vytisknout velikost písma Ford Tourneo Courier je riadne nafúknutá Fiesta [prvé jazdné dojmy]

Veľkopriestorová rodina Tourneo má tretieho nového člena. Po modeli Custom a Connect prichádza najmenší Courier. Krátko sme ho vyskúšali v okolí nemeckého Frankfurtu.
Ford Tourneo Courier je riadne nafúknutá Fiesta [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Priestor na pätníku
  2. Najlepšie jazdiaci?, Od júna, Technické údaje
  3. Fotogaléria

Hneď na úvod sa ponúka otázka. Kam Tourneo Courier vlastne patrí? Veď Ford už ponúka v podstate rovnako veľký B-Max využívajúci veľmi podobnú techniku​​. Pravda je taká, že sa Courier ako najmenší z rady Tourneo radí na špicu kompaktných vozidiel značky Ford. Čo teda znamená Fiesta a spomínaný B-Max. Tento model by mal osloviť všetkých, ktorí chcú malé MPV, ale B-Max pre nich nie je dostatočne praktický.

Courier stojí na platforme určenej pre malé vozidlá Ford. Takže technický základ je zhodný ako s Fiestou, tak aj s B-Maxom. Na dĺžku vozidlo meria 4157 mm, vysoké je 1726 mm a široké 2060 mm (vrátane zrkadiel). Ford prezentuje Courier ako najväčšie vozidlo vo svojej triede. Oproti priamej konkurencii ponúkne údajne o 97 mm viac pre hlavu vpredu alebo o 59 mm viac pre kolená vzadu.

tourneo_02.JPGtourneo_04.JPG
Tourneo Courier je najmenším z rodiny Tourneo. Zároveň je najväčším medzi kompaktnými automobilmi v ponuke Ford. Teda ak nestačí ani Fiesta, ani B-Max, je tu ešte jedna možnosť.

Lenže automobilka porovnáva Courier s modelmi typu Peugeot Bipper alebo Fiat Fiorino, čo nie je úplne fér, pretože všetky tieto dodávky sú podstatne menšie a tiež lacnejšie (dĺžka 3864 mm). Cenovo aj rozmerovo má nový Ford bližšie skôr napríklad k Peugeotu Partner Tepee.

Priestor na pätníku

Keď necháme bokom marketingové rozprávanie a zameriame sa na fakty, nemožno prehliadnuť, že Courier je skutočne relatívne malé auto, ktoré naozaj ponúkne dostatok miesta. Vpredu ťažko budete hľadať problémy, to isté platí aj o druhom rade sedadiel. Čo sa pozdĺžneho miesta týka, zmestia sa sem aj vysokí ľudia. Pre kolená majú priestoru tak akurát, nad hlavou je ho toľko, že si tu ešte môžete počas jazdy pomaly púšťať diaľkovo ovládané lietadlo.

Kde sa kompaktné rozmery ale nakoniec predsa len prejavia, to je šírka. Aj vpredu je cítiť, že sa sedí pomerne blízko pri sebe, vzadu potom priečny priestor ešte zmenší výrazné obloženie bokov súvisiace s prítomnosťou inak veľmi praktických posuvných dverí. Tie sú mimochodom štandardom pre všetky verzie.

tourneo_34.JPGtourneo_41.JPG 
Palubnú dosku dobre poznáme z Fiesty a iných modelov značky Ford. Materiály vyzerajú veľmi solídne.

Batožinový priestor ponúkne podľa oficiálnych údajov 708 litrov v základnom usporiadaní (od podlahy po strop). Pritom platí, že sa tejto hodnoty podarilo dosiahnuť hlavne výškou. Nákladová hrana je veľmi nízko, auto je relatívne vysoké. Objem od podlahy po plato batožinového priestoru činí 395 litrov.

Poteší detail v podobe pevného krytu batožinového priestoru, ktorý je možné umiestniť do akejsi medzipolohy. Vďaka tomu sa nebudete musieť toľko ohýbať pri odkladaní drobností. V tomto kontexte je škoda, že Courier nedostal možnosť otvoriť iba okno piatych dverí. Tie sú obrovské a v obmedzenom priestore sa s nimi nebude manipulovať úplne jednoducho.

tourneo_42.JPGtourneo_44.JPG 
Batožinový priestor ponúka pravidelný tvar a veľmi nízko položené dno. Pevný kryt môžete zastrčiť za zadné sedadlá alebo napríklad umiestniť do strednej polohy.

Zadné sedadlá sú delené v pomere 60/40, môžete sklopiť operadlo alebo ho úplne preklopiť dopredu. Maximum, ktoré je Courier schopný ponúknuť pre náklad, je 1600 mm na dĺžku (k predným sedačkám) a 1200 mm na výšku. Čo sa objemu týka, viac než 1656 litrov do auta nedostanete (platí pre zadné sedačky preklopené vpred).

Celkovo je interiér najmenšieho z radu Tourneo vlastne dobre známy. Palubná doska je v podstate prevzatá z Fiesty. Sedí sa vyššie, sedáky sú pomerne krátke. K dispozícii je samozrejme tiež niekoľko priehradiek. Napríklad pod sedadlom spolujazdca alebo nad hlavami predných cestujúcich. Šikovnú vecou je potom výsuvná dokovacia stanica pre smartfón.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A