vytisknout velikost písma GM Surus: Takto vyzerá budúcnosť nákladných áut

Automobilka GM ukázala víziu nákladného vozidla budúcnosti. S vodičom sa nepočíta, všetko obstará autonómne riadenie. V praxi ide o elektricky poháňanú plošinu. Možnosti použitia budú veľmi široké.
GM Surus: Takto vyzerá budúcnosť nákladných áut

Americká automobilka General Motors ukázala víziu viacúčelového nákladného automobilu budúcnosti. Zjednodušene ide o elektricky poháňanou plošinu, ktorá odvezie všetko možné a vodiča k tomu už nepotrebuje. Koncept bude oficiálne vystavený na Association of the United States Army (AUSA) Annual Meeting 2017. Podobná vec by sa totiž mohla samozrejme hodiť aj armáde.

Pretože koncept nákladného vozidla budúcnosti nazvaný Silent Utility Rover Universal superstructure (skrátene SURUS) vodiča priamo nepotrebuje, odpadá nutnosť riešiť kabínu, čo prinesie možnosť odviezť ešte viac nákladu. Na plošinu bude možné naložiť čokoľvek od klasického prepravného kontajnera až po núdzový generátor elektrickej energie. Okrem vojenských účelov a komerčné nákladnej prepravy sa počíta aj s nasadením pri rôznych krízových situáciách typu prírodných katastrof.

Pohon zabezpečuje dvojica elektromotorov, ako zdroj elektrickej energie slúži palivové články. Tie zaručia dojazd až 640 kilometrov a na rozdiel od bežných elektromobilov bude možné automobil dotankovať veľmi rýchlo. Autonómna plošina dostala aj riadenie všetkých kolies a lítium-iónové akumulátory.

Koncept SURUS je zatiaľ skôr hudba vzdialenejšej budúcnosti, však nákladné automobily využívajúce elektrický pohon by sa mohli objaviť na cestách už pomerne skoro. Nebude to dlho trvať a svoj elektrický ťahač svetu predstaví napríklad Tesla, s nákladným elektromobilom ale počíta tiež napríklad Avia.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY