vytisknout velikost písma Fototest Hyundai i20 Active 1.0 T-GDI: Plasty na kórejský spôsob

Jeden má Scout, ďalší Alltrack, tretí Allroad (pardón, allroad) a štvrtý Cross. Recept "pridaj trochu plastu, urobíš nový model" je veľmi obľúbený vo všetkých automobilkách a aktuálne sa do partie pridal aj Hyundai. Ten svoju oplastovanú i20 pomenoval ako Active. Vyskúšali sme prevedenie s vrcholným litrovým trojvalcom.
Fototest Hyundai i20 Active 1.0 T-GDI: Plasty na kórejský spôsob
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Vrcholný trojvalec
  2. Povie si pokojne o deväť, Po meste nepoteší
  3. Vo výbave všetko, Technické údaje
  4. Hyundai i20 Active: Fotogaléria

Hyundai nedávno oficiálne uviedol na slovenský trh prvú tohtoročnú novinku, ktorá sa volá i20 Active. Možno už viete, o čo sa zhruba jedná, ak nie, letmo pripomenieme, že sa bavíme o oplastovanom hatchbacku i20. Je to presne ten rovnaký recept, aký poznáme od Alltrack, Scout alebo Allroad. Treba podotknúť, že aj na tomto Kórejcovi funguje veľmi dobre.

"Aktívne" prevedenie sa od svojich "lenivých" súrodencov líši predovšetkým na pohľad. Hyundai nasadil plasty okolo celej karosérie a pridal prepracované nárazníky, kde hrajú prím strieborné plasty. Možno ste si všimli, že dizajn predného nárazníka je v porovnaní s klasickou verziou otočený hore nohami. Active má tiež svoj dizajn zliatinových kolies, efektné viečko nádrže, guľaté svetlá v zadnom nárazníku, veľké strešné lyžiny a o dva centimetre vyššiu svetlú výšku.

_DSC1232.jpg_DSC1233.jpg_DSC1238.jpg_DSC1240.jpg_DSC1241.jpg_DSC1243.jpgNové nárazníky, výrazné strešné ližiny a hlavne veľa plastu. Hyundai i20 Active je klasikou známou zo Scoutov, Alltrackov a ďalších im podobných 

Aby som pravdu povedal, toto poplastované prevedenie sa mi z nejakého dôvodu páči, hoci ide vlastne o veľmi jednoduchý tuning. Platí to aj o testovanej i20 Active, ktorej to podľa môjho názoru v praxi veľmi pristane. Už klasická i20 je vzhľadovo vydarené auto, Active pridá ešte niečo navyše. Pokiaľ ale budete tvrdiť pravý opak, hádať sa s vami nebudem.

Nová verzia modelu i20 sa líši aj v interiéri, ale zmien už nie je toľko, ako na karosérii. Svoje miesto tu našli oranžové časti sedadiel, oranžová hlavica radiacej páky a oranžové rámčeky okolo výduchov ventilácie. To je zhruba všetko.

Interiér ako taký dobre poznáme z predchádzajúcich testov. Zhodou okolností som pred touto i20 jazdil aj s modernizovanou ix20, ktorá je výrazne staršia. Na tomto mieste je potrebné uznať, že Hyundai urobil veľký pokrok vpred. Po stránke ergonómie nie je čo vytýkať a aj na pohľad vyzerá všetko dobre. Samozrejme tvrdé plasty tu nájdete a rozhodne ich nie je málo, ale to už k týmto malým hatchbackom tak nejako patrí. Všetko potom podčiarkne výborný multimediálny systém.

_DSC1224.jpg_DSC1216.jpg_DSC1218.jpg_DSC1220.jpg_DSC1223.jpg_DSC1221.jpg_DSC1227.jpg
Interiér sa v podstate nezmenil. Nové sú tu farebné detaily typu čalúnenia sedadiel, hlavice radiacej páky alebo rámčekov pri výduchoch

Čo naopak nepoteší, to je priestor na zadných sedadlách, ktorého rozhodne nie je nepreberné množstvo. Model i20 sme ale už merali v rámci porovnávacieho testu so Škodou Fabia, takže ak vás zaujíma podrobnejšie hodnotenie priestoru pre cestujúcich i kufra, odkážem vás na starší test.

Vrcholný trojvalec

Spojenie "vrcholný litrový trojvalec" znie ako nejaká zlomyseľná slovná hračka, lenže taká je realita dnešnej doby a veľmi pravdepodobne aj budúcnosť malých hatchbackov. Pri modeli i20 Active sa má situácia tak, že Hyundai u nás ponúka len dva motory. Slabšia benzínová tisícštyristovka disponuje parametrami 74 kW (100 koní) a 134 Nm, výkonnejšie prevedenie 1.0 T-GDI, ktoré je predmetom tohto testu, má o 20 koní viac a ponúkne 172 Nm. Nič iné si pri Active nekúpite.

Hyundai úmyselne neponúka nič väčšieho a rozhodne nič dieselového, a to z jednoduchého dôvodu. Active údajne mieri na malé SUV, hoci je to klasický hatchback. Takto má vo svojej ponuke tromf v podobe trochu nižšej ceny. Dieselová verzia už by bola príliš drahá a tak trochu by nemala zmysel. Mimochodom Hyundai časom príde aj s klasickým malým SUV, takže je súčasná i20 Active iba prechodným náhradníkom.

_DSC1249.jpg_DSC1250.jpg_DSC1251.jpg
Preplňovaný litrový trojvalec je vlastne vrcholom ponuky tohto modelu. Výkonu má dosť, dynamika je veľmi slušná, ale sú tu aj niektoré nevýhody

Ak sa budeme baviť o základných vlastnostiach litrového trojvalca, potom je všetko v tom najlepšom poriadku. Motor je pri jazde tichý, kultivovaný a výkonu má dosť na to, aby i20 Active rozparádil na neodbornej diaľničnej rýchlosti. Verte tomu, alebo nie, na diaľnici nie je problém prehliadnuť, že idete 150 km/h.

Najviac sa tomuto modelu páči jazda ustálenou rýchlosťou do 120 km/h, kedy motor naplno vybalí svoje prednosti korunované zaujímavou spotrebou. Pokiaľ takto pôjdete, možno sa aj priblížite sľubovanej spotrebe 5,1 l/100 km. Aj keď na tieto hodnoty sa dostanete skôr pri rýchlostiach okolo 80 km/h. Problémy spojené s trojvalcom sa začnú objavovať v momente, keď po ňom budete chcieť niečo iné ako pokojnú jazdu.

Radosti
Atraktívny dizajn
Bohatá výbava
Výborná ergonómia
Dynamika litrového motora
Starosti
Citelné vibrácie na voľnobehu
Veľmi rýchlo rastúca spotreba
Menej komfortné oproti klasickej i20
Okrem vzhľadu neponúka nič navyše
7  /10
50 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria50 fotografií
10238688 6679790 186589531
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A