vytisknout velikost písma Končí doba dieselová? V Británii poklesol predaj dieselov o pätinu

V západoeurópskych krajinách sa prepadajú registrácie naftových áut. Naopak rastie záujem o vozidlá s alternatívnym palivom a hybridy. Záujem o diesely klesá aj u nás, ale hybridy príliš netiahnú. Niekde poklesol trhový podiel dieselov zo 70% na menej ako polovicu.
Končí doba dieselová? V Británii poklesol predaj dieselov o pätinu

Väčšina západných krajín, kde sa dane z prevádzky vozidla určovali podľa hodnoty vypúšťaných emisií CO2 (teda podľa tabuľkovej spotreby paliva), bola dieselom zasľúbená. Napríklad v Španielsku alebo Francúzsku dokonca svojho času dosahoval podiel zaregistrovaných dieselov na viac ako 70% trhu. Také časy sú ale zrejme preč.

Napríklad medziročné septembrové registrácie nových áut vo Veľkej Británii poklesli o 9,3% na 426 170 áut. Za poklesom stojí veľký prepad záujmu o autá s dieselom. Tých sa medziročne predalo o 21,7% menej, zatiaľ čo benzínové autá zaznamenali menší pokles 1,2%. Naproti tomu vzrástol medziročný počet registrácií vozidiel s alternatívnym pohonom o 41% a už majú tieto vozidlá (LPG, CNG, hybridy a elektromobily) viac ako 5% podiel na trhu.

Trhy ako Veľká Británia sú pomerne dôležité aj pre nás, pretože určujú trendy, aké autá budú automobilky vyrábať a ponúkať. Náš malý trh s mesačnými registráciami okolo 20 000 nových vozidiel nie je v celkových európskych číslach tak relevantná. Pokles záujmu o diesely tak môže radikálne zmeniť zloženie motorovej palety nových áut. U niektorých značiek sa tak už deje.

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Naša Fabia vám to ukáže

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Naša Fabia vám to ukáže

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

dnes | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák
Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

5. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY