vytisknout velikost písma Je ná vás KodiaQ príliš malý? Skúste nový Ford Expedition

Model Ford Expedition má prvýkrát celohliníkovú karosériu. Vnútri je osem plnohodnotných sedačiek. Batožinový priestor môže mať ešte jedno poschodie. Expedition odvezie viac ako štyri tony ťažký príves.
Je ná vás KodiaQ príliš malý? Skúste nový Ford Expedition

Ford predstavil novú generáciu amerického "full-size" SUV Expedition. Zaujímavou technickou novinkou je prechod na hliníkovú karosériu, ako to automobilka urobila pri pick-upe Ford F-150. Model Ford Expedition vďaka hliníku schudol medzigeneračne zhruba o 130 kg. A to má výrazne bohatšiu výbavu a väčšie rozmery.

Je to plnohodnotné a dokonca osemmiestne SUV. Ako môžete vidieť v priloženej fotogalérii, zadná lavica v treťom rade je úplne porovnateľná s bežnými sedačkami v rade druhej. Interiér je samozrejme možné rôzne konfigurovať a zaujímavosťou je možnosť vytvoriť v kufri poschodie. Nie medzipodlahu (tá tam je tiež), ale skutočné poschodie.

Pod kapotou má Ford Expedition modernizovaný preplňovaný šesťvalec 3.5 EcoBoost, ale o parametroch výrobca zatiaľ nehovorí. Motor je spojený s novou desaťstupňovou automatickou prevodovkou a na želanie je možné objednať aj inteligentný pohon všetkých kolies s elektronicky riadenými uzávierkami diferenciálov.

Ford kladie dôraz na schopnosť ťahať veľký príves, čo podľa jeho prieskumu potrebuje polovica zákazníkov modelu Expedition. Až 15% zákazníkov údajne ťahá príves aspoň raz týždenne. S tým súvisí aj nový elektronický asistent pre cúvanie s prívesom, jeho zapojenie a tiež upravený stabilizačný systém, ktorý má zabrániť nekontrolovanému rozkývaniu prívesu.

Bezpečnostná a asistenčná výbava Expedition je veľmi rozsiahla. Na palube môžu byť všetky moderné systémy, na ktoré si spomeniete. Nechýba bezdrôtové nabíjanie telefónu, široké možnosti konektivity, palubný internet atď. S oficiálnym exportom do Európy sa bohužiaľ nepočíta, ale ak potrebujete nutne veľké SUV s ôsmimi plnohodnotnými sedačkami, ktoré odvezie viac ako štvortonový príves, oslovte niektorého zo "šedých" importérov.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY