vytisknout velikost písma Jeden Velorex 16/250 prišiel do Chicaga

Trojkolku Velorex dnes na cestách stretnete len výnimočne. Do Ameriky prišlo aj niekoľko exemplárov. V Chicagu je teraz k dispozícii na predaj verzia 16/250. Lacný stroj to nie je.
Jeden Velorex 16/250 prišiel do Chicaga

Trojkolky Velorex sú v našej krajine známe. Ich sláva išla za oceánom, takže sa v Amerike nachádza aj niekoľko exemplárov. Jeden z nich je teraz na predaj v Chicagu. Konkrétne ide o menej bežnú verziu 16/250 s jednovalecným motorom Jawa 250 ccm.

Velorex 16/250 bol vyrobený až do roku 1963. Toto by malo byť jedným z posledných exemplárov. Zvláštnosťou stroja je prítomnosť štartéra, ktorý sa oficiálne začal montovať hneď po dokončení modelu 250. Podľa predajcu sa však zdá, že zariadenie je priamo z továrne. Celkovo bolo vytvorených asi 15 000 Velorexov s ponúkaným variantom 16/250, ale len s 2500 kusmi.

Ponúkaný exemplár je z roku 1959 a má iba 3500 kilometrov. Prišiel do Ameriky v roku 2004, keď absolvoval čiastočnú rekonštrukciu vrátane okrem iného pieskovaného a oprášteného rámu. Jeho nový americký majiteľ pôvodne chcel robiť všetko, ale po viac ako desiatich rokoch sa status Velorexu nezmenil a kúpil ho od iného Američana.

Rekonštrukcia je takmer preč, takže Velorex opäť jazdí, čo dokazuje priložené video. Z mechanického hľadiska je všetko v poriadku, musí sa nainštalovať iba "karoséria".

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY