vytisknout velikost písma Fototest Volkswagen XL1: Tak trochu podvod. Ale odpustíte mu to

Futuristický bolid je produkčným nasledovníkom projektu auta s litrovou spotrebou, jednej z mnohých obsesí Ferdinanda Piecha. Deklarovaný cieľ v skutočnosti neplní, ale inak je tento unikát technicky nesmierne zaujímavým vozidlom.
Fototest Volkswagen XL1: Tak trochu podvod. Ale odpustíte mu to
Zoznam kapitol
  1. Úvod testu; video
  2. Palubná doska skoro konvenčná; neriedená spätná väzba
  3. Spotreba v reálnom svete; verdikt
  4. Technické údaje

Volkswagen XL1 funguje na ľudí ako magnet. Testujeme všelijaké autá, ale nepamätám si, že by niektoré prilákalo toľko zvedavých pohľadov a všetečných otázok. Ľudia si ho chcú odfotiť, pýtajú sa na parametre a nevyzerajú ani veľmi prekvapene, keď sa dozvedia, že dvojmiestne autíčko s najvyššou rýchlosťou 160 km/h stojí toľko čo Porsche 911.

Volkswagen XL1 190.jpgVolkswagen XL1 192.jpgVolkswagen XL1 193.jpg
Volkswagen XL1 187.jpgVolkswagen XL1 189.jpgVolkswagen XL1 191.jpg
Volkswagen XL1 akoby dorazil z iného sveta; je ale širší a ťažší než minimalistické koncepty, ktoré mu predchádzali

Lepšie povedané stálo by, keby bolo na predaj. Séria čítajúca 250 kusov bola rýchlo rozobraná, z veľkej časti zberateľmi. Niet divu. Technika auta je snáď ešte viac fascinujúca ako jeho vzhľad. A nehovoríme o motore.

Dvojvalec 0,8 l je vlastne celkom konvenčný, kombinuje hliníkový blok s naspodku uloženou vyvažovacou hriadeľov s piestami z 2.0 TDI a prakticky kompletným príslušenstvom 1.6 TDI. Zaujímavé je to ostatné.

Karbonový šetrilko

Až na niekoľko výstuh a nosníkov z ľahkých zliatin je karoséria kompletne vyrobená z uhlíkových vlákien, respektíve z polyméru vystuženého uhlíkovými vláknami. A nielen karoséria. Typickú štruktúru karbónu nájdete aj na palubnej doske, stredovej konzole, sedadlách a dokonca aj ramenách volantu. Ráfiky sú horčíkové, dvere sa vyklápajú nahor a namiesto spätných zrkadiel sú na nich kamery. Prečo to všetko?

DB2013AU00179_SMALL.JPGDB2013AU00180_SMALL.JPGDB2013AU00181_SMALL.JPG
Techniku Volkswagenu XL1 tvorí plug-in hybridný pohon a karbónová konštrukcia s niekoľkými výstuhami a nosníkmi z ľahkých zliatín

Aby Volkswagen XL1 dosiahol kombinovanej spotreby paliva menej ako 1 l/100 km. Jedná sa o sériového nástupcu konceptov L1 (ako "jeden liter"), ktoré s urputnosťou sebe vlastnou vydupal zo zeme (lepšie povedané z vývojového oddelenia VW) Ferdinand Piech.

Volkswagen XL1 200.jpgVolkswagen XL1 198.jpgVolkswagen XL1 199.jpg
Predné pneumatiky majú rozmer 115/80 R15; namiesto spätných zrkadiel má XL1 kamery

XL1 sa od oboch L1 v mnohom líši - dvaja cestujúci už nesedia za sebou, ale vedľa seba. A zatiaľ čo pôvodný VW L1 spoliehal na jednovalec s objemom 0,3 l a vážil iba 290 kg, produkčný model má zdvihový objem viac ako dvojnásobný a jeho hmotnosť sa blíži najľahším miniautám (795 kg).

Rovnaká však zostáva základná filozofia: čo najnižšia spotreba vďaka maximálnej efektivite spaľovania a minimálnym jazdným odporom.
Preto je Volkswagen XL1 tak neuveriteľne nízky. Preto má tvar dozadu sa zužujúcej kvapky a zakrytované zadné kolesá. Preto sú jeho pneumatiky tak tenké, že evokujú bicykel.

Volkswagen XL1 201.jpgVolkswagen XL1 202.jpgVolkswagen XL1 167.jpgKaroséria sa montuje v Osnabrücku, ale bez dverí - tie sa na auto dostanú až neskôr spolu s kapotou, vekom batožinového priestoru a ďalšími dielmi

Napriek tomu nemožno uniknúť faktu, že Volkswagen si musel pomôcť k dosiahnutiu kombinovanej spotreby 0,9 l/100 km trikom. XL1 je totiž dieselový plug-in hybrid. V prevodovke schováva elektromotor a medzi prednými kolesami má batériu s kapacitou 5,5 kWh. Práve tá stojí za rozšírením autá a dramatickým nárastom hmotnosti v porovnaní so štúdiami L1.

Čo je na plug-in hybride zlé? Samo o sebe nič. Ide ale o to, že autá tejto koncepcie nastupujú k homologizačnej skúške spotreby (resp. emisií) s plne nabitou batériou, pričom energia potrebná na nabitie sa neberie pri meraní do úvahy. Takže zakaždým, keď auto počas merania stojí alebo sa pohybuje len silou elektriny, získava výhodu a jeho tabuľková spotreba dramaticky klesá - na rozdiel od tej reálnej.

Volkswagen XL1 197.jpgVolkswagen XL1 203.jpgVolkswagen XL1 185.jpgVolkswagen XL1 182.jpgVolkswagen XL1 183.jpgVolkswagen XL1 184.jpgVľavo za dverami vodiča je plniace hrdlo 10 litrovej nádrže na naftu; rozmerné nabíjacie trafo má miesto v motorovom priestore, ktorého kryt je ako inak než karbónový

Ďalšiu výhodu Volkswagen získal trikom s napájacím transformátorom. Ten nie je integrovaný do konštrukcie vozidla, má podobu rozmernej krabice uloženej vzadu za motorom a považuje sa za príslušenstvo. Vďaka tomu sa nepočíta do prevádzkovej hmotnosti, auto môže absolvovať skúšku bez neho. A treba dodať, že bez neho môžete aj jazdiť, potrebujete ho iba na nabíjanie z bežnej zásuvky.

V našom teste ale Volkswagen XL1 z týchto výhod ťažiť nemohol. Importér nám ho odovzdal sa úplne vybitou batériou. Vzhľadom k tomu, že sme mali na test len 24 hodín a nechceli sme nechávať auto s externou trafostanicou na verejnej nabíjačke cez noc, bolo jasné, že pri našom jazdení bude plug-in hybridná koncepcia futuristickému autu skôr na ťarchu, a to doslova - batérie a nabíjací trafo niečo vážia. O to sme boli zvedavejší, akej reálnej spotreby sa nám podarí dosiahnuť.

Radosti
Extrémne nízka reálna spotreba
Možnosť jazdy na elektrinu
Spätná väzba riadenia bez posilovača
Jednoduché ovládanie
Dostatočná dynamická jazda
Príťažlivosť pre okolie
Zberateľský potenciál
Starosti
Hlučnosť (so spaľovacím motorom)
Komfort odpruženia
Výhľad
Obmedzený priestor pre batožinu
Neskladná externá nabíjačka
Rozdiel medzi udávanou a reálnou spotrebou
Nedostupnosť (vysoká cena, nízky počet kusov)
6  /10
47 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria47 fotografií
96776566 266116204 258029494
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |