vytisknout velikost písma Ford Focus RS urobí Kena Blocka z každého. Áno, aj z vás [prvé dojmy]

Oproti predchádzajúcim dvom modelom rovnakého mena aj oproti ostatným rýchlym hatchbackom na trhu prináša najnovší Focus RS zásadnú zmenu paradigmy: vyžíva sa v šmykovaní alebo ak chcete - v driftovaní. Nie v decentnom utiahnutí stopy, ale v rozviatej, chuligánskej, ľahko pubertálnej, no veľmi zábavnej jazde "dverami napred".
Ford Focus RS urobí Kena Blocka z každého. Áno, aj z vás [prvé dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Šmyky ako konkurenčná výhoda
  2. Parametre a konkurencia; vyrážame; video
  3. Dojmy z jazdy
  4. Launch Control a Drift Mode
  5. Na okruhu; záver; video
  6. Technické údaje; fotogaléria

Je to už rok, čo sme s Fordom išli do jeho továrne v Kolíne nad Rýnom, aby sme sa stali svedkami statickej premiéry nového Focusu RS. Teda, statická bola pre nás. Focus RS sa zjavil pred zhromaždenými novinármi v závere spektaklu, ktorý začal ako video premietané na veľkoplošných obrazovkách a plynule prešiel v živý príjazd očakávanej novinky, za ktorej volantom nesedel nikto iný ako Ken Block - podnikateľ, pretekár, protagonista série Gymkhana, showman a v posledných rokoch aj partner Fordu pre všelijaké divoké kúsky.

Šmyky ako konkurenčná výhoda

Komunikácia Fordu sa skrátka od začiatku točí okolo jednej veci. Nový Focus RS vie jazdiť bokom. Tlačové správy hovoriace o "jazde kontrolovaným pretáčavým šmykom", upútavkové videá a dokonca aj inštruktážne video premietané novinárom na palube charterového letu do španielskej Valencie nezabudlo zdôrazniť, že pohon všetkých kolies v novom Focuse RS je oveľa viac než len pomôcka pre lepšiu trakciu.

IMG_8164.jpgIMG_8165.jpgIMG_8179.jpgIMG_8167.jpgIMG_8166.jpgIMG_8170.jpg
Focus RS je tretím modelom tohto mena, ale prvým s pohonom všetkých kolies; vyrába sa v nemeckom Saarlouise na spoločnej linke s ostatnými verziami Focusu

Čo je zaujímavé, pretože Ford celkom dlho trval neodbytne na tom, že ani ostrý hatchback s výkonom 300+ koní štvorkolku nepotrebuje. Jost Capito hovorieval, že pohon 4x4 je zbytočne ťažký, zbytočne drahý a zhoršuje spotrebu i ovládateľnosť. Snáď aj kvôli svojim vyhlásením z minulosti sa preto Ford v prípade tretej generácie Focusu RS neuspokojil s Haldexom alebo obdobným riešením, ktoré používajú všetky porovnateľné autá na trhu. Údajne ho skúšal, ale dospel k záveru, že možnosti Haldexu nie sú pre potreby Focusu RS dostatočné.

Konštruktéri oddelenia Ford Performance zvolili pre ostrý hatchback riešenie od firmy GKN, ktoré spočíva v páre elektronicky ovládaných spojkových sád pred každou zo zadných polosí. Prevody sú zvolené tak, aby sa zadné kolesá pri plnom zopnutí spojok otáčali rýchlejšie ako predné. Plynulou reguláciou miery preklzu oboch spojok je potom možné dosahovať takzvaného "vektorovania" hnacej sily nielen medzi prednou a zadnou nápravou, ale aj medzi ľavým a pravým zadným kolesom. Výsledný efekt by sa mal podobať tomu, čo zvládnu autá s dvoma aktívnymi diferenciálmi, ako bývalo napríklad Mitsubishi Evo blahej pamäti.

Ford Focus RS 185.JPGFord Focus RS 186.JPGFord Focus RS 187.JPGPohon všetkých kolies zabezpečuje systém Twister od spoločnosti GKN; krútiaci moment rozdeľujú dve elektronicky ovládanej lamelovej spojky na zadnej náprave

Očakávania boli pochopiteľne veľké. Nie je to celé len komunikačná vecička? Naozaj zvládne Focus RS niečo viac než autá s Haldexom? Vážne je na mieste hovoriť o skutočnej pretáčavosti?

To zistíme neskôr. Keď na letisku vo Valencii preberáme testovacie autá, nemôžem si nevšimnúť, že v porovnaní so svojimi predchodcami vyzerá Focus RS III prekvapivo krotký. Sýta modrá metalíza Nitrous Blue je síce efektná, rovnako ako veľké zadné krídlo s vylisovanými logami RS na bočných paneloch a modré strmene Brembo za 19 "kolesami, ale auto napriek tomu nemá dramatickosť predchádzajúcich generácií. V inej farbe by ste si ho mohli celkom ľahko spliesť s Focusom ST. Ako to? Najnovší Focus RS totiž nedostal rozšírenú karosériu. Svoje robí aj to, že najostrejší Focus sa tentoraz vyrába v praktickejším päťdverovom prevedení.

IMG_8177.jpgIMG_8176.jpgIMG_8178.jpg
IMG_8174.jpgIMG_8168.jpgIMG_8169.jpgNapriek zadnému krídlu a systému laku pôsobí nový Focus RS tak divoko ako jeho predchodcovia, ktorí mali trojdverovú a rozšírenú karosériu

To ale neznamená, že rozdielov je málo. A nie sú samoúčelné. Napríklad masívna spodná mriežka v nárazníku privádza vzduch obrovskému medzichladiču. Otvory pri vertikálne orientovaných hmlovkách vedú vzduch mimo iného k predným brzdám. A aj zadný difúzor je podľa Fordu naozaj funkčný.

Po otvorení dverí vás čaká kabína až príliš podobná s Focusom ST. Hlavným rozdielom oproti bežným verziám je trojica prídavných prístrojov na palubnej doske a výrazne tvarované anatomické sedadlá Recaro. Rovnako ako v predchádzajúcich Focus RS sa posed spočiatku zdá neprimerane vysoký, ale po niekoľkých kilometroch si na to ani nespomeniete.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |