vytisknout velikost písma Galéria: 10 najrýchlejších áut na Nordschleife a ďalšie zaujímavosti

Najrýchlejšie produkčné auto na Nordschleife je Porsche 911 GT2 RS. Absolútne najlepší čas prešiel v roku 1983 Stefan Bellof s Porsche 956. Pod osem minút sa dnes dostanú už aj niektoré SUV.
Galéria: 10 najrýchlejších áut na Nordschleife a ďalšie zaujímavosti

Hoci pre meranie časov na okruhu neexistuje nejaká schválená jednotná metodika, automobilky sa nameranými hodnotami rady oháňajú. Najmä pri športových vozidlách je čas na jedno kolo dosiahnutý na "Severnej slučke" pretekárskeho okruhu Nürburgring veľmi silný marketingový nástroj. Veď už sa dnes uvádza aj pri športových SUV.

Pretekársky okruh pri obci Nürburg vznikol v Nemecku už na konci 20. rokov 20. storočia ako projekt pre podporu miestneho regiónu. Postupom času prechádzala viac než dvadsať kilometrov trať modifikáciami. Najväčšie zmeny okruh prekonal na prelome 70. a 80. rokov, kedy trať vedúca lesom prestala zodpovedať bezpečnostným požiadavkám a jazdci F1 na nej už odmietali pretekať. Vznikol nový okruh podľa moderných štandardov, ale legendárna Severnej slučka, pre ktorú sa vžil nemecký termín Nordschleife, existuje neustále. Využíva sa ako k vytrvalostným pretekom, tak na testovanie a k voľným jazdám pre verejnosť.

Keď nám teraz nové Porsche 911 GT2 RS stanovilo nový rekord pre produkčné cestné autá, mohli by sme si pripomenúť ďalšie najrýchlejšie autá na Nordschleife a spomenúť aj niektoré zaujímavosti. Všetko nájdete v priloženej galérii. Určite je dobré pripomenúť, že novšie autá ťažia s obrovského pokroku v oblasti cestných pneumatík. Gumy na obyčajné športové autá ponúkajú dnes takú oporu, o ktorej mohli športiaky pred desiatimi dvadsiatimi rokmi len snívať.

1. Porsche 911 GT2 RS

Nové Porsche 911 GT2 RS obišlo okruh za 6 minút, 47,3 sekundy. To je najrýchlejší čas zo všetkých produkčných áut schválených pre cestnú premávku.

Porsche-911-GT2-RS.jpg

2. Lamborghini Huracán Performante

Lamborghini Huracán Performante zvládlo Nordschleife za 6:52,01

Lamborghini-Huracan_Performante.jpg

3. Porsche 918 Spyder

Plug-in hybridné Porsche 918 Spyder drží čas 6:57.

Porsche-918_Spyder.jpg

4. Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce

Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce sa môže pochváliť časom 6:59,73.

Lamborghini-Aventador_LP750-4_SV.jpg

5. Nissan GT-R Nismo

Nissan GT-R Nismo drží čas 7:08,68.

Nissan-GT-R_Nismo.jpg

6. Mercedes-AMG GT-R

Mercedes-AMG GT-R je s časom 7: 10,92 najrýchlejší automobil s motorom vpredu a pohonom zadných kolies.

Mercedes-Benz-AMG_GT_R.jpg

7. Gumpert Apollo

Gumpert Apollo prešiel okruh v čase 7:11,57, ale niektorí jeho čas odmietajú uznať s tým, že to nie je sériové auto. Značky ale má.

Gumpert-Apollo.jpg

8. Dodge Viper SRT-10 ACR

Dodge Viper SRT-10 ACR zvládol Nordschleife v čase 7:12,13

Dodge-Viper_ACR.jpg

9. Porsche 911 GT3

Aktuální Porsche 911 GT3 prešlo okruh v čase 7:12,70.

Porsche-911_GT3.jpg

10. Lexus LFA

Lexus LFA sa špeciálnym paketom Nürburgring zvládol jedno kolo v čase 7:14,64 a uzatvára desiatku historicky najrýchlejších cestných áut.

Lexus-LFA_Nurburgring_Package.jpg

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY