vytisknout velikost písma Jaguar F-Type Coupé: Vo vodnom kúpeli [prvé jazdné dojmy]

V rakúskom Salzburgu sme prvýkrát vyskúšali nové nabrúsené kupé od Jaguaru. Na máloktorú tohtoročnú premiéru sme sa tešili toľko ako na F-Type, ale počasie bolo proti nám.
Jaguar F-Type Coupé: Vo vodnom kúpeli [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Jaguar F-Type Coupé: Prvé jazdné dojmy
  2. Jaguar F-Type Coupé: Fotogaléria

Raindrops keep fallin' on my head / But that doesn't mean my eyes will soon be turnin' red / Cryin's not for me / 'Cause I'm never gonna stop the rain by complainin'

Dnes, keď sa teploty blížia k letnej tridsiatke, je ťažké si to len predstaviť. Ale v sobotu sa Salzburg topil v intenzívnom, nepretržitom, studenom a otravnom daždi. Na rozdiel od BJ Buchanana, ktorý vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid spieval o tom, že nejaký dážď ho nerozhádže, mne do plaču veľa nechýbalo. Na víkend totiž rakúsky importér značiek Jaguar a Land Rover naplánoval pre českých a slovenských novinárov jazdu na jednom z najsľubnejších športových áut posledných rokov - Jaguarom F-Type Coupé.

Jaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-12.jpgJaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-13.jpgJaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-14.jpg
Pretekársky okruh je ideálne prostredie na vyskúšanie športového auta - ak práve neleje ako z krhly

Ale čo si počať s premotorovanou, až 550-koňovou zadokolesovkou v situácii, keď všetky cesty aj pretekársky okruh bičujú povrazy ľadovej vody? Ako automobilový publicista máte v takej nešťastnej situácii dve možnosti. Buď si trochu vymýšľať, vedený úprimnou snahou sprostredkovať čitateľom netrpezlivo očakávané emócie, alebo priznať farbu a riskovať nezáživný text. V mladších rokoch som sa neraz dopustil toho prvého, dnes považujem za správne to druhé. Berte teda prosím nasledujúce rozprávanie ako také podrobnejšie statické predstavenie F-Type s tým, že na jazdu sa poriadne zameriame v redakčnom teste. Ten máme mimochodom už naplánovaný.

Najšportovejší z Jaguarov

Jaguar T-Type Coupé je najšportovejší, najdravší a najriskantnejší model Jaguaru za mnoho rokov. Jeho kombinácia výkonu (až 550 koní) a ceny ho priamo predurčuje na porovnanie s tými najtalentovanejšími, najschopnejšími a najvšestrannejšími športovými kupé na trhu. Isteže, namiesto toľkých slov som mohol jednoducho napísať "s 911". A na rozdiel od roadsteru nebude mať k ruke príhodnú výhovorku v podobe skladacej strechy, na ktorú je možné v prípade potreby zviesť všeličo. Hmotnosťou počínajúc a jazdnými vlastnosťami končiac.

Jaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-3.jpgJaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-2.jpgJaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-17.jpg
Jeden z mnoha pôvabných detailov F-Type – zapustené kľučky

Nie snáď, že by F-Type nejaké výhovorky potreboval. Keď ho vidíte, chcete doň naskočiť a ísť. Berie za srdce, čo je snáď jediná vec, ktorá deväťstojedenástke nikdy poriadne nešla. Naozaj skvele vyzerá zozadu - a nielen vo vrcholnej verzii R, ktorá mieri na práve predbehnuté obete štvoricou burácajúcich výfukov. Zužujúca sa výklopná zadná stena dáva naplno vyniknúť šírke zadných blatníkov, ktorú zdôrazňuje aj prísne horizontálna horná linka štíhlych svietidiel. Už dlho žiadny Jaguar nevyzeral tak dramaticky!

Žiadna mušia váha

Hliníková konštrukcia pochopiteľne vychádza z F-Type Roadster, pre kupé však doznala niekoľkých dôležitých zmien. Pri torznej tuhosti 33 000 Nm na stupeň je karoséria najpevnejšia zo všetkých modelov, ktorý Jaguar kedy vyrábal. Bočné panely sú vylisované z jedného kusu vysokopevnostného, vysoko tvárneho hliníka - čo mimochodom neveští nič dobrého pre prípadné opravy.

Napriek tomu F-Type nepôsobí na ceste úplne ľahkonohým dojmom. Prinajmenšom teda v rýchlostiach a tempe, akými nám počasie dovoľovalo jazdiť. Príčiny sú subjektívneho i objektívneho rázu. Vnímaná ťažkosť auta čiastočne pramení zo zámerne tuhého chodu riadenia v rejde a z pozície za volantom. Za masívnymi A-stĺpikmi a hlbokou palubnou doskou si nízko usadený vodič pripadá tak trochu ako v tanku.

Jaguar F-Type R Coupé-23.jpgJaguar F-Type R Coupé-24.jpgJaguar F-Type R Coupé-25.jpg
F-Type R má rovnaký osemstupňový automat, ale lepšie športové sedadlá ako slabšie varianty

Nie je to ale len ilúzia, keď sa vám zdá, že F-Type nemá pri zmenách smeru mrštnosť motokáry. Pohľad do tabuľky technických údajov prezrádza, že základná F-Type Coupé s motorom 3.0 V6 (340 k, 450 Nm) váži 1577 kg. Silnejšie F-Type S Coupé s výkonnejšou verziou toho istého motora (380 k, 460 Nm) by na váhe ukázal 1594 kg a hmotnosť vrcholného F-Type R Coupé (5.0 V8, 550 k, 680 Nm) dosahuje dokonca 1,665 tony. Aj Porsche 911 Turbo S je ľahšie, a to so sebou vozí dve sedačky navyše a zložitý systém pohonu všetkých kolies.

Dynamike však nemalá hmotnosť F-Type príliš neubližuje. Ak teda môžeme veriť oficiálnym údajom. Vzhľadom na podmienky nebolo možné pridať prudší plyn alebo sa pozrieť ďaleko za štyritisíc otáčok, pretože zadné kolesá jednoducho nemohli silu motora preniesť. Jaguar ale uvádza nasledovné parametre:

Jaguar F-Type Coupé: Prehľad verzií

  F-Type Coupé F-Type S Coupé F-Type R Coupé
Motor V6 V6 V8
Zdvihový objem (cm3) 2995 2995 5000

Max. výkon
(kW/k v ot./min.)

250/340 v 6500 280/380 v 6500 405/550 v 6500
Max. krútiaci moment
(Nm v ot./min.)
450 v 3500-5000 460 v 3500-5000 380 v 2500-5500
0-100 km/h (s) 5,3 4,9 4,2
80-120 km/h (s) 3,3 3,1 2,4
Max. rýchlosť (km/h) 260 275 300
Kombinovaná spotreba (l/100 km) 8,8 9,1 11,1

Líšia sa nielen motory, ale aj hardvér podvozku. Základné F-Type Coupé má pasívne tlmiče pruženia, brzdy s priemerom 354 mm vpredu a 325 mm vzadu a otvorený diferenciál. Obe silnejšie verzie sa chvália adaptívnymi tlmičmi a väčšími brzdami - 380/325 mm pre S, 380/376 mm pre R. Za príplatok dostanete ešte väčšie kotúče (398/380 mm) z karbonkeramického kompozitu. Jaguar pre nich zvolil žltú farbu strmeňov, čo je tradíciou u Porsche. Či to považujete za sympaticky drzé alebo trápne neoriginálne, bude najskôr závisieť na tom, aké sympatie pociťujete ku každej z oboch značiek.

Bez samosvoru len základný model

Ešte nedávno Jaguar osadzoval aj športové verzie svojich modelov bežnými otvorenými diferenciálmi. F-Type S Coupé má však medzi zadnými kolesami mechanický samosvorný diferenciál, zatiaľ čo F-Type R dostal "Sperm" aktívne, s elektronickým rozdeľovaním krútiaceho momentu. Ale nemyslite si, že sebakritickejšia elektronika dokáže zázraky. S vypnutým ESP urobíte na mokrom hodiny takmer určite.

Rozpisovať sa širšie o jazdných vlastnostiach by bolo úplne nevhodné, pretože ani na okruhu jednoducho nebola šanca vystaviť podvozok priečnemu zrýchleniu, ktoré by stálo za reč, pár nesamozrejmých postrehov sme ale nazbierali.

V náročných podmienkach, ktoré neumožňovali vyniknúť motoru, riadeniu ani podvozku, na seba pozitívne upozorňovala prevodovka. Ide o známy osemstupňový automat ZF, avšak v tomto ladení pripomína svojimi reakciami dvojspojkovú skriňu. Rýchlosti mení veľmi rýchlo, pri brzdení neváha s podradením a na stlačenie jednej z páčok pod volantom reaguje príjemne pohotovo.

Mimochodom, pre F - Type sa Jaguar vzdal svojho otočného voliča a zvolil pištoľový, podobne ako v Range Roveru Sport.

Zapnite si dážď

Na odozvu prevodovky má značný vplyv volič jazdných režimov, ktorý nájdete po svojej pravej ruke na stredovej konzole. V dynamickom režime sa automat chová naozaj športovo, aj pri malom zaťažení drží vysoké otáčky a podraďuje pri každej príležitosti. Opakom je špeciálny režim pre dážď a sneh, ktorý umožňuje bezproblémové cestovanie aj na mokrom asfalte pri teplotách len ľahko nad nulou.

Samozrejmosť? Dnes snáď. Nie je to ale tak dlho, čo jazda štyristokoňovým športovým autom na vode bola skúškou sebaovládania a občas bojom o holý život.

Jaguar F-Type S Coupé-15.jpgJaguar F-Type S Coupé-16.jpgJaguar F-Type S Coupé-17.jpg
Verzia S sa zdá byť ideálnym kompromisom medzi dynamikou a „zvládnuteľnosťou“

Aby ste sa o tom presvedčili, nie je ani potrebné vypínať ESP. Stačí mať aktívny dynamický režim, v ktorom je prah intervencie posunutý, a na výjazde z dvojkovej zákruty sa po ľahkom podnietení plynom vysunie zadok do strany rýchlejšie, než poviete "šmyk". Na bežnej ceste a na mokrom by sa o driftovanie s vypnutým ESP pokúšal len šialenec. Alebo Chris Harris.

F-Type R potom v rovnakej situácii pôsobí vyslovene ako premotorovaná beštia. Viem, že robiť akékoľvek závery z krátkej jazdy je extrémne zradné, ale z toho, čo som za volantom F-Type zatiaľ zažil, sa zdá, že aj šesťvalcová verzia S je silná a podmanivá až až.

Človek by čakal, že na osemvalec bude strácať vo zvukomalebnosti, ale buráca naozaj nádherne. Rovnako ako R má totiž aj S špeciálnu príveru vo výfuku, ktorú možno otvoriť tlačidlom, prípadne automaticky spolu s aktiváciou dynamického režimu. Sympatické je, že to nie sú žiadne pikle z reproduktorov, žiadna hadica od sania, ale poctivé hromobitie výfukových plynov, ktoré rozoznie steny alpských tunelov veľkolepou symfóniou.

Milion až tři. Nebo i víc

Jaguar F-Type sa na slovenskom trhu už oficiálne predáva. Základný model za 68 500 eur ponúka 18-palcové kolesá Vela, športové sedadlá čalúnené kombináciou kože a semišu, 8" dotykový displej alebo audiosystém so šiestimi reproduktormi a USB vstupom. Ak môžete minúť najmenej 80 tisíc eur, dostanete nielen silnejšiu motorizáciu S, ale aj aktívny športový výfuk, adaptívne tlmiče, samosvorný diferenciál, nastaviteľnú farbu vnútorného osvetlenia a 19-palcové kolesá Propeller.

Jaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-4.jpgJaguar F-Type Coupé na Salzburgringu-5.jpg
Pruhy na autorovej mikine farebne ladia so strmeňmi keramických bŕzd

Na vrchole stojí osemvalcový F-Type R Coupé za takmer 106 tisíc eur. Hlavnými rozdielmi vo výbave sú 20-palcové kolesá Gyrodyne, výrazne viac anatomicky tvarované sedadlá s koženým čalúnením, elektronicky riadený samosvor, ale napríklad aj vnútorné spätné zrkadlo s automatickou clonou.

Priplácať môžete za exkluzívne laky, najrôznejšie kombinácie dekorov a materiálov v interiéri, výkonnejšie audio sústavy atď. Mňa z ponuky zaujal napríklad karbónový kryt motora alebo nosič lyží na zadný nárazník.

Vidíte. Nakoniec sa z toho vykľulo celkom dlhé, hoci nijako strhujúce rozprávanie. Dúfajme, že až v polovici júna dorazí F-Type Coupé na redakčné parkovisko, bude počasie podobne vľúdne ako v týchto dňoch...

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A