vytisknout velikost písma Galéria: Najextrémnejšie tereňáky? Mercedesom triedy G to len začína

Extrémne offroady sa väčšinou nedajú bežne kúpiť. Často sa jedná o špecializované prestavby na zvláštnu objednávku. Najbežnejšie využitie je v armáde a motoristickom športe.
Galéria: Najextrémnejšie tereňáky? Mercedesom triedy G to len začína

Keď sa povie off-road, mnoho ľudí si predstaví auto podobné napríklad Land Roveru Defender alebo Mercedesu triedy G. Stále sa však bavíme o bežných autách, ktoré musí spĺňať nielen určité normy, ale predovšetkým musí poskytovať aspoň akceptovateľné vlastnosti na ceste. Moderné SUV teda naozaj za drsný off-road považovať nemôžeme, akokoľvek môže luxusný Range Rover zniesť v teréne veľa.

Ak by sme chceli nejaký veľmi drsný off-road, v bežnej ponuke ho až na pár malých výnimiek nenájdeme. Musíme osloviť špecializovaného úpravcu zaoberajúceho sa stavbou napríklad jednoúčelových áut pre vybrané športové disciplíny (napríklad pre vytrvalostné diaľkové preteky Dakar), alebo sa pozrieť do skladu armádneho výpredaja. Práve pre potreby armády vznikajú tie najšialenejšie off-roady. Niekoľko zaujímavých ukážok nájdete v našej galérii.

AvtoRos-Saman-8x8.jpgDodge-Ram-Mopar.jpgFord-F150-Raptor.jpg

GAZ-Volha-24-95-1973.jpgIveco-Eurocargo-Dakar.jpgLunar-Rover.jpg

M62.jpgMercedes-Benz-G-6x6.jpgMitsubishi-Pajero.jpg

Opel-Blitz-1942.jpgPorsche-959-Dakar.jpgPrototyp-Tatra-T25-1926.jpg

Prototyp-Tatra-V750-1937.jpgRenault-Duster.jpgVolkswagen-Type-166-Schwimmwagen.jpg

ZIL-4906-2906.jpg

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY