vytisknout velikost písma Ford RS200 (1984): veľké očakávania, smutný osud...

Bola to doba, kedy sa špeciálna pretekárske technika dostávala aj na obyčajné cesty. Hoci v obmedzených počtoch. Pripomeňme si slávny Ford RS200, ktorý bol svetu predstavený pred 30 rokmi.
Ford RS200 (1984): veľké očakávania, smutný osud...
Zoznam kapitol
  1. Vysoké ciele, Konštrukcia na vrchole doby, Raritné pohonné ústrojenstvo
  2. Nastaviteľná „štvorkolka“, Športové (ne)úspechy a ďalší život, Technické údaje

Vysoké ciele

Mal to byť nový vládca svetových rallye. Dali mu meno Ford RS200 a pre tie najvyššie ciele dostal do vienka tie najlepšie technické predpoklady. Športové úspechy však boli nakoniec mizerné, navyše okorenené niekoľkými tragickými nehodami. Pretekal v rokoch 1985 a 1986 a hneď ako sa do súťaže mohla zapojiť jeho výrazne vylepšená verzia Evolution, bola skupina FIA B s ohľadom na rad smrteľných nehôd zakázaná (podobný osud stihol tiež vozidlo Lancia Delta S4).

Ford RS 200 (3).jpgFord RS 200 (22).jpgFord RS 200 (23).jpg
Ford RS 200 (11).jpgFord RS 200 (13).jpg
Ford RS200 bol úplne novou, originálnou konštrukciou, očakávané úspechy však nedosiahol

Model Ford RS200 bol impozantný dvojsedadlový superšportový automobil s motorom uprostred, vyvinutý pre účasť v súťažiach skupiny B, ktorý na sériové vozidlá Ford odkazoval snáď len zadnými svetlami z radu Ford Sierra. Až do dnešných dní ide o najvýraznejší projekt, ktorý oddelenie Ford RS od svojho založenia v roku 1970 vyprodukovalo. Model RS200 mal nekompromisné pretekárske šasi z ocele a uhlíkových kompozitov, preplňovaný motor Cosworth BDT a pohon všetkých štyroch kolies.

Ford RS200 bol zatiaľ najexkluzívnejším a najdrahším modelom divízie Ford RS, ktorý sa pre cestnú prevádzku vyrábal vlastne len kvôli homologizácii pre skupinu B. Ford RS200 sa predstavil v roku 1984 na autosalónoch v Belfaste a v Turíne a skonštruovaný bol priamo pod dozorom Stuarta Turnera, vtedajšieho šéfa európskeho športového oddelenia Fordu. Na konštrukcii auta sa podieľali tí najlepší špecialisti svojej doby, podvozok pripravil Tony Southgate (staviteľ vozidiel Formuly 1) ​​a pohonnú sústavu pripravil tím najvyššieho muža motošportu koncernu FMC, Johna Wheelera.

Konštrukcia na vrchole doby

Pri vývoji nového modelu nebola kladené žiadne obmedzenia a všetky technologické postupy predstavovali absolútnu špičku prvej polovice osemdesiatych rokov. Jadrom čisto utilitárneho Fordu RS200 bola podlaha s vysokými prahmi a prednou a zadnou stenou zhotovená z vrstvenej hliníkovej štruktúry s voštinovým jadrom. K tomuto tuhému celku boli lepené a nitované ďalšie nosné prvky vrátane masívneho stredového tunela kryjúceho dva kĺbové hriadele (vysvetlíme neskôr).

Ford RS 200 (1).jpgFord RS 200 (12).jpgFord RS 200 (24).jpg
Vozidlá Ford RS200 z homologizačnej série niesli na palube rad prvkov z modelu Sierra a uplatnili sa aj v službách britskej polície

Pripevnené k nemu boli aj priestorové rúrkové konštrukcie prednej a zadnej časti karosérie nesúce závesy kolies aj pohonnú sústavu, vrchom celok uzatvárali a spevňovali ochranné rúrkové klietky predstavujúca zároveň stĺpiky karosérie a doplňujúce integrovanú štruktúru pasívnych ochranných prvkov. Pre obmedzenie výrobných a prevádzkových nákladov boli čelné sklo, zadné svetlá a pri cestných verziách aj celý rad prvkov interiéru prevzaté z veľkosériového modelu Ford Sierra.

Ford RS 200 (15).JPGFord RS 200 (16).JPGFord RS 200 (18).JPG
Každé z kolies spočívalo na lichobežníkových závesoch a páre pružín so sústredne uloženými teleskopickými tlmičmi

Povrchové časti karosérie Fordu RS200 boli vyrobené zo skleného laminátu. V prednej časti sa nachádzal chladič motora, za ktorým bol priestor pre malú batožinu alebo rezervné koleso, ktoré ale mohlo byť v súťažných špeciáloch premiestnené až za motor v prípade potreby úpravy rozloženia hmotnosti v závislosti na konkrétnej závodnej trati. Za sedadlami sa nachádzala dvojica palivových nádrží.

Raritné pohonné ústrojenstvo

Aj konštrukcia podvozku do značnej miery zodpovedala zvyklostiam známym zo špeciálov Formule 1. Všetky kolesá tak boli zavesené na zdvojených lichobežníkových závesoch so široko vidlicovým ramenami a ľahkou reguláciou zbiehavosti aj príklonu kolies. Nastaviteľná bola tiež tuhosť zadného skrutného stabilizátora. Každé z kolies spočívalo na dvojici vinutých pružín s vloženými teleskopickými tlmičmi, pričom pomocné rámy v oblasti ich horných lôžok mali niekoľko pozícií, čo umožňovalo zmenu svetlej výšky podľa druhu trate.

Ford RS 200 (19).JPGFord RS 200 (10).jpgFord RS 200 (25).jpg
Konštrukcia modelu RS200 vynikala predovšetkým obrátenou sústavou transaxlu a párom kĺbových hriadeľov

Skutočnou raritou modelu Ford RS200 sa však stala konfigurácia jeho pohonnej sústavy. Išlo o obrátený systém transaxle, teda s motorom pred zadnou nápravou a prevodovkou za nápravou prednou, a to v kombinácii s pohonom všetkých kolies. Ak sa nad týmto vzorcom zamyslíte, možno vám už trochu padá brada. Áno, je to naozaj tak: z motora viedol krátky jednodielny kardan k prevodovke a z nej sa vracal ďalší kĺbový hriadeľ k zadnej náprave! Stavba prevodovky potom umožňovala premenný prísun krútiaceho momentu priamo k predným kolesám.

Pred zadnou nápravou sa nachádzal turbodúchadlom preplňovaný radový štvorvalec BDT s šestnásťventilovou hlavou, priamo odvodený zo slávneho agregátu Ford Cosworth BDA, s objemom zvýšeným na 1,8 l. Pre súťaže bol naladený približne na 380 koní (280 kW), pre cestné vozidlá homologizačnej série bol ale znížený na 231 koní (170 kW). S ohľadom na skúšky v aerodynamickom tuneli bol chladič stlačovaného vzduchu umiestnený pomerne nezvyčajne vo vrecku na zadnej hrane strechy a nepriame vstrekovanie paliva aj zapaľovanie ovládala riadiaca jednotka Ford EEC IV.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |