vytisknout velikost písma Hyundai 2017: Tri verzie i30, nové malé SUV a Ioniq Plug-in Hybrid

Na trh prichádza nová 30, kompletný cenník ale zverejnený zatiaľ nebol. Ešte tento rok sa objaví aj i30 kombi, i30 N a i30 s karosériou liftback. Zároveň Hyundai predstaví malé SUV s pohonom všetkých kolies. Čiastkovými novinkami potom bude facelift Hyundai Genesis a štart predaja modelu Ioniq Plug-in Hybrid.
Hyundai 2017: Tri verzie i30, nové malé SUV a Ioniq Plug-in Hybrid

Automobilka Hyundai na dnešnej tlačovej konferencii zhodnotila vlaňajší rok, predstavila plány na rok 2017 a oficiálne uviedla na trh tretiu generáciu modelu i30, s ktorou sme sa mohli aj prvýkrát krátko prejsť u našich západných susedov.

Hyundai celkovo predal na európskych trhoch zhruba 505 tisíc vozidiel tejto značky. A práve nová i30 by mala byť jedným z hlavných dôvodov ďalšieho nárastu predaných automobilov.

Rad noviniek k narodeninám

Hyundai je pomerne mladá automobilka. Kým napríklad taký Ford už má viac ako 110 rokov, Hyundai Motor Company oslavuje v tomto roku ešte len päťdesiate výročie. A k narodeninám si nadelí celú radu darčekov.

Všetko začalo pred pár týždňami hatchbackom i30 tretej generácie, ktorý už dorazil do predaja. V máji sa začne v českých Nošoviciach vyrábať aj prevedenie kombi (ukáže sa v Ženeve) a v septembri bude nasledovať športový variant i30 N. V decembri príde do nošovického výrobného programu ešte jedna verzia. V zásade pôjde o priameho konkurenta Škody Octavia, ktorému ale Hyundai nehovorí liftback.

DSC1051.jpg

Pri terminológii sa na chvíľu zastavme. Hyundai vo svojej reklame na i30 prezentuje základné prevedenie ako liftback. Je to údajne preto, že toto označenie nie je oficiálnou kategóriou a Hyundai tým chce upozorniť na prítomnosť piatych výklopných dverí. Pretože automobilka považuje aktuálny variant i30 za liftback, bude pripravovaná i30 so splývavou výklopnou zadnou časťou prezentovaná ako fastback. Nenechajte sa ale zmiasť, aj keď má byť úvodný variant novej i30 liftbackom, jej hlavnou konkurenciou sú modely typu Volkswagen Golf, Opel Astra alebo napríklad Renautl Mégane. Teda klasické hatchbacky.

Okrem tretej generácie i30 si Hyundai na svoj jubilejný rok nachystal ešte jednu dôležitú novinku. Na jeseň bude predstavené nové malé SUV. O ňom sa toho zatiaľ príliš nevie, ale je isté, že v jeho ponuke nebude chýbať ani pohon všetkých kolies. V tomto roku potom ponuku značky obohatí ešte modernizovaný Hyundai Genesis, ktorý sa už ale bude volať Genesis G80. Zároveň začne približne v júni Hyundai predávať aj tretiu verziu modelu Ioniq, čo bude prevedenie Plug-in Hybrid.

Kompletný cenník i30 dorazí v marci

Nová generácia i30 s karosériou hatchback (používajme zažité označenie, inak sa v tom stratíme) sa na slovenskom trhu už predáva. Hyundai ale zatiaľ ponúka len akčnú verzii Symbol s veľmi solídnou výbavou a cenou od 14 990 eur. Čakali sme, že sa na dnešnej tlačovej konferencii dozvieme kompletný cenník, ale to sa nestalo. Finálny ceny všetkých ostatných variantov zverejní Hyundai v marci.

DSC1049.jpgDSC1052.jpg

Hyundai i30 sa bude predávať s motormi 1.0 T-GDI (88 kW), 1.4 T-GDI (103 kW) a 1.6 CRDi (70, 81 alebo 100 kW). Ako základ časom príde ešte atmosferická zážihová tisícštyristovka. Štandardom je šesťstupňový manuál, záujemcovia o motory 1.4 T-GDI a dve silnejšie verzie naftového štvorvalca budú môcť siahnuť aj po sedemstupňovom dvojspojkovom automatu.

V ponuke nájdeme všetky možné asistenčné systémy, nemalé možnosti v oblasti konektivity, na zadnej náprave vždy viacprvkové zavesenie a k dispozícii bude 12 farieb karosérie. Mimochodom: Ak sa vám žiadna zo štandardných farieb nepáči, riešenie existuje. Hyundai vie nalakovať aj i30 v akomkoľvek odtieni. Lenže nejde o žiadny program typu BMW Individual, ale o ponuku týkajúcu sa fleetových zákazníkov. Aby ste si mohli vymyslieť úplne ľubovoľne vlastnú farbu, musíte si kúpiť minimálne sto áut.

Nastupujúca i30 vyzerá veľmi sľubne

Hyundai i30 nastupujúcej generácie sme si podrobne predstavili už skôr, zatiaľ sme ale nemali možnosť sa s novinkou odviezť. Zhruba dvadsaťminútová prechádzka v rámci dnešnej prezentacena na nejaké konečné hodnotenie nestačí, aj tak ale na nás auto urobilo dobrý dojem. Na prvú jazdu vyzerá veľmi európsky, ponúka solídny priestor vo vnútri a výbornú ergonómiu.

DSC1017.jpg

Kým Kia je niečo ako kórejský Seat, teda značka zameraná na emócie, modely Hyundai vsádza viac na komfort. A naozaj. Nová i30 disponuje veľmi pohodlným podvozkom a poteší aj solídne odhlučnenie. Náš voz mal preplňovaný litrový trojvalec, ktorý síce v nízkych otáčkach prepašuje do interiéru svoj hrubší chod, pri ustálenej jazde o ňom ale takmer neviete.

Na finálne hodnotenie novej i30 si necháme až redakčný test, avšak je potrebné uznať, že tretia generácia nošovického hatchbacku vyzerá veľmi sľubne. Zavedenú konkurenciu by skutočne mohla dosť potrápiť.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY