vytisknout velikost písma Ford Focus RS prvýkrát na vlastnej koži: Čakanie sa takmer určite oplatilo

Ford nás s odhalením nového Focusu RS napínal naozaj dlho. Čakanie sa ale konečne blíži ku koncu a po prvom jazde už môžeme povedať, že sa takmer určite oplatilo.
Ford Focus RS prvýkrát na vlastnej koži: Čakanie sa takmer určite oplatilo
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Od začiatku ako 4x4
  2. (Ne)obyčajný Focus (+video), U nás čoskoro
  3. Ford Focus RS: Fotogaléria

Vo februári tohto roka Ford v európskej centrále novinárom oficiálne ukázal sériovú verziu dlho očakávaného Focusu RS. Lenže okrem dizajnu a základných technických údajov bola istá snáď len prítomnosť pohonu všetkých kolies a štvorvalec 2.3 EcoBoost z Mustangu. Na faktické údaje sme si museli ešte niekoľko mesiacov počkať. Dôvodom bola údajne skutočnosť, že technici ladili nový hot-hatch do poslednej chvíle.

Dnes už konečne poznáme všetky detaily. Maximálny výkon vozidla dosahuje na 257 kW (350 k) a krútiaci moment môže byť krátkodobo navýšený až na 470 Nm (štandard je 440 Nm). Zrýchlenie z nuly na 100 km/h prebehne aj vďaka funkcii Launch Control za 4,7 s a najvyššia rýchlosť je 266 km/h. A dnes už vám konečne môžeme povedať aj to, ako vozidlo jazdí. Zatiaľ sme sa síce odviezli len na sedadle spolujazdca, no aj taká jazda bola celkom zaujímavým zážitkom.

rs_03.jpgrs_02.jpgZa Focusom RS sme sa vypravili do belgického testovacieho strediska v Lommel. Nesmeli sme fotiť, natáčať on-board videá a nakoniec ani riadiť. Aj z miesta spolujazdca ale išlo o dosť zaujímavý zážitok

Od začiatku ako 4x4

Za nový Focusom RS, ktorý bol od začiatku vývoja stavaný ako štvorkolka, sme sa vypravili do belgického testovacieho centra v Lommel a ako vždy, aj tu pred praktickou ukážkou zručností auta došlo na teóriu. Tá súvisí predovšetkým s pohonom všetkých kolies, pretože ten len nesmierne zaujímavý.

Ford totiž nenasadil klasickú medzinápravovú spojku, ani vozidlo nevybavil diferenciálom. Naopak autu klasický zadný diferenciál zobral. Áno, Focus RS naozaj vzadu nemá diferenciál tak, ako ho poznáme zo všetkých ostatných áut. Je tu stály prevod, ale tým to končí. Potom rovno nasleduje lamelová spojka pre každé koleso zvlášť. Tieto spojky suplujú klasický diferenciál a zároveň pracujú ako aktívny diferenciál známy napríklad od Audi alebo BMW, takže vedia priamo deliť krútiaci moment na jednotlivé kolesá zadnej nápravy.

gggg_1.jpggggg_2.jpg
Ford Focus RS je hlavne o pohone všetkých kolies, ktorý nepoužíva klasický zadný diferenciál. Ide o systém Twinster od GKN. RS je vôbec prvý športový voz vybavený práve touto novinkou. Rovnaký systém nasadil do svojich (nešportových) vozidiel aj Land Rover

Ak je vám tento celý systém nejaký povedomý, nie je to náhoda. Volá sa Twinster a jeho autorom je spoločnosť GKN. Rovnakú vec, avšak s iným nastavením, používa Range Rover Evoque alebo Discovery Sport. Práve Twinster je hlavným dôvodom, prečo automobilka sľubuje tak pretáčavé a zábavné správanie. Systém totiž vie pracovať s pomerom 100/0, bavíme sa o stále hnanej prednej náprave, ale v opačnom prípade je možné dosiahnuť až na pomer 30/70 v prospech zadnej nápravy. Ako je toto možné?

Na priamu otázku sme dostali celkom jednoduchú odpoveď. Technici sa pohrali s prevodmi, a teda kolesá zadnej nápravy sa pri plnom zopnutí spojok otáčajú o niečo rýchlejšie ako predná náprava. Nejde teda o žiadne triky v podobe "keď má predná náprava nulovú trakciu, tak dozadu ide 100% krútiaceho momentu", ale o skutočne funkčnú záležitosť.

rs_13.jpgrs_14.jpg
Nový Ford Focus RS má byť štvorkolka určená pre driftovanie a presne takým vozidlom je aj v praxi. Za určitých podmienok totiž zaberá zadná náprava viac než tá predná

Ani z miesta spolujazdca nebolo následne pri praktickej ukážke ťažké spoznať, že auto naozaj vie viac zabrať zadnou nápravou. Výsledkom je stála predokolka, ktorá sa za istých okolností chová trochu ako zadný náhon. No povedzte, neznie už toto celkom zaujímavo? Volkswagen Golf R môže so svojou obyčajnou medzinápravovou spojkou len ticho závidieť.

Mimochodom, keď existuje Focus RS ako vozidlo s pohonom všetkých kolies, ponúka sa otázka, či by náhodou Ford nechcel predávať aj klasický Focus v prevedení 4x4. Automobilka to údajne v pláne nemá, dôvod ale nie je technický, ale predajný. Pre Focus 4x4 nevidí Ford dostatočný dopyt.

rs_26.jpgrs_27.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A