vytisknout velikost písma Kia vyrába autá v Žiline už 10 rokov. Pomohla z nás urobiť automobilovú veľmoc

Kia vyrába autá v Žiline už 10 rokov. Pomohla z nás urobiť automobilovú veľmoc

Je to už desať rokov, čo Kia začala v Žiline na západnom Slovensku vyrábať model ceed. Ten znamenal prielom v pôsobení kórejskej značky na európskom trhu, ale aj v automobilovej výrobe na Slovensku. V roku 2015 sa u nás prvýkrát vyrobilo viac ako milión áut, pričom podiely troch hlavných hráčov boli v podstate podobné: Kia vyrobila 383 020 áut, PSA 303 025 a Volkswagen 397 458. Pre porovnanie. V ČR sa vlani vyrobilo celkom 1,3 milióna osobných áut.

Kia vyrobila o desať rokov v Žiline niečo vyše 2,5 milióna áut. Ťažiskom výrobného programu zostáva modelový rad ceed s podielom 45 percent, v továrni sa ale vyrábajú aj modely Venga a Sportage. A navyše aj motory. Celkom žilinská továreň zaisťuje plných 60 percent všetkých áut značky Kia, ktoré sa predajú v Európe. Celoeurópsky najpredávanejším modelom značky je SUV Sportage (128 tisíc kusov za prvých 10 mesiacov roku 2016.)

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY