vytisknout velikost písma Iso Rivolta: od chladničiek a skútrov cez autá až k lodiam

Legendárne talianske športové vozidlá, to nie sú len Ferrari či Lamborghini. To je aj rad dnes už prakticky zabudnutých firiem a firmičiek. Pripomeňme si kedysi slávnu značku Iso Rivolta.
Iso Rivolta: od chladničiek a skútrov cez autá až k lodiam
Zoznam kapitol
  1. Na začiatku bola chladnička, Slávna Isetta, Medzi dospelými
  2. Grifo a tí ďalší, Supersedan Fidia, Technické údaje
  3. Fotogaléria

Na začiatku bola chladnička

Zlatým vekom značky Iso Rivolta boli šesťdesiate roky a pôsobivé modely GT s americkými ôsmimi valcami pod kapotami. Počiatky firmy ale siahajú až do medzivojnového obdobia. Tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny kúpil priemyselník Renzo Rivolta továreň na výrobu chladničiek značky Isothermos, a to vrátane niekoľkých desiatok jej zamestnancov. Firmu pôvodom z Janova Rivolta presťahoval ešte v priebehu vojny do Bresse pri Miláne.

Po skončení vojny sa Renzo Rivolta rozhodol využiť potreby rýchlej motorizácie konfliktom zdecimovaného Talianska. Jeho prvým produktom sa stal skúter Furetto s objemom 65 ccm (predávali sa ešte pod značkou Isothermos), no jeho nespoľahlivosť viedla k rýchlemu ukončeniu výroby už v roku 1949. Rivolta sa ale nevzdal, a tak vzápätí predstavil väčší skúter s dvojpiestnym dvojtaktným jednovalcom s objemom 125 ccm.

Isetta.jpgBMW Isetta 1.jpgBMW Isetta.jpg
Slávu značke Iso Rivolta vydobyla Isetta. Vľavo taliansky originál, vpravo licenčné BMW

Spočiatku ho predával ako Iso 125, neskôr Iso Scooter alebo Isoscooter, pričom išlo o prvé použitie mena Iso, jednoducho odvodeného skrátením názvu Isothermos. Scooter dosahoval výkon 5,7 koní, teda necelých 5 kW, a jazdil až 75 km/h. Motor sa osvedčil, a tak čoskoro poslúžil celej rade ďalších jednostopových strojov. V roku 1953 Rivolta svoju továreň premenoval na autoveicoli SpA, čím bolo smerovanie firmy jasne dané.

Slávna Isetta

Vo výrobe motocyklov (ale tiež odvodených trojkoliek) pokračoval Renzo Rivolta až do roku 1963, pričom v päťdesiatych rokoch sa jeho skútre zaradili v predajných počtoch dokonca na tretie miesto za značkami Vespa a Lambretta. Medzi posledné Rivoltova jednostopové vozidlá patrili jednovalec 175 ccm s rozvodmi OHC a pollitrový boxer, ktorý ale neprekročil štádium prototypu.

To ale už bola doba, kedy Renzo Rivolta úspešne predával svoje luxusné, rýchle a elegantné automobily kategórie GT. No ešte pred ich nástupom sa Rivolta postaral o ďalšiu konštrukciu, ktorú ale nakoniec preslávila úplne iná značka. Išlo o mini vozíky Isocarro / Autocarro s tromi, neskôr potom štyrmi kolesami a nastupovaním výklopnou prednou časťou. Už tušíte...? Áno! Bola to Isetta. Licenciu na tento stroj Renzo Rivolta vzápätí predal šiestim firmám.

1962 Iso Rivolta GT 1.jpg1962 Iso Rivolta GT 2.jpg1962 Iso Rivolta GT 3.jpg
Prvý sériový model značky Iso Rivolta mieri ku svojim zákazníkom

V Brazílii ju vyrábala spoločnosť Remi Isetta, vo Veľkej Británii Isetta GB, vo Francúzsku VELAM, v Belgicku Pilette a v Španielsku Iso Espaňa, no najväčšieho ohlasu dosiahla v Nemecku v BMW. Pre značku BMW sa Isetta stala spásou a pomohla jej prežiť, možno povedať, že nebyť Isetty, nebolo by dnes ani BMW. Zatiaľ čo v Bresse vzniklo necelých 1 500 vozidiel tohto typu, v BMW ich vyrobili cez 160 000 kusov. Zatiaľ čo taliansky originál poháňal motocyklový dvojtakt s objemom 236 ccm, v BMW použili štvortakt vlastnej konštrukcie.

Medzi dospelými

Na začiatku šesťdesiatych rokov sa už vo vedení spoločnosti významným spôsobom angažoval Renzov syn Piero. A bol to vraj práve on, kto svojho otca presvedčil, aby sa pustili do výroby luxusných športových vozidiel. Prvým plodom ich snahy sa stal v roku 1962 predstavený podvozok s americkým osemvalcom Chevrolet 5,4 l z Corvette uloženým za prednou nápravou. Išlo o masívny priehradový rám zostavený z oceľových panelov, poháňané boli samozrejme zadné kolesá.

1965 Iso Grifo GL350 1.jpg1965 Iso Grifo GL350 2.jpg1965 Iso Grifo GL350 3.jpg
Aj Iso Grifo bolo po štylistickej stránke dielom štúdia Bertone

Tento podvozok si Rivoltovci neurobili za jazdy na kolene, ale objednali si ho u slávneho konštruktéra Giotta Bizzarriniho. Jeho meno sa ako červená niť vinie dejinami väčšiny talianskych automobiliek, Giotto staval aj autá pod vlastným menom, ale najslávnejšia bola jeho anabáza v službách Enza Ferrariho pri konštrukcii jeho športových modelov. Predné kolesá boli nezávisle zavesené, zadné spočívali na závesoch DeDion, zrejme najdokonalejšej verzii tuhej nápravy. Výkonný brzdový systém s kotúčmi na všetkých kolesách v princípe pochádzal z vtedajších sedanov Jaguar.

Lennon Grifo London.jpg
John Lennon za volantom vozidla Iso Grifo na londýnskom autosalóne. Zrejme ho tento model zaujal, objednal si vraj hneď tri vozidlá...

Na turínskom autosalóne v roku 1962 oslávilo premiéru štvormiestne kupé Iso Rivolta GT s kabátom strihaným u Bertoneho, ktoré vynikalo precízne vyváženými vlastnosťami a mimoriadnymi jazdnými výkonmi. Voz bol neskôr predávaný vo verziách IR 300, IR 340 a IR 350 s číselným údajom vyjadrujúcim najvyšší výkon v koňoch. Na začiatku sedemdesiatych rokov boli osemvalec Small Block od GM nahrádzaný jednotkami Ford Cleveland V8 351 (5,8 l).

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A