vytisknout velikost písma Kia vyrába čoraz viac áut. Boli sme sa pozrieť.

V deň, kedy sme do výrobného závodu firmy Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom prišli, vyšli v slovenských novinách články o najbližšej budúcnosti automobiliek v tejto krajine.
Kia vyrába čoraz viac áut. Boli sme sa pozrieť.

V súvislosti s predpoveďami vedúcich činiteľov automobiliek na nedávnom frankfurtskom autosalóne sa hovorí o uzavretí až desiatich tovární v Európe.

"Musel som pochopiteľne na podobné otázky aj odpovedať," povedal hovorca Kia Motors Slovakia, Jozef Bače. Trenčiansky Peugeot počíta s miernym spomalením a skrátením niektorých výrobných týždňov, bratislavský Volkswagen a Škoda zostanú zrejme na nezmenených číslach výroby až do konca roka.

Niekde skracujú, v Žiline nastavujú

V dnešnej dobe je to pomerne neuveriteľné, ale tohtoročné predpoklady pre Žilinu aj podľa triezvych odhadov počítajú s prekročením oficiálne stanovenej ročnej kapacity vyrobených áut a preto budú zrejme do konca roka pridávať niekoľko víkendových smien navyše. 300 000 vozidiel, na ktoré bol závod v bežnom výrobnom rytme pred siedmimi rokmi vybudovaný, tento rok zrejme stačiť nebude.

5.JPG6.jpg9.jpg 
Výrobný program značky Kia na Slovensku: Cee’d, Sportage a Venga

Pritom tretí rok existencie bol pre továreň kritický. V roku 2009 sa produkcia prepadla až na 150 000 vyrobených áut, keď rok predtým presiahla 200 tisíc kusov. Kórejci pochopiteľne nie sú filantropi, ako každý iný podnikateľ usilujú o zisk. "Vtedy došlo k dvom zásadným rozhodnutiam, ktoré určite ovplyvnili dnešnej dobrú situáciu," hovorí hovorca.

"Firma sa rozhodla, že aj napriek zníženej produkcii nikoho neprepustí. Časť zamestnancov bola doma na šesťdesiatich percentách platu, krátila sa trojzmenná prevádzka. Ďalším kľúčovým rozhodnutím bola stávka na výrobe druhého SUV Hyundai ix35 k už vyrábanej Kia Sportage. "

Ísť proti prúdu sa oplatilo

Na výrobu dvoch veľkých vozov hľadeli nielen radoví zamestnanci podniku v tomto období s nedôverou. Ekonomická kríza sa valila svetom aj Európou, všetci tvrdili, že budúcnosť majú len malé vozidlá. "Lenže obe autá sa u zákazníkov neuveriteľne uchytili​​, napríklad Sportage dnes tvoria polovicu našej ročnej produkcie. A o ix35 bol taký záujem, že by nestačili naše kapacity na vlastnú produkciu Kia a tak sa jeho výroba presunula do koncernovej továrne v severomoravských Nošoviciach," vysvetľuje Jozef Bače.

Osem typov na jednej linke

Žilinská Kia ťaží svoj ​​súčasný úspech jednak z úplne automatizovanej výroby, ktorú na jednej výrobnej linke zaisťujú stovky priemyselných robotov. Napríklad v zvarovni ich je 344 a každých 55 sekúnd vyrobí jednu karosériu. Ľudská ruka sa dotkne auta až pri konečnej montáži na 450 metrov dlhej montážnej linke, kde roboty zaisťujú asi tretinu úkonov.

13.JPG14.jpg15.jpg 
344 robotov zvarí každých 55 sekúnd jednu karosériu; lakovňa; striekanie farieb

Druhým faktorom ekonomickej stability je ponuka typov áut presne podľa "charakteru" európskeho spotrebiteľa. Nevyrábajú žiadne extravagancie, cenovo sa držia v prijateľnom spektre, či už sa jedná o hatchbacky a kombíky Kia ceed, MPV Venga alebo SUV Sportage. A prispieva k tomu aj skutočnosť, že motory pre žilinský závod a čiastočne aj pre Hyundai v Nošoviciach pochádzajú odtiaľ. Kia ich vyrába ročne už okolo pol milióna.

Ekonomiku vylepšuje nielen takmer stopercentná automatizácia, ale aj výroba všetkých typov na jednej linke - možno ich vyrábať až osem. "Teoreticky je možné vyrábať podľa typu na striedačku, pokojne kombík, hatchback, SUV, MPV, ako idú objednávky od zákazníkov a dealerov. Nie je problém naprogramovať roboty a dodávky k linke podľa toho, aké auto ide do výroby. Ale kvôli rytmu a tiež úspornosti sa prirodzene radí čo možno najviac rovnakých vozidiel za sebou, "komentuje Jozef Bače.

1.jpg12.jpg4.jpgLetecký pohľad na továreň, výroba motorov; dopravníkový pás presúva karosérie z lakovne do montážnej haly

Čo v praxi predstavuje, že na konci pojazdného pásu odchádza na odovzdávacie stanovisko nové vozidlo každú jednu minútu. Čaká ho posledná kontrola, potom krátka jazda na skúšobnej dráhe a podľa situácie naloženie na kamión, prípadne na vlak.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

dnes | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A