vytisknout velikost písma Koľko toho utiahne nový Land Rover Discovery? Budete sa čudovať

Land Rover Discovery utiahol nákladnú súpravu ťažkú 110 ton. Nový Discovery ťahal cestný vlak pozdĺž 16 km dlhej trasy. Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Land Rover usporiadala podobnú udalosť.
Koľko toho utiahne nový Land Rover Discovery? Budete sa čudovať

Britská automobilka Jaguar Land Rover rada robí rôzne špeciálne udalosti, ktoré predovšetkým priťahujú pozornosť. V minulosti sme tu mali napríklad Range Rover Sport ktorá zišiel zjazdovku, Jaguar XF prechádzajúci sa ponad riekou po lanách, nedávno tu bol lietajúci Jaguar E-Pace a tak ďalej. Teraz prichádza ďalšia podobná akcia, kde hrá hlavnú rolu nový Land Rover Discovery.

Oficiálne táto britská novinka môže na ceste zapriahnuť príves ťažký maximálne 3,5 tony, ale to ešte neznamená, že to je maximum, ktoré je automobil schopný uviesť do pohybu. Land Rover sa preto rozhodol vyskúšať, kam dokáže zajsť. Na svoj pokus si vybral austrálsky cestný vlak.

Austrálsky predpis obmedzuje dĺžku týchto nákladných balíkov na 53,5 m, čo je pre Land Rover málo. Výrobca automobilov preto vybavil výnimku a zabezpečil uzavretú cestu. Celkovo bolo za Discovery priatiahnutých sedem prívesov a jeden traktor. Aby sa hmotnosť bezpečne dostala za hranicu 100 ton, ľudia z automobilky ešte priložili desať ton nákladu na náves. Spolu to všetko vážili 110 ton.

Výsledok môžete vidieť na vyššie uvedenom videu. Discovery vybavené trojlitrovým naftovým šesťvalcovým motorom nemalo problém s uvedením tohto monštra do pohybu a pokračovalo ďalších 16 km rýchlosťou až 44 km/h.

Akokoľvek to vyzerá dosť zaujímavo, nie je to absolútny rekord. O ten sa tento rok postaralo Porsche Cayenne S Diesel, ktoré uviedlo do pohybu Airbus A380 vážiaci 285 ton. V tomto prípade bola samozrejme "jazda" niekoľko desiatok metrov, nie šestnásť kilometrov.

Mimochodom, Land Rover už podobnú akciu urobil aj v minulosti. V roku 1989 tiahlo prvé Discovery vlak a prakticky rovnakú vec automobilka zopakovala minulý rok s menším Discovery Sport. Minuloročné video možno pripomenúť nižšie.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY