vytisknout velikost písma Ford F-150 prekonal facelift a prvýkrát dostal diesel

Ford F-150 prekonal facelift. Prvýkrát sa pod kapotu radu F-150 dostal turbodiesel. Rovnaký vznetový šesťvalec nájdete aj v Range Roveri. Ford F-150 je najpredávanejšie auto v USA a Kanade.
Ford F-150 prekonal facelift a prvýkrát dostal diesel

Pick-up Ford F-150 je tradične najpredávanejšie auto v Spojených štátoch (a aj v Kanade) a s počtom približne 35 miliónov predaných kusov je to tiež jedno z najpredávanejších áut na svete. Len Toyota Corolla si našla viac ako 40 miliónov zákazníkov. Teraz sa Ford F-150 dočkal faceliftu, ktorý prináša jednu veľkú novinku. Pod kapotu sa prvýkrát dostal naftový motor.

Jedná sa o trojlitrový šesťvalec radu "Lion", ktorý nájdete aj pod kapotou Land Roverov a Range Roverov. Výroba motorov bude prebiehať vo Veľkej Británii a diesel bude vo Forde F-150 spojený výhradne s novým desaťstupňovým automatom.

Ford F-150 vzbudil veľký rozruch tým, keď v aktuálnej generácii prešiel na celohliníkovú karosériu. Na tom sa v rámci faceliftu nič nemení. Automobilka sa sústredila skôr na modernizáciu interiéru. Po novom môže byť Ford F-150 vybavený napríklad autonómnym brzdením s detekciou chodcov alebo adaptívnym tempomatom s funkciou stop & go.

Novinkou je benzínový šesťvalec 3,3 l, ktorý spolu so šesťstupňovým automatom bude tvoriť základ ponuky. Nechýbajú ani motory 2.7 a 3.5 V6 EcoBoost s preplňovaním a priamym vstrekovaním paliva. Najväčším benzínovým motorom pod kapotou bude päťlitrový osemvalec. S výnimkou základného motora 3,3 l majú všetky benzínové jednotky aj nový desaťstupňový automat.

Ford F-150 sa v Európe oficiálne predávať nebude, ale určite sa ich tu niekoľko objaví vďaka tzv. "šedým" dovozcom. Pokiaľ ide o ceny, dynamické parametre, výkony a spotreby, na to si ešte musíme počkať. Súčasný modelový rok sa predáva za ceny od 26 730 dolárov. 

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY