vytisknout velikost písma Honda predáva autá od roku 1963. Už ich stihla vyrobiť 100 miliónov

Honda vyrobila už 100 miliónov automobilov. S výrobou áut začala japonská značka v roku 1963. Najpredávanejší je Civic, zákazníkov si našlo viac ako 19 miliónov vozidiel.
Honda predáva autá od roku 1963. Už ich stihla vyrobiť 100 miliónov

Japonská značka Honda začala s výrobou áut v roku 1963. Od tej doby ich už vyrobila sto miliónov. Tento míľnik bol práve prekročený v jednej z jej 34 tovární, ktoré má automobilka po celom svete. Ktoré auto bolo jubilejné, to bohužiaľ Honda neuvádza. V roku 2003 mala Honda na konte 50 miliónov vyrobených áut.

Výroba automobilov Honda začala modelom T360, čo bol malý nákladný pick-up. V roku 1963 ho nasledoval roadster Honda S500. V roku 1972 sa začal vyrábať kompaktný model Civic, ktorý tvorí chrbticu celého výrobného programu dodnes. Od roku 1972 vzniklo už viac ako 19 miliónov Civicu. Nemenej dôležitý model Accord prišiel v roku 1976 ako nástupca modelu Honda 1300 so vzduchom chladeným motorom. Accord je zaujímavý tým, že sa vo svojej druhej generácii stal vôbec prvým japonským autom, ktoré sa začalo vyrábať aj v USA.

Asi nemusíme pripomínať, že Honda nevyrába len autá. Všetko začalo v roku 1955 pri motocykloch. Od roku 1959 zostáva Honda najväčším svetovým výrobcom jednostopových motorových vozidiel. Vyrába ale aj stacionárne agregáty, generátory, lodné motory a dokonca aj lietadlá s motormi vlastnej konštrukcie. Každý rok Honda vyrobí okolo 14 miliónov spaľovacích motorov (ak nepočítame motory Honda vyrobené v licencii).

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY