vytisknout velikost písma Frankfurt 2017: Nielen elektrika, na autosalón priši aj lietajúce autá

Budúcnosť individuálnej osobnej dopravy nie je len elektrická, vo Frankfurte vidno aj lietajúce stroje. Aeromobil predsatvuje skutočné lietajúce auto. Volocopter 2X je niečo ako prerastený dron. V oboch prípadoch sa očakáva skoré uvedenie do reálnej prevádzky.
Frankfurt 2017: Nielen elektrika, na autosalón priši aj lietajúce autá

Prebiehajúci autosalón ponúka veľa dôkazov, že budúcnosť individuálnej osobnej dopravy je pravdepodobne len prevažne elektrická. Na výstave v Frankfurte sa totiž nachádzajú aj automobily mieracie ešte ďalej. Lietajúce stroje neboli typickou súčasťou podobných výstav, v tomto roku sú tu hneď dva.

O Aeromobile sa píše už dlho. Táto koncepcia naozaj spája vozidlo, ako ho poznáme dnes, s lietadlom. Jednoducho povedané, je to auto, ktoré má skladacie krídla. Vývoj je tak ďaleko, že konečná verzia bola predstavená ešte na jar tohto roku a spoločnosť už začala prijímať predobjednávky. Ale cena je astronomická, lietajúce auto vyjde takmer na jeden milión eur.

Aeromobil používa na let dvojitý turbomilový dvojvalcový 224 kW (305 koní) boxer. Vozidlo môže lietať rýchlosťou až 360 km/h, s doletom približne 750 km. Pri jazde po ceste sa používajú dva elektromotory s celkovým výkonom 80 kW. Z nuly na 100 km/h sa Aeromobil dostane za desať sekúnd. A mimochodom, premena auta na letún trvá menej ako tri minúty.

Druhý lietajúci stroj z autosalónu vo Frankfurte ešte viac mení pohľad na individuálnu osobnú dopravu. V skutočnosti je to prerastený dron, takže po ceste jazdiž nebude. O pohon sa stará približne 18 elektromotorov, elektrická energia je uložená v deviatich sadách akumulátorov. Maximálna rýchlosť je 100 km/h a dolet iba 27 km, respektíve 70 km za ideálnych podmienok. Okrem manuálneho ovládania bude Volocopter 2X lietať sám. A nemyslite si, že ide o sci-fi. Do konca tohto roka bude zahájená testovacia prevádzka v Dubaji.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY