vytisknout velikost písma Koľko toho utiahne nový Land Rover Discovery? Budete sa čudovať

Land Rover Discovery utiahol nákladnú súpravu ťažkú 110 ton. Nový Discovery ťahal cestný vlak pozdĺž 16 km dlhej trasy. Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Land Rover usporiadala podobnú udalosť.
Koľko toho utiahne nový Land Rover Discovery? Budete sa čudovať

Britská automobilka Jaguar Land Rover rada robí rôzne špeciálne udalosti, ktoré predovšetkým priťahujú pozornosť. V minulosti sme tu mali napríklad Range Rover Sport ktorá zišiel zjazdovku, Jaguar XF prechádzajúci sa ponad riekou po lanách, nedávno tu bol lietajúci Jaguar E-Pace a tak ďalej. Teraz prichádza ďalšia podobná akcia, kde hrá hlavnú rolu nový Land Rover Discovery.

Oficiálne táto britská novinka môže na ceste zapriahnuť príves ťažký maximálne 3,5 tony, ale to ešte neznamená, že to je maximum, ktoré je automobil schopný uviesť do pohybu. Land Rover sa preto rozhodol vyskúšať, kam dokáže zajsť. Na svoj pokus si vybral austrálsky cestný vlak.

Austrálsky predpis obmedzuje dĺžku týchto nákladných balíkov na 53,5 m, čo je pre Land Rover málo. Výrobca automobilov preto vybavil výnimku a zabezpečil uzavretú cestu. Celkovo bolo za Discovery priatiahnutých sedem prívesov a jeden traktor. Aby sa hmotnosť bezpečne dostala za hranicu 100 ton, ľudia z automobilky ešte priložili desať ton nákladu na náves. Spolu to všetko vážili 110 ton.

Výsledok môžete vidieť na vyššie uvedenom videu. Discovery vybavené trojlitrovým naftovým šesťvalcovým motorom nemalo problém s uvedením tohto monštra do pohybu a pokračovalo ďalších 16 km rýchlosťou až 44 km/h.

Akokoľvek to vyzerá dosť zaujímavo, nie je to absolútny rekord. O ten sa tento rok postaralo Porsche Cayenne S Diesel, ktoré uviedlo do pohybu Airbus A380 vážiaci 285 ton. V tomto prípade bola samozrejme "jazda" niekoľko desiatok metrov, nie šestnásť kilometrov.

Mimochodom, Land Rover už podobnú akciu urobil aj v minulosti. V roku 1989 tiahlo prvé Discovery vlak a prakticky rovnakú vec automobilka zopakovala minulý rok s menším Discovery Sport. Minuloročné video možno pripomenúť nižšie.

Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive

Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive

Britskí kolegovia porovnali BMW 760Li xDrive a Škodu Superb 2.0 TSI 4×4. Obe spomínané autá sa v našej redakcii už zastavili, preto sme sa pozreli na presné čísla nameranej dynamiky. Superb na dvanásťvalec ani zďaleka nemá, ale skutočne dobre brzdí.

20. 11. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Fabiu RS by sme odporučili niekomu, kto je fanúšik značky a podobné auto chce pre radosť napríklad ako druhý alebo tretí kus do svojej flotily s tým, že toho za rok príliš veľa nenabehne.

14. 11. 2017 | Dalibor Žák
Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Motor 1.4 TSI ACT má udávaný výkon 110 kW a krútiaci moment 250 Nm. Dlhodobo testovaný Seat Leon predviedol na valcovej skúšobni ešte lepšie hodnoty a najmä veľmi priaznivé priebehy. Krútiaci moment zostáva v prakticky celom rozsahu bežne používaných otáčok nad udávanou maximálnou hodnotou.

13. 11. 2017 | Jiří Červenka

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY