vytisknout velikost písma Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový súper Mercedesu S

Podľa Toyoty budú luxusné autá budúcnosti jazdiť na vodík. Dojazdu a dĺžke tankovanie sa súčasný elektromobil nemôže rovnať. Vízia luxusného vodíkového auta má dlhší rázvor ako Mercedes triedy S.
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový súper Mercedesu S

Toyota vidí budúcnosť diaľkovej automobilovej dopravy vo vodíku. Model Mirai už predáva, teraz predstavuje nový koncept vozidla poháňaného vodíkovými palivovými článkami. Volá sa trochu zvláštne, Toyota Fine-Comfort Ride. Je to veľké auto, rázvor má o plných 30 cm dlhší ako Mercedes-Benz triedy S. Napriek tomu je vďaka previsom vodíkový koncept o 40 cm kratší.

Presné parametre Toyota neuvádza, ale cieľom je ponúknuť reálny dojazd 1000 km na jedno natankovanie. Navyše s dobou tankovania nie je v vodíkom taký problém ako s nabíjaním akumulátorov. Za tri minúty máte plnú nádrž. Inak vozidlo jazdí samozrejme na elektrinu a má "výfuk", ktorý z palivového článku odvádza čistú vodnú paru.

Toyota rovnako predstavuje návrh nového poňatia interiéru. Hoci je v móde autonómne riadenie a aj tento automobil je zamýšľaný s jeho pokročilou formou, stále má pedále a volant. Toyota sa totiž nechala počuť, že je k plne autonómnemu riadeniu skeptická a rozhodovanie chce ponechať na ľuďoch - vodičoch.

Šesťmiestny koncept bude vidieť na autosalóne v Tokiu, ale nečakajte niečo také v najbližšej dobe vo výrobe. Ide o víziu, na budúce vozidlá Toyoty si maximálne požičia niektoré prvky.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY