vytisknout velikost písma Goodwood je zhmotnený sen automobilových fanúšikov (160x foto)

Britský Festival rýchlosti, ktorý sa pôvodne zrodil ako noblesná prehliadka klasických a zberateľských vozov, vyrástol v priebehu rokov v motoristickú udalosť gigantických rozmerov. Automobilky stále častejšie chápu "Goodwood" ako platformu pre prezentáciu svojich produktov nielen britskej motoristickej verejnosti.
Goodwood je zhmotnený sen automobilových fanúšikov (160x foto)
Zoznam kapitol
  1. Goodwood Festival of Speed 2014
  2. Goodwood Festival of Speed 2014: Fotogaléria

Na trávniku pred hlavnou budovou panstva Goodwood sa tiesnia davy pred prehliadkou nablýskaných veteránov, z ktorých niektoré sú tak zriedkavé, že by ich mená ťažko lovili v pamäti i veľkí znalci automobilovej histórie. V stánkoch s občerstvením sa predávajú nielen burgery z miestneho hovädzieho, ale napríklad aj ustrice a šampanské. Vietor prináša z rally trate hore na kopci prach zvírený legendárnymi súťažnými vozidlami i helikoptérami privážajúcimi VIP návštevníkov.

A na ceste, na ktorej druhej strane ľud oblieha pompézne expozície popredných svetových automobiliek, práve s hromovým burácaním letí jeden z prototypov skupiny C, ktoré v osemdesiatych rokoch vládli legendárnej dvadsaťštyri hodinovke v Le Mans. Vitajte na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode.

Festival rychlosti v Goodwoodu 2014 28.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 29.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 30.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 25.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 31.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 36.jpg
V rámci Michelin Supercar Run vyrazili na trať popri „bežných“ superšportoch aj šesťkolesový Brabus Super G, Koenigsegg Agera One:1 alebo unikátne Ferrari F12 TRS

Keď Lord March v roku 1993 usporiadal na svojom panstve v Západnom Sussexe prvé preteky historických pretekárskych automobilov do vrchu, iste sám netušil, akých rozmerov jeho Festival rýchlosti dorastie v priebehu dvoch desaťročí. Dnes je Goodwood motoristickou slávnosťou medzinárodného významu, na ktorej nechce chýbať žiadny významnejší výrobca automobilov.

Automobilky berú Goodwood útokom

Stánok so zaujímavými produktmi aj koncepčnými štúdiami tu má okrem iných aj Škoda, nemecké BMW aj japonská Mazda, ktorá tento rok postavila expozície rovno dve. Vedľa bežnej produktovej bol v rohu pri goodwoodskej knižnici (áno, panstvo Goodwood je z tých, ktoré majú pre knihy vyčlenenú špeciálnu budovu) vidieť aj stánok oslavujúci 25. výročie ikonického športového roadstera Mazda MX-5.

Festival rychlosti v Goodwoodu 2014 112.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 52.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 89.jpg
Zatiaľ čo "strieborné šípy" vo vzduchu len viseli, tie červené (Red Arrows) v ňom predviedli parádnu akrobatickú šou; ikonický Mercedes Renntransporter z roku 1954

Budúci rok chce ale Mazda pojať svoju účasť na Festivale rýchlosti v Goodwoode ešte veľkolepejšie. "V roku 2015 plánujeme omnoho väčšiu výstavnú plochu a privezieme oveľa viac áut," hovorí Graeme Fudge, riaditeľ komunikácie britskej Mazdy. Pre výrobcov sa Goodwood skrátka stal ďalším svetovým autosalónom. Napríklad Ford tu tento rok predstavil modernizovanú verziu modelu ST dokonca vo svetovej premiére.

Akcia počas rokov získava stále silnejší charakter rodinnej zábavy, čomu zodpovedá aj ponuka doplnkových aktivít. Vyvolávač v blízkosti rozsiahlej expozície McLarenu láka na "5D experience" - v malom mobilnom kine s pohyblivými sedačkami môžete absolvovať dve kolá v Bahrajne očami Jensona Buttona. S 3D okuliarmi na nose a brutálne násilníckym naklápaním sedačky je to strhujúce, hoci realite predsa len vzdialený zážitok.

Festival rychlosti v Goodwoodu 2014 126.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 119.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 116.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 131.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 118.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 122.jpg
Z výstavy Cartier Style et Luxe: závodné TVR Cerbera S, Ferrari 250 LM, Ford Mustang pick-up (!), McLaren M12 GT, Maserati 3500 GT Coupé, Lamborghini Miura

Pre upokojenie môžeme odporučiť kolekciu Cartier Style et Luxe. Na trávniku pred hlavnou budovou možno v statickej expozícii obdivovať automobilové poklady od starostlivo zrenovovaného Lamborghini Miura cez americké koráby ciest z éry povojnového boomu až po koncepty ako Peugeot 907. A pre koho by bolo tých áut už príliš, nájde v pokojnom kúte za hlavnú rovinkou dokonca malú výstavu lietadiel. Napríklad Daher-Socata TBM 900 by tu mohol uloviť pár nových zákazníkov. Medzi VIP hosťami lorda Marche tradične nechýbajú členovia medzinárodnej smotánky, ktorí majú pre lietajúce stroje často ešte väčšiu slabosť než pre tie pojazdné.

S benzínom v modrej krvi

Lord March, celým menom Charles Henry Gordon-Lennox, gróf z Marche a Kinrary, riadi rodinné panstvo v Goodwoode v zastúpení svojho otca. Okrem Festivalu rýchlosti organizuje tiež jesenný "Goodwood Revival" na tunajšom pretekárskom okruhu alebo konské dostihy. Je prezidentom British Automobile Racing Club a časopis Octane ho v roku 2007 zaradil medzi 50 najvplyvnejších ľudí na scéne klasických automobilov.

Aj napriek postupnej expanzii však zostávajú hlavným bodom programu Festivalu rýchlosti tunajšie preteky do vrchu. Na 1,86 km dlhej trati s deviatimi nepríliš náročnými zákrutami defilujú pred návštevníkmi legendy z dávnej i nedávnej minulosti motoristického športu, roztriedené do kategórií podľa časového obdobia, v ktorom pôvodne pretekali: elegantné Ferrari 156 zo samotného začiatku 60. rokov, kedy monoposty formuly 1 ešte len začali opúšťať charakteristický cigarový tvar predchádzajúcej éry; brutálny McLaren TAG Porsche s preplňovaným motorom z polovice 80. rokov; aj úplne novodobé formule Ferrari, Red-Bullu a ďalších, ktoré sme vídali na televíznych obrazovkách ešte nedávno.
Držiteľom traťového rekordu je Nick Heidfield, ktorý v roku 1999 zajazdil Goodwood v čase 0:41:6. Organizátori neskôr od merania časov ustúpili z bezpečnostných dôvodov, ale našťastie len v kategórii F1. Preto mohol Jann Mardenborough tento rok rozdrviť traťový rekord v kategórii "superautomobiloch", keď s Nissanom GT-R Nismo zvládol čas 49,27 s. K pretekaniu sa pritom dostal až v roku 2011, keď vyhral virtuálnu "GT Academy" Nissanu v hre Gran Turismo na Playstationu. Aj tadiaľ môže v digitálnom veku viesť cesta do kokpitu...

Festival rychlosti v Goodwoodu 2014 3.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 2.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 6.jpgZ rally rýchlostnej skúšky v lese: Porsche 911, Ford RS00, MG Metro 

Za volantmi závodných i cestných vozidiel na goodwoodskej trati sa striedajú samotní majitelia vzácnych zberateľských kusov s najznámejšími menami motoristického športu. John Surtees, Derek Bell, dokonca Stirling Moss... Súčasnú generáciu pretekárov reprezentoval napríklad Felipe Massa, ktorý riadil Williams FW18 Damona Hilla zo sezóny 1986, alebo Jenson Button s McLarenom MP4-26.

Festival rychlosti v Goodwoodu 2014 63.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 66.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 111.jpg
Slavná minulosť aj menej slávna súčasnosť Porsche na 24 h Le Mans

Nie všetky autá však v pravom zmysle pretekajú. Veď sa jedná o vzácny tovar, a to nielen v prípade historických unikátov. Na trati sa divákom predviedlo okrem iného úplne nové Ferrari F12 TRS - na zákazku postavený automobil, za ktorý podľa neoficiálnych informácií majiteľ zaplatil štyri milióny dolárov. A práve o tom je Goodwood. Nikde inde nemajú bežní smrteľníci možnosť vidieť a počuť zblízka vzácne automobilové poklady, ktoré inak trávia existenciu v starostlivo stráženom tichu súkromných klimatizovaných garáží.

Festival rychlosti v Goodwoodu 2014 106.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 109.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 107.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 103.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 104.jpgFestival rychlosti v Goodwoodu 2014 105.jpgHore: Stánky automobiliek; dole: Nielen autá sem prišli...

Videa z Festivalu rýchlosti v Goodwoode 2014:

Náklady na cestu a pobyt redaktora hradila Mazda.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A