vytisknout velikost písma Komu zobere Tesla Model 3 zákazníkov? Priama konkurencia nie je

Tesla Model 3 zatiaľ nemá žiadneho priameho konkurenta. Čisto elektrické autá sú menšie a o dosť pomalšie. To isté platí o hybridných alternatívach. Za 35-tisíc si môžete kúpiť napríklad aj BMW 3 alebo Mercedes-Benz triedy C.
Komu zobere Tesla Model 3 zákazníkov? Priama konkurencia nie je

Tesla Model 3 spôsobila veľký rozruch už minulý rok, kedy Elon Musk predstavoval ešte veľmi rozpracované auto. V súčasnosti sa rozbieha sériová výroba a zákazníci sa len hrnú. Prečo? Pozreli sme sa, aké modely by bolo možné považovať za súperov Tesly Model 3. A ukázalo sa, že priama konkurencia prakticky neexistuje. Aspoň podľa tabuliek vyzerá americká novinka naozaj lákavo.

Tesla zatiaľ vyrába výkonnejšiu verziu s predĺženým dojazdom. To znamená takmer 500 km na jedno nabitie, zrýchlenie z nuly na amerických 96 km/h za 5,1 s a najvyššiu rýchlosť 225 km/h. Z elektromobilov aktuálne dostupných na slovenskom trhu neponúka porovnateľné vlastnosti žiadny. Všetky bez výnimky sú výrazne pomalšie, sľubujú podstatne nižší dojazd, ale pritom sa ich cena tiež pohybuje okolo 35-tisíc eur. Pozrite si napríklad taký Hyundai Ioniq Electric, za ktorý dáte v lepšej výbave presne toľko isto a ktorý na jedno nabitie prejde zhruba polovicu toho, čo Tesla.

Situácia sa príliš nelepší ani pri hybridoch. Zhruba rovnako stojí napríklad Toyota Pirus Plug-in Hybrid. Tá je síce podobne veľká a podobne futuristická, ale podstatne pomalšia. Celkom vyrovnanou konkurenciou sú modely BMW 330E a Mercedes-Benz C 350 e, lenže za tie si priplatíte tisíce eur.

A potom tu máme ešte klasické autá s klasickými spaľovacími motormi. Za takúto sumu si môžete celkom vyberať. K dispozícii je napríklad solídne vybavený Superb s motorom 2.0 TDI (140 kW), alebo lacnejšie varianty prémiových sedanov typu Audi A4 alebo BMW 3. Žiadny z týchto automobilov vám však nedá takú dynamiku, akú sľubuje Tesla Model 3.

Kompletný prehľad teoretických a skôr nepriamych konkurentov nájdete v galérii.

audi-a3-sportback-etron.jpgaudia4.jpgbmw-225xe.jpgbmw3.jpgbmw-330e.jpgbmw-i3.jpg

ford-mondeo-hev.jpghyundai-ioniq-electric.jpgkia-soul-ev.jpglexus-is-300h.jpgmercedes-benz-b-250-e.jpgmercedes-benz-c.jpgmercedes-benz-c350e.jpgnissan-eNV200.jpgskoda-superb.jpg

tesla.jpgtesla-model-3.jpgtoyota-prius-plug-in.jpgvw-e-golf.jpg

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY