vytisknout velikost písma Fototest Mercedes-Benz GLE kupé AMG 63 S: Po všetkých stránkach kolosálny

Na vrcholnej verzii GLE je všetko veľkolepé: rozmery, pneumatiky, motor, jazdné výkony, zvuk aj spotreba. Je to bezpochyby pozoruhodné auto, aj keď jazdnej suverenity konkurenčného BMW X6 M úplne nedosahuje.
Fototest Mercedes-Benz GLE kupé AMG 63 S: Po všetkých stránkach kolosálny
Zoznam kapitol
  1. Úvod testu
  2. Jazda a dynamika; video 0-200 km/h
  3. Ceny a výbava; verdikt
  4. Technické údaje; kompletná fotogaléria

Možno najviac prekvapujúce na novom Mercedese-Benz GLE kupé AMG 63 S 4Matic je, ako málo je prekvapujúce. Z fyzikálno-konštruktérskeho hľadiska nie je pojem "športové SUV" v roku 2016 o nič menší oxymorón než na začiatku minulej dekády, kedy tento žáner naštartoval príchod Porsche Cayenne (ešte staršie BMW X5 4.6is rovnaký efekt nemalo), ale zámožní zákazníci zo všetkých kútov sveta také autá jednoducho chcú. Takže my v motoristických médiách by sme sa možno už mohli prestať diviť nad ich existenciou a jednoducho o nich referovať rovnako ako o všetkých iných nie celkom racionálnych kategóriách - čo sú okrem kombíkov a MPV založených na dodávkach svojím spôsobom všetky.

Mercedes-Benz GLE 63 168.jpgMercedes-Benz GLE 63 172.jpgMercedes-Benz GLE 63 182.jpg
Mercedes-Benz GLE 63 178.jpgMercedes-Benz GLE 63 176.jpgMercedes-Benz GLE 63 177.jpg
GLE kupé AMG je neskrývanou odpoveďou na BMW X6 M

Nuž, GLE AMG 63 S 4Matic je vrcholnou športovou verziou modelu GLE kupé, ktorý je stuttgartskou odpoveďou na nepopierateľný úspech konkurenčného BMW X6. (Okrem toho existuje aj GLE SUV, čo je nástupca triedy ML a teda priamy súper BMW X5). Dnes sa budeme zaoberať hlavne špecifikami tejto športovej verzie, pretože triede GLE kupé ako takej sme sa venovali už v skoršom redakčnom teste.

Písmeno S v modelovom označení prezrádza, že so sebou máme ešte vrcholnejšiu verziu vrcholnej verzie. Zdrojom hnacej sily je v oboch prípadoch vidlicový osemvalec s objemom 5,5 l, preplňovaný dvojicou turbodúchadiel, ktorého silu prenáša na všetky štyri kolesá automatická prevodovka AMG Speedshift Plus 7g-tronic (Mercedes sa v dlhých a komplikovaných názvoch vyložene vyžíva). Líši sa ale naladenie.

Kým štandardná verzia disponuje výkonom 410 kW a krútiacim momentom 700 Nm, S má dokonca 430 kW (585 k) a 760 Nm. Zrýchlenie 0-100 km/h je podľa oficiálnych údajov o desatinu lepšie (4,3 vs. 4,2 s), hoci najvyššia rýchlosť zostáva v oboch prípadoch elektronicky obmedzená na 250 km/h.

V porovnaní s bežnými verziami GLE kupé prešli exteriér aj interiér predvídateľným súborom úprav. Zvonku to sú masívne nárazníky s obrovskými vetracími otvormi (taký motor, medzichladiče a brzdy potrebujú veľmi veľa vzduchu), zadný spojler a charakteristicky agresívny prikrčený postoj na extrémne širokých pneumatikách - tie zadné majú rozmer 325/40 ZR 22. Testované auto však jazdilo na skromnejších zimných kolesách s priemerom o palec menším.

Mercedes-Benz GLE 63 183.jpgMercedes-Benz GLE 63 180.jpgMercedes-Benz GLE 63 173.jpgZnížený postoj, aerodynamické doplnky a široké kolesá dávajú modelu AMG oveľa agresívnejší vzhľad než pri bežných verziách GLE kupé, ktoré pôsobia trochu zavalito

Vnútri správne čakáte kožené športové sedadlá s výraznejším tvarovaním, hliníkové kryty pedálov, logá AMG všade možne a veľké plochy lakovaného karbónu (za príplatok). Ak ste ten typ zákazníka, ktorému doteraz prišlo BMW X6 ako neodolateľne zvodné auto, vrcholná verzia GLE kupé vám nepochybne bude imponovať. A nielen tým, ako vyzerá.

V AMG vždy vedeli vyčariť z osemvalcov parádne burácanie, ktoré dávalo možnosť zaspomínať na klasické americké muscle cars, vojenské lietadlá z druhej svetovej a podobné zdroje mechanického vlnenia, ktoré znejú indivíduám s heterochromozómom XY ako rajská hudba - a prechod na preplňovanie ubral z tohto kúzla prekvapivo málo.

Mercedes-Benz GLE 63 199.jpgMercedes-Benz GLE 63 200.jpgMercedes-Benz GLE 63 198.jpgMercedes-Benz GLE 63 201.jpgMercedes-Benz GLE 63 205.jpgMercedes-Benz GLE 63 210.jpgV interiéri sú hlavnými rozdielmi športový volant AMG, športové sedadlá a za príplatok aj lakované dekoračné lišty z uhlíkových vlákien

Aj trieda GLE, hoci v konštantnom zaťažení kultivovaná, ako sa na veľké SUV pristane, buráca pri plnej akcelerácii s kadenciou útočiaceho Messerschmitte a pri radení necháva za efektných zvukových prejavov zhorieť vo výfuku toľko benzínu, že by to šetrivému vodičovi Priusu stačilo na ročné dochádzanie do práce.

A je tiež veľmi, veľmi rýchla, ako si rozoberieme v nasledujúcej kapitole.

Radosti
Kolosálny výkon
Kolosálny zvuk
Kolosálna priľnavosť
Kolosálna nádrž
Kolosálny vzhľad
Starosti
Kolosálna spotreba
Kolosálna cena
Kolosálna veľkosť
Kolosálna neochota spolupracovať pri meraní akcelerácie
8  /10
52 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria52 fotografií
970405497 81197058 648911629
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |