vytisknout velikost písma Hyundai ukázal nástupcu vodíkového crossoveru ix35

Hyundai ukázal nástupcu vodíkovej verzie modelu ix35. Novinka zatiaľ ešte nemá meno. Dojazd má byť až 580 km. Finálne prevedenie sa predstaví začiatkom budúceho roka. Nové vodíkové SUV príde aj do Európy.
Hyundai ukázal nástupcu vodíkového crossoveru ix35

S vodíkom Hyundai pracuje už pomerne dlho a dokonca už má táto automobilka na svedomí aj sériovo vyrábaný automobil využívajúci palivové články. Lenže model ix35 Fuel Cell je už dosť zastaraný, takže nastal čas na nástupcu. Ten síce ešte nedostal meno, prvým novinárom už sa ale ukázal.

Hyundai zatiaľ označuje svoj vodíkový crossover ako Next-Gen Fuel Cell SUV, meno bude oznámené na veľtrhu CES v Las Vegas začiatkom budúceho roka, kde automobilka predstaví ďalšie systémy týkajúce sa tohto vozidla. Auto ako také nadväzuje na štúdiu FE Fuel Cell predstavenú tento rok na jar v Ženeve. Hoci zatiaľ ešte nejde o konečné prevedenie, tlačová správa hovorí, že to, čo vidíme na prvých fotkách, je sériovej výrobe veľmi blízko.

Nový vodíkový crossover využíva už štvrtú generáciu palivových článkov z dielne automobilky Hyundai. Oproti tomu, čo poznáme z ix35 Fuel Cell, je novinka o deväť percent efektívnejšia a namiesto dvoch rôzne veľkých vodíkových nádrží používa tri rovnako veľké. Tie majú vďaka novej konštrukcii tenšie steny. Celkový výkon automobilu je 120 kW (163 k), dojazd by mal byť až 580 kilometrov.

Oficiálna premiéra sériovej verzie nového vodíkového crossoveru prebehne na jar budúceho roka v Kórei, krátko na to sa automobil predstaví v Amerike a v Európe. Z toho je v podstate jasné, že si budeme môcť túto novinku prezrieť na autosalóne v Ženeve. Časom sa vozidlo pozrie aj do Číny.

Nový vodíkový crossover je len jednou z mnohých chystaných noviniek. Hyundai chce do roku 2020 predstaviť hneď 31 ekologicky zameraných modelov, už budúci rok preto príde napríklad elektrické prevedenie malého crossoveru Kona. Neskôr bude nasledovať elektrický Genesis a po roku 2021 máme očakávať elektromobil s dojazdom vyše 500 km.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY