vytisknout velikost písma Ford Focus ST dorazil na trh aj s dieselom [prvé jazdné dojmy]

Na trh oficiálne vstúpil omladený Focus ST, ktorý po prvýkrát vo svojej histórii ponúkne aj naftové prevedenie. Novinku sme krátko vyskúšali na dráhe v českej Sosnovej. Aké sú prvé dojmy?
Ford Focus ST dorazil na trh aj s dieselom [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Úvod, No a ako dieselové ST jazdí?
  2. Benzínové prevedenie možno menej zábavné (+video)
  3. Fotogaléria

Automobilka Ford oficiálne uviedla na trh omladený Focus ST. Na rozdiel od klasického Focusu sa facelift nepodpísal tak veľmi na dizajne karosérie, aj keď zmeny tu nájdete, ale priniesol predovšetkým niekoľko technických noviniek. Tou najdôležitejšou je príchod verzie, po ktorej mnohí európski zákazníci túžia. Do predaja sa dostal naftový Ford Focus ST.

Dieselový Focus ST používa preplňovaný štvorvalec 2.0 TDCi, ktorého pôvod má na svedomí PSA. Ford ale jednotku dôkladne upravil okrem iného aj kvôli tomu, aby splnila normu Euro 6. Agregát používa vstrekovanie common-rail, pracuje s tlakom 2000 barov, nechýba turbodúchadlo s premenlivou geometriou, iná je aj hlava valcov a úpravy by sme našli aj na samotnom bloku motora. Mimochodom táto jednotka nepoužíva systém vstrekovania močoviny.

fordst.jpgfordst-20.jpg
Milovníci dieselu sa dočkali. Kto má záujem, ten si môže po novom kúpiť Focus ST aj vo verzii 2.0 TDCi. 

Sčítané a podčiarknuté, dieselový Focus ST 2.0 TDCi disponuje maximálnym výkonom 136 kW (185 k) dostupným pri 3500 ot./min, krútiaci moment vrcholí na hodnote 400 Nm, a to v rozmedzí od 2000 do 2750 ot./min. Pre hatchback stačia tieto parametre na zrýchlenie z nuly na stovku za 8,1 s, kombi je o dve desatiny sekundy pomalšie. Obe verzie karosérie potom majú v tabuľkách zapísanú zhodnú maximálnu rýchlosť 217 km/h.

To hlavné, čo by nás však malo v kontexte naftového Focusu ST zaujímať, je spotreba. A tá je priam rozprávková. Opäť má kombi aj hatchback zhodné hodnoty, pričom ani v meste by sme sa nemali dostať cez päť litrov.

Prvá jazda ukázala, že by na tvrdenie o veľmi úspornom motore niečo pravdy byť mohlo, pretože palubný počítač hlásil priemernú spotrebu 8,5 l/100 km, čo za predpokladu, že každý chce počas prezentácie vyskúšať predovšetkým to, ako dieselové ST ide, nie je vôbec zlé.

fordst-49.jpgfordst-50.jpgfordst-45.jpgfordst-46.jpgfordst-48.jpgfordst-51.jpg
Dieselové ST produkuje zo svojho výfuku celkom sympatický zvuk. A podľa prvých dojmov to tiež vyzerá, že by auto mohlo byť naozaj úsporné. 

A ako teda dieselové ST ide?

Mal som tú česť s naftovým kombi a musím povedať, že to bolo veľmi zaujímavé. Silný záťah v stredných otáčkach vám zariadi pocit výraznej dynamiky, ale keď sa potom pozriete na tachometer, zistíte, že vlastne nejdete tak rýchlo, ako ste si mysleli. Tým samozrejme nechcem hodnotiť naftový Focus ST ako pomalé auto, ale v praxi vám bude skrátka pripadať rýchlejšie, než aké je.

Veľmi ma prekvapil zvuk. Dieselový Focus ST dostal ladený výfuk, takže keď sa postavíte za auto a započúvate sa, budete počuť hlboké vrčanie. Ford ale nenainštaloval do výfuku reproduktor, ako to robí napríklad Audi, ide iba o výfuk ako taký. V interiéri potom maskuje dieselový rachot elektronický vylepšovač zvuku, ktorý púšťa vrčanie priamo do reproduktorov. Ak by ste sa chceli tohto efektu zbaviť, máte smolu. Vypnúť ho nemožno.

Či už si o kombináciu písmen ST a naftovom motore budete myslieť čokoľvek, jednu vec dieselovému Focusu neupriete. Podvozok je výborný. Zostala zadná hravá náprava, ktorá má po ubratí plynu tendenciu ísť pred vás, radenie šesťstupňového manuálu je precízne a v testovanom naftovom kombi si nebudem sťažovať ani na riadenie.

S dieselovým kombi som jazdil po tom, čo som vyskúšal benzínový hatchback. Odvážil by som sa tvrdiť, že naftový variant má riadenie lepšie (nie je tak ľahké). Kombi je tiež celkovo vyrovnanejšie. Aspoň tak mi pripadalo na okruhu v českej Sosnovej. Každopádne keď si odmyslím také tie klasické veci typu "nafta patrí do kachlí" a debaty na tému, ako veľmi môže byť dieselové auto vlastne športové, môžem o naftovom Focuse ST vyhlásiť, že vyzerá veľmi sľubne. Má vydarený podvozok a solídnu dynamiku. Uvidíme, čo predvedie v teste.

fordst-16.jpgfordst-17.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga

BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman

Návrat ku koreňom. Novodobá E46 M3. Najšoférskejšie BMW. Tak a podobne sa písalo o novom BMW M2 ešte predtým, ako ktokoľvek z ľudí mimo automobilku zasadol za jeho volant. Ako by si do neho chcelo tvrdé jadro najvernejších aj širšia komunita motoristických nadšencov premietnuť priania a očakávania, ktoré aktuálne produkcia značky BMW napĺňa len čiastočne alebo vôbec.

22. 11. 2016 | Dalibor Žák
Zmerali sme Škodu KodiaQ: ako zrýchľuje a koľko priestoru ponúka?

Škoda KodiaQ

Prvýkrát sme sa odviezli s novou Škodou KodiaQ. Na medzinárodnej prezentácii sme vyskúšali motorizácie 2.0 TDI 140 kW 4 × 4 DSG a 1.4 TSI 110 kW DSG.

19. 11. 2016 | Dalibor Žák
Tri generácie BMW 5 v porovnaní ojazdených áut: E39 vs. E60 vs. F10

Tri generácie BMW 5

Poľská dodávka konečne uhýba do pravého pruhu a prvýkrát mám možnosť zošliapnuť pedál v BMW 530d E60 na podlahu. Automat si podradí o dve rýchlosti a päťka s mocným záťahom vyrazí dopredu. Okolo diaľničného limitu sa preženie s nenútenou samozrejmosťou. Pri tachometrových 140 km/h zapínam tempomat, automaticky sa usadí na šestke a cesta ubieha akoby sama o sebe.

10. 11. 2016 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY