vytisknout velikost písma Ford Mustang v Európe hanbu naozaj neurobí [prvé jazdné dojmy]

Ford Mustang dostal veľmi lákavú cenu, čo by mu samo o sebe mohlo stačiť na to, aby sa aj na európskom trhu zaradil medzi úspešné modely. Lenže po prvých jazdách je jasné, že nízka cena nebude jediným argumentom pre kúpu tohto auta. Nový Mustang sa totiž podaril.
Ford Mustang v Európe hanbu naozaj neurobí [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Dizajn: S odkazom do minulosti, Interiér: Mondeo len minimálne
  2. Fastback: S osemvalcom pod kapotou, Zatáčať vie!
  3. Ani štvorvalcové kabrio neurazí, Verdikt, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Minulý rok prebehol v znamení osláv päťdesiateho výročia predstavenia prvej generácie kultového Fordu Mustang. Verte, alebo nie, za celú tú dobu sa do Európy toto auto nikdy oficiálne nedovážalo. S nástupom tej úplne poslednej generácie sa ale tento fakt mení, takže si aj tuzemskí zákazníci budú môcť kúpiť svoj Mustang priamo od oficiálneho zastúpenia automobilky.

Rozhodnutie to evidentne nebolo zlé. Ukázalo sa to už minulý rok, kedy sa v rámci finále Ligy majstrov UEFA predávala cez internet séria piatich stoviek prvých európskych Mustangov. Záujemcov sa registrovalo 9300, najrýchlejších 500 zákazníkov stihlo zaplniť všetky autá za pol minúty. 

Ďalším dôkazom je tiež fakt, že už koncom apríla evidoval európsky trh 2200 objednaných exemplárov. Dôvodom takéhoto záujmu zo strany európskych zákazníkov bude určite veľký "hlad". Ono päťdesiatročné čakanie je už celkom dlhé. Ďalším dobrým dôvodom je aj vydarený dizajn. Lenže čo ostatné a dôležitejšie aspekty? Všetkých z vás, ktorí ste si bez poriadnej jazdy auto rovno objednali, môžem upokojiť. Čaká na vás vydarený automobil.

mustang-43.jpgmustang-40.jpgDizajn je moderný, ale zároveň si uchoval niektoré prvky typické pre ostatné Mustangy. Na prvý pohľad každý spozná, že to auto, ktoré pred ním stojí, je Ford Mustang.

Dizajn: S odkazom do minulosti

Ako som už spomenul, dizajn auta sa podaril, respektíve mne osobne sa veľmi páči. Auto má agresívny výraz, moderný vzhľad a predovšetkým každý na prvý pohľad spozná, že to, čo práve okolo prešlo, je Ford Mustang. Ani poslednú generáciu si zaručene s ničím nepomýlite.

Ford sa pokúsil dostať na auto typické prvky, s ktorými sa predstavila už prvá generácia. Ide napríklad o prelisy na kapote, rebrovanie vo svetlách, ostrú hranu tiahnucu sa od predného až po zadný blatník alebo tvar zadných svetiel.

O tom, že môžeme považovať dizajn Mustangu za vydarený, svedčilo aj správanie nemeckých okoloidúcich počas medzinárodnej prezentácie v okolí Mníchova. Prakticky vždy, keď sme zastavili na fotenie, sa veľmi rýchlo našiel niekto, kto sa na auto pýtal alebo si auto rovno fotil. Mám také tušenie, že ani v našej slovenskej realite to nebude iné.

mustang-55.jpgmustang-56.jpg
A takto to vyzerá, keď vedľa seba postavíte prvý a posledný Mustang. Keď sa na obidve autá starostlivo pozriete, nájdete hneď niekoľko spoločných prvkov. 

Čo sa samotných rozmerov týka, bavíme sa tu o automobile, ktorý počas päťdesiatich rokov veľmi narástol. Najnovšie vydanie je dlhé 4784 mm, široké približne dva metre a vysoké 1381 mm v prípade kupé, respektíve 1394 mm v kabriolete. Rázvor náprav má hodnotu 2720 mm.

Interiér: Mondeo len minimálne

Úprimne som čakal, že sa interiér bude opäť niesť v duchu poslednej generácie Mondea, čo sa ale nestalo a to je dobre. Vlastne jedinou skutočnou pripomienkou tohto rodinného modelu je multimediálny systém s dotykovou obrazovkou, ktorý je logicky úplne rovnaký. Všetko ostatné je iné počnúc od prístrojového štítu, cez volant, stredový panel, až po palubnú dosku.

Už v interiéri sa tiež začína prejavovať vec, ktorá sa mi na novom Mustangu veľmi páči. Keď sa posadíte dovnútra, zľahka na vás dýchne duch amerických áut, ktorý je však kombinovaný s tým, čo požaduje náročný európsky zákazník.

mustang-18.jpgmustang-19.jpgmustang-22.jpgmustang-24.jpgmustang-25.jpgmustang-27.jpgMustang sa nesnaží zaprieť americký pôvod, ale Európanom vychádza v ústrety kvalitou spracovania a použitými materiálmi. Na prvý pohľad sa zdá, že je tu všetko v úplnom poriadku.

Také tie klasické námietky na spracovanie interiérov amerických áut tu naozaj nie sú na mieste. Podľa prvých dojmov by som sa odvážil hodnotiť spracovanie ako veľmi kvalitné a vôbec zlé nie sú ani použité materiály. Samozrejme na trhu nájdeme aj luxusnejšie vyzerajúce kupé, ale nezabudnime, že Mustang má cenu od 32 tisíc eur.

Počas dvoch dní som vyskúšal Fastback doplnený o paket GT a klasický kabriolet. Súčasťou paketu GT sú jedným slovom výborné športové sedadlá Recaro. Ak ale nechcete priplácať, nemusíte zúfať. Aj štandardné sedačky sú totiž veľmi dobré, rozdiel je len v tom, že ponúknu viac pohodlia. Stále ale majú dostatočné bočné vedenie na to, aby vás auto v prvej ostro prejdenej zákrute nepresadilo na miesto spolujazdca.

mustang-10.jpgmustang-75.jpgmustang-74.jpgVýrazne tvarované sedačky Recaro dostane každý, kto si na objedná osemvalec. Ale ani štandardné sedadlá nie sú vôbec zlé.

S priestorom si nerobte ťažkú hlavu v prípade, že budete sedieť v prvom rade. V tej druhej je to logicky o poznanie horšie. Nejde ani tak o miesto pre nohy, ale o priestor pre hlavu. Hlavne vo Fastbacku spoznajú zadní cestujúci na vlastnej koži, čo to znamená efektne sa zvažujúca strecha. Miesta je dosť málo a to sa ani nemusíte živiť basketbalom. Pre štyroch ľudí je vďaka inak tvarovanej streche o niečo málo lepší kabriolet. Prirodzene sa bavíme o stave, kedy je strecha zatiahnutá.

Kufor ponúkne 408 litrov pri Fastbacku a 332 litrov v prípade kabrioletu. Vstupný otvor je malý, ale to snáď v športovom kupé / kabriolete nikomu ani vadiť nemôže. Keď príde na vec, môžete zlepšiť praktickú stránku vášho Mustangu sklopením zadných operadiel.

mustang-12.jpgmustang-13.jpgmustang-14.jpgmustang-82.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A