vysiela signál a keď mu kľúčik odpovie, auto sa odomkne. Dosah kľúčika býva veľmi malý, zvyčajne musíte stáť hneď vedľa vozidla. Lenže keď máte šikovné zariadenie, ktoré dosah signálu predĺži, je vyhraté. Kľúčik môže byť kdesi v dome, ale vďaka tomuto zariadeniu voz signál napriek tomu prijme, takže sa odomkne a možno ho tiež naštartovať. A presne toto zlodeji využívajú.

O rovnakých prípadoch sa písalo už v roku 2015 (okrem iného podobné krádeže popisoval článok New York Times). Riešenie existuje, aj keď nie je príliš elegantné. Ak chcete mať istotu, že vám auto týmto spôsobom nikto neukradne, musíte zabrániť kľúčiku v prijímaní a vysielaní signálu. To môžete urobiť napríklad tak, že z neho vyberiete batériu alebo ho upracete niekam, kam sa signál nedostane. Ako písal istý majiteľ Toyoty Prius, ktorému zlodeji odviezli takto voz hneď trikrát počas jedného mesiaca, problém vyriešila mraznička. Síce má kľúče od auta vedľa zmrzliny, ale Prius mu už nikto neukradol.

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák
Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

5. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Ďalší dlhodobý test bude patriť Škode Fabia Combi. Čaká nás pol roka s novým litrovým trojvalcom 1.0 TSI. Konkrétne ide o verziu s výkonom 81 kW, teda o vrcholnú motorizáciu. Fabia prišla do testu vo výbave Style a s niekoľkými príplatkovými prvkami.

4. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY