vytisknout velikost písma Honda Civic Tourer chce byť kvalitné auto za dobré peniaze [prvé dojmy]

Prvého marca sa oficiálne začne na slovenskom trhu predávať nová Honda Civic Tourer. S čím prichádza a má sa zavedená konkurencia báť?
Honda Civic Tourer chce byť kvalitné auto za dobré peniaze [prvé dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Základné miery, Hlavne ten kufor
  2. Prečo len tri?, Schopný podvozok v „novom“
  3. Asistenti nechýbajú, Fotogaléria

Honda prichádza s modelom, ktorý nadväzuje na rok 1998, kedy sa na trhu objavil prvý Civic s karosériou kombi (Aerodeck). Vtedy išlo o prvý automobil Honda vyvinutý výhradne pre európske trhy. Situácia sa v podstate opakuje, nový Civic Tourer je opäť dielom určeným pre Európu a v Európe bol tiež vyvíjaný. V priebehu príprav a testov sa novinka pozrela do Anglicka, strednej Európy, severských štátov alebo naopak do Barcelony.

Základné miery

Honda Civic Tourer meria na dĺžku 4535 mm, čo predstavuje nárast oproti hatchbacku o 220 mm. V podstate ide o jediný rozdiel, ktorý by ste medzi oboma verziami našli. A všetky milimetre navyše pripadajú na zadný previs. Rázvor 2595 mm zostal zachovaný, rovnako ako výška 1465 mm.

_DSC2122.JPG_DSC2118.JPG 
Spredu rozdiel oproti hatchbacku nespoznáte, zväčšoval sa len zadný previs. Ten nabral 220 mm navyše.

Podľa toho, čo nám Honda ukázala na tlačovej konferencii, je kombík minimálne z troch štvrtín zhodný s hatchbackom. Nová je strecha, zadný stĺpik, zadné blatníky, svetlá a piate dvere. Zaujímavé je, že zadná dvojica dverí je až po okno zhodná s hatchbackom, od spodnej hrany okna vyššie sa už líšia. Z tohto vyplýva, že po stránke priestoru sa zas toľko zmien neudialo. Vpredu je všetko pri starom, vzadu by malo byť viac miesta iba v oblasti hlavy.

Čo bude nevýhodou Civicu Tourer ako v porovnaní s Octaviou, tak aj s Leonom alebo Golfom vo verziách kombi, to je priestor vzadu. Všetci koncernoví zástupcovia ponúknu viac. Tourer stráca hlavne v oblasti hlavy (aj napriek nárastu priestoru oproti hatchbacku). So svojimi 190 cm už narážam na strop, čo sa u menovaných súperov (mimochodom Honda uvádza ako tích najbližších práve Octaviu a Golf) nedialo.

_DSC2132.JPG_DSC2143.JPG 
Palubnú dosku dobre poznáme z hatchbacku, rovnako ako zadné výklopné sedadlá. Ponúkaným priestorom pre osoby cestujúce v druhej rade Tourer v porovnaní s koncernovými novinkami trochu stráca.

Poďme ale rovno k tomu najdôležitejšiemu. Veľmi sledovanou hodnotou u týchto automobilov je samozrejme objem batožinového priestoru a Civic Tourer prichádza v tomto smere so zbraňou dosť veľkého kalibru. Nie je to tak dávno, čo sa chválila nová Octavia Combi rekordne veľkým batožinovým priestorom, no a ako už určite viete, japonský kombík prichádza so batožinovým priestorom ešte väčším.

Hlavne ten kufor

Konkrétne číslo znie 624 litrov a jedná sa o objem od najspodnejšieho dna batožinového priestoru po roletku, respektíve po hranu okien. Civic Tourer samozrejme taktiež dostal nádrž pod sedadlá, čo umožnilo urobiť vaňu pod batožinovým priestorom veľmi hlbokú. Keď sa pozriete pod auto, zistíte, že tomuto riešeniu musel ustúpiť napríklad tiež zadný tlmič výfuku, ktorý je umiestnený netradične naprieč tesne vedľa nápravy (hatchback ho má logicky umiestnený rovnako).

_DSC2139.JPG_DSC2141.JPG 
Tourer sa chváli súčiniteľom odporu vzduchu 0,31 a jedným z dôvodov tejto pomerne dobrej hodnoty je kompletne rovný spodok auta. Veľmi hlbokému kufru musel ustúpiť aj tlmič výfuku. Ten našiel svoje miesto tesne za nápravou.

Spodná schránka má objem 117 litrov a vojdú sa do nej napríklad dva menšie kufre klasifikované v leteckej doprave ako príručná batožina. Prípadne Honda ponúka ďalší údaj, a síce vďaka tejto vani možno umiestniť do kufra až jeden meter vysoký predmet. Samozrejme v Honde nepočítajú s prítomnosťou rezervného kolesa. Vystačiť si musíte iba so sadou na lepenie, ktorú nájdete v malej priehradke umiestnenej medzi onou "magickou" vaňou a nákladovou hranou.

V rámci originálneho príslušenstva môžete kúpiť dojazdové rezervné koleso. Nie je to však tak, že vám zaberie celý spodný priestor. Honda uvádza ako celkový objem batožinového priestoru v prípade použitia rezervy 573 litrov, čo znamená, že sa ona schránka zmenší zo 117 litrov na 66 litrov. Po sklopení zadných operadiel vznikne rovná plocha a objem 1668 litrov. V tomto prípade ide o hodnotu započítavajúcu celý priestor až po strop.

_DSC2125.JPG_DSC2127.JPG 
Tourer vsádza na kufor, ktorý je veľmi objemný. Svoj veľký podiel na tom má schránka umiestnená pod dnom. Tá ponúka 117 litrov, v prípade dojazdovej rezervy sa zmenší na 66 litrov.

Len pre porovnanie, nedávno testovaná Octavia Combi má bez rezervy známych 610 litrov, po sklopení operadiel sa dostane na 1740 litrov. Leon ST štandardne vybavený rezervou ponúkne 587 litrov, maximum je 1470 litrov.

Čo sa pri aute typu kombi tiež bude hodiť, to je nízka nakladacia hrana. Tú má Tourer oproti hatchbacku nižšie o 12,5 cm. Celkom teda budete musieť zdvíhať batožinu minimálne do výšky 56,5 cm. Opäť sa ponúka porovnanie s nedávno testovanými súpermi. Octavia Combi má hranu umiestnenú do výšky 63,1 cm, Leon ST 65 cm. Patrí sa podotknúť, že Tourer ale nemá za hranou prakticky žiadny schod.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A