vytisknout velikost písma Honda Civic Tourer chce byť kvalitné auto za dobré peniaze [prvé dojmy]

Prvého marca sa oficiálne začne na slovenskom trhu predávať nová Honda Civic Tourer. S čím prichádza a má sa zavedená konkurencia báť?
Honda Civic Tourer chce byť kvalitné auto za dobré peniaze [prvé dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Základné miery, Hlavne ten kufor
  2. Prečo len tri?, Schopný podvozok v „novom“
  3. Asistenti nechýbajú, Fotogaléria

Honda prichádza s modelom, ktorý nadväzuje na rok 1998, kedy sa na trhu objavil prvý Civic s karosériou kombi (Aerodeck). Vtedy išlo o prvý automobil Honda vyvinutý výhradne pre európske trhy. Situácia sa v podstate opakuje, nový Civic Tourer je opäť dielom určeným pre Európu a v Európe bol tiež vyvíjaný. V priebehu príprav a testov sa novinka pozrela do Anglicka, strednej Európy, severských štátov alebo naopak do Barcelony.

Základné miery

Honda Civic Tourer meria na dĺžku 4535 mm, čo predstavuje nárast oproti hatchbacku o 220 mm. V podstate ide o jediný rozdiel, ktorý by ste medzi oboma verziami našli. A všetky milimetre navyše pripadajú na zadný previs. Rázvor 2595 mm zostal zachovaný, rovnako ako výška 1465 mm.

_DSC2122.JPG_DSC2118.JPG 
Spredu rozdiel oproti hatchbacku nespoznáte, zväčšoval sa len zadný previs. Ten nabral 220 mm navyše.

Podľa toho, čo nám Honda ukázala na tlačovej konferencii, je kombík minimálne z troch štvrtín zhodný s hatchbackom. Nová je strecha, zadný stĺpik, zadné blatníky, svetlá a piate dvere. Zaujímavé je, že zadná dvojica dverí je až po okno zhodná s hatchbackom, od spodnej hrany okna vyššie sa už líšia. Z tohto vyplýva, že po stránke priestoru sa zas toľko zmien neudialo. Vpredu je všetko pri starom, vzadu by malo byť viac miesta iba v oblasti hlavy.

Čo bude nevýhodou Civicu Tourer ako v porovnaní s Octaviou, tak aj s Leonom alebo Golfom vo verziách kombi, to je priestor vzadu. Všetci koncernoví zástupcovia ponúknu viac. Tourer stráca hlavne v oblasti hlavy (aj napriek nárastu priestoru oproti hatchbacku). So svojimi 190 cm už narážam na strop, čo sa u menovaných súperov (mimochodom Honda uvádza ako tích najbližších práve Octaviu a Golf) nedialo.

_DSC2132.JPG_DSC2143.JPG 
Palubnú dosku dobre poznáme z hatchbacku, rovnako ako zadné výklopné sedadlá. Ponúkaným priestorom pre osoby cestujúce v druhej rade Tourer v porovnaní s koncernovými novinkami trochu stráca.

Poďme ale rovno k tomu najdôležitejšiemu. Veľmi sledovanou hodnotou u týchto automobilov je samozrejme objem batožinového priestoru a Civic Tourer prichádza v tomto smere so zbraňou dosť veľkého kalibru. Nie je to tak dávno, čo sa chválila nová Octavia Combi rekordne veľkým batožinovým priestorom, no a ako už určite viete, japonský kombík prichádza so batožinovým priestorom ešte väčším.

Hlavne ten kufor

Konkrétne číslo znie 624 litrov a jedná sa o objem od najspodnejšieho dna batožinového priestoru po roletku, respektíve po hranu okien. Civic Tourer samozrejme taktiež dostal nádrž pod sedadlá, čo umožnilo urobiť vaňu pod batožinovým priestorom veľmi hlbokú. Keď sa pozriete pod auto, zistíte, že tomuto riešeniu musel ustúpiť napríklad tiež zadný tlmič výfuku, ktorý je umiestnený netradične naprieč tesne vedľa nápravy (hatchback ho má logicky umiestnený rovnako).

_DSC2139.JPG_DSC2141.JPG 
Tourer sa chváli súčiniteľom odporu vzduchu 0,31 a jedným z dôvodov tejto pomerne dobrej hodnoty je kompletne rovný spodok auta. Veľmi hlbokému kufru musel ustúpiť aj tlmič výfuku. Ten našiel svoje miesto tesne za nápravou.

Spodná schránka má objem 117 litrov a vojdú sa do nej napríklad dva menšie kufre klasifikované v leteckej doprave ako príručná batožina. Prípadne Honda ponúka ďalší údaj, a síce vďaka tejto vani možno umiestniť do kufra až jeden meter vysoký predmet. Samozrejme v Honde nepočítajú s prítomnosťou rezervného kolesa. Vystačiť si musíte iba so sadou na lepenie, ktorú nájdete v malej priehradke umiestnenej medzi onou "magickou" vaňou a nákladovou hranou.

V rámci originálneho príslušenstva môžete kúpiť dojazdové rezervné koleso. Nie je to však tak, že vám zaberie celý spodný priestor. Honda uvádza ako celkový objem batožinového priestoru v prípade použitia rezervy 573 litrov, čo znamená, že sa ona schránka zmenší zo 117 litrov na 66 litrov. Po sklopení zadných operadiel vznikne rovná plocha a objem 1668 litrov. V tomto prípade ide o hodnotu započítavajúcu celý priestor až po strop.

_DSC2125.JPG_DSC2127.JPG 
Tourer vsádza na kufor, ktorý je veľmi objemný. Svoj veľký podiel na tom má schránka umiestnená pod dnom. Tá ponúka 117 litrov, v prípade dojazdovej rezervy sa zmenší na 66 litrov.

Len pre porovnanie, nedávno testovaná Octavia Combi má bez rezervy známych 610 litrov, po sklopení operadiel sa dostane na 1740 litrov. Leon ST štandardne vybavený rezervou ponúkne 587 litrov, maximum je 1470 litrov.

Čo sa pri aute typu kombi tiež bude hodiť, to je nízka nakladacia hrana. Tú má Tourer oproti hatchbacku nižšie o 12,5 cm. Celkom teda budete musieť zdvíhať batožinu minimálne do výšky 56,5 cm. Opäť sa ponúka porovnanie s nedávno testovanými súpermi. Octavia Combi má hranu umiestnenú do výšky 63,1 cm, Leon ST 65 cm. Patrí sa podotknúť, že Tourer ale nemá za hranou prakticky žiadny schod.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon 1.4 TSI 110 kW by mal akcelerovať na 100 km/h za 8 sekúnd. My sme sa nedostali pod 9,5 s. Pokusy o rýchly rozjazd komplikujú obmedzenia otáčok aj nevypínatelná stabilizácia. Porovnanie s SUV Ateca ale ukazuje, že v diaľničnom tempe je hatchback rýchlejší. Z 80 na 120 km/h zrýchľuje Leon lepšie než napríklad roadstery Fiat 124 Spider a Mazda MX-5.

17. 10. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Za 10 až 12 tisíc eur je na trhu ojazdených áut mimoriadne dobrý výber. Na dosah sa dostávajú skôr veľmi drahé prémiové vozidlá. Desaťročný bavorák je stále príjemné a hodnotné auto. Moderná Octavia sa ale popri staršom BMW nemusí hanbiť. Zadarmo rozhodne nebude jazdiť ani jeden z týchto vozov.

10. 10. 2017 | Dalibor Žák
Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda VO vznikla na nezmenenom chrbticovom ráme Škody 1101. VO znamená "vojenská otvorená", P "pohotovostná". Počas štyroch rokov vyšlo z českých závodov v Mělníku a Chocni celkom 4237 kusov. Všetku terénnu výbavu tvorila štandardná, 19cm svetlá výška a vyslobodzovacia lopata na boku.

9. 10. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY