vytisknout velikost písma Jaguar zvažuje nástupcu modelu XK. Upraví platformu F-Type

Nástupca Jaguaru XK je reálnejší vďaka novej platforme. Tá tiež poslúži budúcej generácii modelu F-Type. Modely F-Type a XK si nebudú navzájom konkurovať.
Jaguar zvažuje nástupcu modelu XK. Upraví platformu F-Type

Jaguar F-Type je pomerne úspešný model a v konkurencii podobne koncipovaných športiakov sa dokáže presadiť. Podobný pomer výkonu, charakteru a ceny len tak niekde nedostanete. Predaje v USA a Európe dosahujú ročne dohromady približne 9000 kusov, a to nie je na malosériové vozidlo vôbec zlé. Britská automobilka sa ale nechce obmedzovať len na jeden športový model vo svojej ponuke. Opäť zvažuje nástupcu väčšieho 2+2 GT Jaguar XK.

Jaguar XK sa prestal vyrábať v roku 2014, ale práve úspech modelu F-Type a absencia plnohodnotného väčšieho GT prinútila Jaguar prehodnotiť plány. Vo vývoji je už nástupca súčasného F-Typu na novej platforme. Tá by mala byť dostatočne modulárna na to, aby na nej mohol vzniknúť ďalší väčší model, práve napríklad nástupca XK.

Nová platforma pre F-Type bude tiež ľahšia a celý model by mal podstúpiť pomerne rozsiahlu odtučňovaciu kúru. Dizajnér automobilky Ian Callum tiež potvrdil britskému Autocar, že model F-Type nebol nikdy braný ako nástupca XK a že sa vždy počítalo s oboma modelmi vo výrobnom programe.

Vývoj mal však iné priority, predovšetkým nový sedan XE a tiež úplne nové crossovery a SUV. Spoločná modulárna platforma s F-Typom by umožnila spoločnú montáž oboch modelov v továrni v Castle Bromwich. A nájsť obchodný model pre väčšie kupé XK by určite tiež nebol problém. V najlepších rokoch dokázal Jaguar predať ročne vyše 13 000 vozidiel XK.

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák
Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

5. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Ďalší dlhodobý test bude patriť Škode Fabia Combi. Čaká nás pol roka s novým litrovým trojvalcom 1.0 TSI. Konkrétne ide o verziu s výkonom 81 kW, teda o vrcholnú motorizáciu. Fabia prišla do testu vo výbave Style a s niekoľkými príplatkovými prvkami.

4. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY