vytisknout velikost písma Frankfurt 2017: Kia má športové Sorento, terénne Picanto a Cee'd budúcnosti

Kia Sorento GT-Line ponúka športový vzhľad, nový 8-rýchlostný automat a rozšírenú škálu asistenčných systémov. Kia Picanto X-Line vyzerá ako malý crossover. Má preplňovaný 1.0 T-GDI motor, ktorý Kia zatiaľ nenainštalovala do Picanta. Koncept Kia Proceed naznačuje "možnú" tretiu verziu Cee'd.
Frankfurt 2017: Kia má športové Sorento, terénne Picanto a Cee

Zásobu noviniek priniesla na tohtoročný autosalón vo Frankfurte aj Kia. Žiadny úplne nový sériový model síce nepredviedla, ale to neznamená, že na jej výstave v hale 9 nie je nič zaujímavé. Najväčšia časť stánku je venovaná malému SUV Stonic. Pre verejnosť je to najzaujímavejšia premiéra značky Kia.

Vo Frankfurte mali premiéru Kia Sorento GT-Line a Kia Picanto X-Line. V obidvoch prípadoch ide o výbavové varianty charakterizované špecifickým vonkajším vzhľadom. Sorento GT-Line nadväzuje na doterajšie modely GT-Line. Má mohutnejšie nárazníky so štvordiódovými hmlovými svetlami, nástavcami prahov alebo červenými brzdovými strmeňmi. A, samozrejme, výraznejšie výfukové potrubie. Kia tu vystavuje Sorento GT-Line rovno v modernizovanej verzii s osemstupňovým automatom a novými (pre Sorento) asistenčnými systémami, ako je systém udržiavania v pruhu, sledovanie bdelosti alebo adaptívne svetlomety. Toto vylepšené zariadenie Sorento sa uvedie na trh pred koncom tohto roka.

Kia Picanto X-Line sa snaží využiť súčasný trend crossoveru, aj keď žiadna terénne ambície nemá. Jeho charakteristickými črtami sú čierne ochranné kryty spodných častí, "terénne vyzerajúce" nárazníky a zelenožlté detaily exteriéru. Výsledný vzhľad nie je príliš decentný, ale proti chuti... Povráva sa, že X-Line Picanto je prvou ochutnávkou zbrusu novej ucelenej rady po vzor športovo štylizovanej GT-Line. Zástupcovia značiek však odmietajú takéto špekulácie. "V tejto chvíli nemáme ani interne potvrdené, že by sa s líniou X-Line počítalo aj pre ďalšie modely vedľa Picanta," povedala na náš dotaz tlačová hovorkyňa Kia Motors Czech Kateřina Jouglíčková.

IMG_20170912_082240.jpgIMG_20170912_133252.jpg

Spolu s modelom Picanto X-Line totiž do ponuky prichádza aj motor 1.0 T-GDI vybavený výkonom 73 kW (100 koní) a krútiacim momentom 172 Nm. Takto výkonnú jednotku ste ešte nikdy predtým nemohli získať v súvislosti s týmto modelom. Picanto s novým turbomotorovým trojvalcovým motorom dokáže zvládnuť zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 10,1 sekundy, spotreba v kombinovanom cykle by mala byť 4,5 l/100 km.

Mediálne najvďačnejšou premiérou Kia vo Frankfurte je ale koncept Kia Proceed (skutočne sa to takto píše, nie pro_cee'd ako v prípade sériového modelu podobného mena). Gregory Guillaume, šéfesignér Kia Motors Europe, vo svojej prezentácii neskrývane naznačoval, že koncept signalizuje vzhľad budúceho modelu ceed. Zahŕňa totiž nový variant karosérie. Hatchbacky s tromi dverami sú na ústupe, takže pro_cee'd by mohol byť nahradený fastbackom.

IMG_20170912_145748.jpg

Príbuznosť ku koncernovému Hyundai i30 je zrejmá. Koncept ale skôr pôsobí ako elegantné kombi. Má podsvietenú linku zadného skla, ktorú Guillaume označuje ako "Luminline". "Tvár" konceptu sa obíde bez LED hmloviek usporiadaných v štvorcovom vzore, celkovo ale nadväzuje na súčasné smerovanie značky Kia. Špecialitou je tmavočervený Lava lak pozostávajúci z 19 ručne nanášaných vrstiev čiernej farby, prekrytý striebornou vrstvou s chrómovým efektom a ďalšou červenou vrstvou. Výsledkom je fotograficky extrémne nevďačný, ale vizuálne atraktívny efekt hlbokého kovového lesku.

IMG_20170912_082320.jpgIMG_20170912_145550.jpg

Koncept Kia Proceed dostal tiež digitálne prístrojový panel, ktorého vzhľad sa mení v závislosti na zvolenom jazdnom režime, štyri samostatné sedadlá a tri flakóny s "automobilovými" vôňami novej kože, starej garáže a vysokooktánového benzínu. Možno je jasné, že sériová Kia Proceed - ak sa teda bude vyrábať - sa bez takýchto výstrelkov obíde.

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Fabiu RS by sme odporučili niekomu, kto je fanúšik značky a podobné auto chce pre radosť napríklad ako druhý alebo tretí kus do svojej flotily s tým, že toho za rok príliš veľa nenabehne.

14. 11. 2017 | Dalibor Žák
Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Motor 1.4 TSI ACT má udávaný výkon 110 kW a krútiaci moment 250 Nm. Dlhodobo testovaný Seat Leon predviedol na valcovej skúšobni ešte lepšie hodnoty a najmä veľmi priaznivé priebehy. Krútiaci moment zostáva v prakticky celom rozsahu bežne používaných otáčok nad udávanou maximálnou hodnotou.

13. 11. 2017 | Jiří Červenka
Lada Niva Extreme Cross: Krátka jazda s ruským monster truckom

Lada Niva Extreme Cross: Krátka jazda s ruským monster truckom

Lada Niva existuje mimo iného v radikálnej úprave značky Bronto. Voz prešiel dokonca aj homologáciou pre Európu. U nás sa predáva ako Niva Extreme Cross. Už len vidieť túto špecialitu v pohybe je zážitok. Niva Extreme Cross prekvapivo používa celkom sériový motor.

10. 11. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY