vytisknout velikost písma J.D. Power 2017: Najlepšie autá robí Porsche a Lexus. Najhoršie Jeep a Fiat

J.D. Power zverejnila najnovšiu štúdiu spoľahlivosti pre americký trh. Beznádejne najhoršie vychádza automobilka Fiat. Talianska značka vykazuje skoro 3x viac problémov ako najlepší výrobcovia. Priemer sledovaných značiek sa každý rok zhoršuje. Najviac problémov hlásia ľudia s navigáciou, konektivitou a po novom aj s akumulátorom.
J.D. Power 2017: Najlepšie autá robí Porsche a Lexus. Najhoršie Jeep a Fiat

J.D. Power je jedna z organizácií, ktorá si kladie za cieľ informovať a prípadne varovať spotrebiteľov pred nekvalitnými výrobkami. Pôsobí prakticky po celom svete a popri osobných autách sleduje aj iné kategórie spotrebného tovaru. Jej štúdie prevádzkovej spoľahlivosti nových áut však patria k najznámejším a najrešpektovanejším. Teraz americká pobočka J.D. Power zverejnila najnovšie výsledky.

Štúdia prevádzkovej spoľahlivosti monitorovala početnosť problémov áut modelového roku 2014 za posledných 12 mesiacov na pomerne reprezentatívnej vzorke 35 186 opýtaných. Ako najspoľahlivejšie boli označené značky Lexus a Porsche so zhodným počtom 110 problémov na 100 áut (PP100). Na posledných dvoch miestach skončili už tradične značky koncernu FCA, teda Jeep a s obrovským odstupom beznádejne posledný Fiat.

J.D. Power upozorňuje, že priemerný počet porúch prevádzkovaných áut sa každý rok zhoršuje. Zatiaľ čo v roku 2015 bol trhový priemer 147 problémov na 100 áut, v roku 2016 to bolo už 152 problémov a tento rok 156 problémov na 100 áut.

Najviac technických a používateľských ťažkostí pramení z komunikačných, navigačných a audio systémov. Do tejto kategórie spadá hneď 22% všetkých hlásených problémov (v minulom roku to bolo 20%). Majitelia sa najčastejšie sťažujú na problémy s konektivitou a systémom Bluetooth, "zamŕzanie" navigačných systémov a nefunkčné hlasové ovládanie.

Prudko vzrástol nárast problémov s akumulátormi. Na tie sa oproti roku 2016 sťažovalo o 44% viac majiteľov. Jedná sa o najčastejšie menený diel, ktorý nepodlieha bežnému opotrebovaniu ako napríklad pneumatiky alebo brzdy.

Najväčším skokanom je značka Hyundai, ktorá si polepšila o 25 bodov a dostala sa z 19. priečky v roku 2016 do Top 10 na šiestu. To je historicky najlepší výsledok tejto značky. Polepšili si aj značky Ford a Dodge (o 21 bodov) alebo Land Rover (o 20 bodov).

JD-Power-2017.jpg

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY