vytisknout velikost písma Frankfurt 2017: Kia má športové Sorento, terénne Picanto a Cee'd budúcnosti

Kia Sorento GT-Line ponúka športový vzhľad, nový 8-rýchlostný automat a rozšírenú škálu asistenčných systémov. Kia Picanto X-Line vyzerá ako malý crossover. Má preplňovaný 1.0 T-GDI motor, ktorý Kia zatiaľ nenainštalovala do Picanta. Koncept Kia Proceed naznačuje "možnú" tretiu verziu Cee'd.
Frankfurt 2017: Kia má športové Sorento, terénne Picanto a Cee

Zásobu noviniek priniesla na tohtoročný autosalón vo Frankfurte aj Kia. Žiadny úplne nový sériový model síce nepredviedla, ale to neznamená, že na jej výstave v hale 9 nie je nič zaujímavé. Najväčšia časť stánku je venovaná malému SUV Stonic. Pre verejnosť je to najzaujímavejšia premiéra značky Kia.

Vo Frankfurte mali premiéru Kia Sorento GT-Line a Kia Picanto X-Line. V obidvoch prípadoch ide o výbavové varianty charakterizované špecifickým vonkajším vzhľadom. Sorento GT-Line nadväzuje na doterajšie modely GT-Line. Má mohutnejšie nárazníky so štvordiódovými hmlovými svetlami, nástavcami prahov alebo červenými brzdovými strmeňmi. A, samozrejme, výraznejšie výfukové potrubie. Kia tu vystavuje Sorento GT-Line rovno v modernizovanej verzii s osemstupňovým automatom a novými (pre Sorento) asistenčnými systémami, ako je systém udržiavania v pruhu, sledovanie bdelosti alebo adaptívne svetlomety. Toto vylepšené zariadenie Sorento sa uvedie na trh pred koncom tohto roka.

Kia Picanto X-Line sa snaží využiť súčasný trend crossoveru, aj keď žiadna terénne ambície nemá. Jeho charakteristickými črtami sú čierne ochranné kryty spodných častí, "terénne vyzerajúce" nárazníky a zelenožlté detaily exteriéru. Výsledný vzhľad nie je príliš decentný, ale proti chuti... Povráva sa, že X-Line Picanto je prvou ochutnávkou zbrusu novej ucelenej rady po vzor športovo štylizovanej GT-Line. Zástupcovia značiek však odmietajú takéto špekulácie. "V tejto chvíli nemáme ani interne potvrdené, že by sa s líniou X-Line počítalo aj pre ďalšie modely vedľa Picanta," povedala na náš dotaz tlačová hovorkyňa Kia Motors Czech Kateřina Jouglíčková.

IMG_20170912_082240.jpgIMG_20170912_133252.jpg

Spolu s modelom Picanto X-Line totiž do ponuky prichádza aj motor 1.0 T-GDI vybavený výkonom 73 kW (100 koní) a krútiacim momentom 172 Nm. Takto výkonnú jednotku ste ešte nikdy predtým nemohli získať v súvislosti s týmto modelom. Picanto s novým turbomotorovým trojvalcovým motorom dokáže zvládnuť zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 10,1 sekundy, spotreba v kombinovanom cykle by mala byť 4,5 l/100 km.

Mediálne najvďačnejšou premiérou Kia vo Frankfurte je ale koncept Kia Proceed (skutočne sa to takto píše, nie pro_cee'd ako v prípade sériového modelu podobného mena). Gregory Guillaume, šéfesignér Kia Motors Europe, vo svojej prezentácii neskrývane naznačoval, že koncept signalizuje vzhľad budúceho modelu ceed. Zahŕňa totiž nový variant karosérie. Hatchbacky s tromi dverami sú na ústupe, takže pro_cee'd by mohol byť nahradený fastbackom.

IMG_20170912_145748.jpg

Príbuznosť ku koncernovému Hyundai i30 je zrejmá. Koncept ale skôr pôsobí ako elegantné kombi. Má podsvietenú linku zadného skla, ktorú Guillaume označuje ako "Luminline". "Tvár" konceptu sa obíde bez LED hmloviek usporiadaných v štvorcovom vzore, celkovo ale nadväzuje na súčasné smerovanie značky Kia. Špecialitou je tmavočervený Lava lak pozostávajúci z 19 ručne nanášaných vrstiev čiernej farby, prekrytý striebornou vrstvou s chrómovým efektom a ďalšou červenou vrstvou. Výsledkom je fotograficky extrémne nevďačný, ale vizuálne atraktívny efekt hlbokého kovového lesku.

IMG_20170912_082320.jpgIMG_20170912_145550.jpg

Koncept Kia Proceed dostal tiež digitálne prístrojový panel, ktorého vzhľad sa mení v závislosti na zvolenom jazdnom režime, štyri samostatné sedadlá a tri flakóny s "automobilovými" vôňami novej kože, starej garáže a vysokooktánového benzínu. Možno je jasné, že sériová Kia Proceed - ak sa teda bude vyrábať - sa bez takýchto výstrelkov obíde.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY