vytisknout velikost písma Galéria: Autá, ktoré dostali motory z motocyklov (+ obrátené extrémy)

Autá s motocyklovými motormi nie sú nič výnimočné. Dokonca aj v súčasnosti si jedno môžete kúpiť. Napríklad Honda postavila na aute s motocyklovým motorom svoju históriu. Vedeli ste, že motocykel Boss Hoss používa osemvalec Chevrolet 5,7 l?
Galéria: Autá, ktoré dostali motory z motocyklov (+ obrátené extrémy)

Ak vás zaujala nová generácia luxusného motocyklu Honda Gold Wing, možno vás pri čítaní technických údajov napadlo: "Preboha! Veď to má väčší motor, než mám ja v aute! "A vôbec, mohol by sa motor z motocykla používať v obyčajnom aute? Mnoho príkladov z histórie (a dokonca aj zo súčasnosti) ukazuje, že s úplným prehľadom. Všetci poznáme napríklad legendárny československý Velorex s motorom Jawa (aj keď to je skôr kapotovaná motorka než auto).

V priloženej galérii nájdete niekoľko príkladov áut, ktoré sa spoliehajú na motor z motocykla. Niektoré sa nedostali ďalej ako do štádia konceptu či prototypu, z iných sa stal obchodný trhák. A pre zaujímavosť uvádzame aj niektoré obrátené extrémy, teda motocykle, ktoré dostali veľké motory z áut. Aké? Dokonca osemvalec z Chevroletu alebo desaťvalec z Dodge Viper!

Motocyklový motor nájdete napríklad v elektrickom BMW i3 REX, kde funguje ako palubné generátor na výrobu elektriny. Je to dvojvalec s objemom 0,65 l
BMW-i3.jpg
BMW používalo motocyklové motory už v minulosti, napríklad v mestskom autíčku Isetta.

BMW-Isetta.jpg

Morgan 3-Wheeler je ďalším príkladom auta s motocyklovým motorom, aj keď tu by sme sa asi mohli hádať, či to skôr nie je motorka prerobená na auto.

Morgan-3_Wheeler.jpg

LCC Rocket je športový monopost navrhnutý Gordonom Murrayom. Používa litrový štvorvalec Yamaha YZF-R1 o výkone 145 až 170 koní.

LCC-Rocket.jpg

Okruhová hračka Radical SR3 používa štvorvalec zo Suzuki Hayabusa prevŕtaný na 1,5 l. Cestná verzia SR3 SL má ale dvojliter Ford
Radical-SR3.jpg
Radical SR8 používa osemvalec, ktorý vznikol vlastne spojením dvoch štvorvalcov Suzuki Hayabusa. Môže byť ešte niečo šialenejšie?

Radical-SR8.jpg

Honda vlastne na vozidlách s motocyklovými motormi postavila svoj biznis. Model T360 s maličkým štvorvalcom 0,36 l bolo prvé sériové auto Hondy

Honda-T360.jpg

Malinký štvorvalec v Hondách postupne zväčšoval svoj objem najprv na 0,5, neskôr na 0,6 a 0,8 litra. Vznikol spojeným dvoch motocyklových dvojvalcov.

Honda-S600.jpg

Honda sa pokúsila na tradíciu motocyklových motorov nadviazať aj nedávno konceptom GRX v roku 2006. Túto japonsku "kópiu" Murcielago poháňal šesťvalec 1,5 l z Gold Wingu

Honda-GRX-2006.jpg

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY