vytisknout velikost písma Ford Scorpio (1985): to najväčšie nakoniec

V roku 1984, teda presne pred tridsiatimi rokmi, Ford predstavil svoj ​​koncept Lugano. O rok neskôr sa z neho stala nová vlajková loď jeho európskej divízie...
Ford Scorpio (1985): to najväčšie nakoniec
Zoznam kapitol
  1. Zavŕšenie ofenzívy, Modernizácia, Interiér, Videá
  2. Prvé štandardné ABS, Scorpio v slede dejín, Technické údaje
  3. Fotogaléria (43x foto)

Zavŕšenie ofenzívy

Päťdverový liftback Scorpio oslávil svoju premiéru dva dni po skončení ženevského autosalónu v roku 1985 a zavŕšil kompletnú modelovú obrodu značky. Tá bola v roku 1976 zahájená kompaktom Fiesta, o štyri roky neskôr nastúpil prvý Escort s pohonom predných kolies, na jeseň roku 1982 sa objavil stredný model Ford Sierra a rok 1985 sa stal svedkom nového špičkového typu. Scorpio nastúpilo na miesto sedanov a kombi Ford Granada.

1985 Scorpio 01.jpg1985 Scorpio 20i Ghia 1.jpg1988 Scorpio 01.jpg
Ford Scorpio vo svojej pôvodnej podobe z roku 1985

Hoci to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, Scorpio bolo zvonku prakticky rovnako veľké ako Granada (vzniklo cez 1,7 mil. vozidiel tejto série), ktorej sa podobalo aj po stránke koncepcie a použitých motorov. Vo Forde stavili na trochu zvláštne riešenie zadnej časti karosérie, ktorá dostala (podobne ako napríklad konkurenčný Renault 25) výklopnú stenu dvíhajúcu sa aj so zadným oknom. 

Táto koncepcia mala skĺbiť prednosti štvordverového sedanu, hatchbacku aj kombi, no zákazníci to videli inak. Štvordverový trojpriestorový sedan tak ponuku obohatil v roku 1990 a klasické kombi o dva roky neskôr. Motory boli spočiatku zážihové, čoskoro pribudli vznetové Indenory 2,3 l aj verzie s pohonom všetkých kolies. V Anglicku a na vybraných exportných trhoch zostalo až do roku 1994, teda do nábehu druhej generácie Scorpia, zachované meno Granada, ktoré sa ale stalo skôr označením výbavového stupňa. V USA sa Scorpio krátko predávalo v sieti dílerov Lincoln / Mercury pod menom Merkur Scorpio.

Modernizácia

Táto kategória bola v ekonomickom rozmachu polčasu osemdesiatych rokov v Európe veľmi významná. V porovnaní s dnešnými štatistikami sa zdá byť takmer neuveriteľné, že na vyššiu strednú triedu vtedy v priemere pripadalo 14% registrácií, pričom v NSR to bolo 20 a vo Švédsku dokonca viac ako 50%!

Tech 02.JPGTech 03.JPGTech 08.jpgTech 09.jpgTech 10.jpg
Náhľad do útrob špičkového modelu európskeho Fordu

Ford do vývoja a prípravy Scorpia investoval bezmála tri miliardy mariek, pričom zhruba polovicu zhltla prestavba kolínskej továrne, ktorá sa tak stala jednou z najmodernejších v Európe. Rozsiahle využitie výpočtovej techniky a skúšok v aerodynamickom tuneli prinieslo mimoriadne priestrannú karosériu so znamenite využitým obostavaným priestorom a súčiniteľ odporu vzduchu cx = 0,33. 

Aj napriek použitiu klasickej koncepcie a spočiatku aj v zásade konvenčných motorov sa konštruktérom podarila dobrá práca. Hoci sa vtedy ešte na spotrebu toľko "nehralo", Scorpio so základným benzínovým motorom 1,8 l v roku 1985 dosahovalo o 14% nižšej priemernej spotreby paliva, než akú roku 1976 vykazovala malá Fiesta s motorom 1,1 l! Úplne nová karoséria priniesla proti sedanu Granada o 30% nižší odpor vzduchu.

Interiér

Posádka sa mohla okrem väčšieho priestoru tešiť aj z bohato presvetleného interiéru daného mimoriadne rozmernou presklenou plochou (takmer 3 m2) a na nízku úroveň aerodynamického hluku. Úrovne výbavy boli tri, CL, GL a Ghia, a líšili sa hlavne rozsahom štandardnej výbavy. Komfort zaisťovali vo všetkých prípadoch rozmerné, anatomicky tvarované sedadlá, tie vpredu a vzadu po stranách mali hlavové opierky. Zadné, asymetricky delené operadlá mali u verzie Ghia elektricky nastaviteľný sklon, ich sklápaním na sedák bolo možné razantne zväčšiť priestor na prepravu nákladu.

Tech 04.jpgTech 11.jpg

Tech 05.jpgTech 07.jpgTech 06.jpgNový vstrekovaný dvojliter Pinto efu; schémy systému pre udržiavanie svetlej výšky vzadu, náprav a svorného diferenciálu; pohon predných kolies u verzií 4X4

Výbava GL k CL vpredu pridávala výškovú reguláciu a pneumaticky nastaviteľnú tuhosť bedrovej opory (typickú aj pre lepšie vybavené Sierry), ktorá bola v Ghii aj u spolujazdca. V najlepšej verzii malo Scorpio vodičove sedadlo aj s elektrickou reguláciou sklonu sedáka. Štandardom u CL boli napríklad samonavíjacie bezpečnostné pásy, hmlovky alebo cyklovač stieračov, GL pridávalo napríklad diaľkové ovládanie zrkadiel u spolujazdca, otáčkomer či elektrické ovládanie predných okien.

1988 Scorpio 04.jpg1988 Scorpio 02.jpg1988 Scorpio 03.jpg
1992 Sorpiou Turnier 1.jpg1992 Sorpiou Turnier 2.jpg1992 Scorpio 03.jpg
Sedan ponuku obohatil v roku 1990, kombi prišlo až s faceliftom o dva roky neskôr

Scorpio Ghia potom vynikalo najmä vyhrievanými zrkadlami, prídavnými diaľkovými svetlami vo vnútorných hranách hlavných svetiel, tónovanými oknami alebo centrálnym zamykaním. Priplácať bolo ďalej možné za elektricky nastaviteľné a vyhrievané predné sedadlá, vyhrievanie čelného skla, ostrekovače svetlometov či klimatizáciu. Mimo základného CL bolo Scorpio vybavené na prístrojovej doske "autíčkom" s diagnostikou nezavretých dverí, opotrebovaním brzdových doštičiek, nefunkčnej žiarovky, atď.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A