vytisknout velikost písma Galéria: Čo všetko pôjde Dakar 2017? Seat Leon, Fiat Panda, Duster...

Na nadchádzajúcom ročníku dakarskej rallye sa ukáže rad zaujímavých áut. Okrem známych špeciálov sa objavia aj menej známe mená. Čakali by ste na štarte napríklad Fiat Panda, Seat Leon alebo Volvo V40?
Galéria: Čo všetko pôjde Dakar 2017? Seat Leon, Fiat Panda, Duster...

Dakar 2017 sa nezadržateľne blíži. Nový ročník najznámejšieho offroadového maratónu sveta odštartuje už druhého januára. Na štart sa postaví celkovo 94 automobilových posádok s radom rôznych špeciálov. Je celkom zaujímavé sledovať, aké všetky pre bežných zákazníkov známe mená sa tu objavia, hoci v drvivej väčšine prípadov nemajú jednotlivé autá s tým, čo si môžete kúpiť, spoločného vôbec nič.

Typickým príkladom je továrenský tím Peugeot so svojím špeciálom 3008 DKR. Ten má možno svetlá odkazujúce na civilný model, ale nič iné. To isté platí o staršej verzii 2008 DKR. Mini aspoň na pohľad vyzerá trochu ako Countryman, rovnako ako napríklad nová Toyota Hilux.

Na štarte sa ale ukážu aj menej známe tímy. Uvidíme napríklad argentínsky Duster. Nie, naozaj nebude mať motor 1.5 dCi. O pohon tohto špeciálu sa stará osemvalec s výkonom 288 kW (390 koní). Za pozornosť stojí aj Fiat Panda alebo litovský Seat Leon.

V štartovej listine nájdete napríklad aj Suzuki Swift alebo Volvo V40. Tu už zostali zo sériových automobilov naozaj iba mená, pretože ide o buginy, ktoré neodkazujú na bežné modely vôbec ničím. S jednotlivými značkami ich spája iba motor. V prvom prípade to je štvorvalec prevzatý z motocykla Suzuki Hayabusa, v tom druhom osemvalec Volvo.

Dakar 2017 sa opäť pôjde v Južnej Amerike. Súťaž odštartuje 2. januára a skončí v sobotu 14. januára.

aciona_elektro.jpegbmw-x6.jpgDacia-Duster.jpgfiat-panda-4x4.jpgFord-F-150-Raptor.jpgFord-Ranger.jpgmercedes-gle.jpgmitsubishi_pajero.jpgmitsubishi_pajero2.jpgP90242485_highRes_11-2016-morocco-new-.jpgPeugeot-2008.jpgPeugeot-3008-DKR.jpgPeugeot-3008-Dumas.jpgrange-rover-sport.jpgsat-leon.jpgsuzuki-swift.jpgToyota-Hilux.jpgToyota-Land-Cruiser-155.jpgToyota-Land-Cruiser-V8.jpgvolvo-v40.jpgvw_amarok.jpg

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY