vytisknout velikost písma Ford C-Max je tichší, krajší a zatáčať nezabudol [prvé jazdné dojmy]

Kompaktné MPV s modrým oválom na kapote prešlo podobnou modernizáciou, akú vlani prekonal technicky príbuzný Focus. Podobný je aj výsledok: hoci jednotlivé zmeny sú skôr drobnejšie, v súčte dávajú o poznatok lepšie auto.
Ford C-Max je tichší, krajší a zatáčať nezabudol [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Ford C-Max a Grand C-Max 2015: Prvé dojmy
  2. Ford C-Max a Grand C-Max 2015: Technické údaje
  3. Ford C-Max a Grand C-Max 2015: Fotogaléria

Hoci sa podobne volajú a tak trochu aj podobne vyzerajú, nie sú veľkopriestorové modely Ford C-Max a S-Max technicky príbuzné. Pripomeňme, že ten prvý je kompaktný model stojaci na globálnej platforme Focusu, zatiaľ čo ten druhý má techniku spoločnú s Mondeom a Galaxy.

Práve vedľa modelu Galaxy Ford prvýkrát predstavil v roku 2006 médiám prvý S-MAX a bok po boku sa obaja súrodenci prezentovali aj po facelifte v roku 2010. Tentoraz to modrý ovál premiešal a modernizovaný C-Max uvádza spolu s novým S-Maxom, zatiaľ čo Galaxy si necháva na neskôr.

Ford C-Max 2015 první dojmy 128.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 129.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 133.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 132.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 130.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 134.jpgKým zboku a zozadu by ste nový C-Max ťažko spoznali od toho súčasného, predok prešiel dramatickou premenou v duchu aktuálnej "tváre" značky Ford

Za prvou jazdou s oboma novými MPV sme vyrazili na Mallorku, najväčší z Baleárskych ostrovov. Dnes je rad na C-Maxu. Jazdné dojmy z S-Maxu hľadajte na Autorevue v pondelok, kedy vyprší embargo.

Tretí najpredávanejší

Súčasný C-Max bol prvým modelom Fordu na vtedy novej globálnej platforme pre modely nižšej strednej triedy. Na trh prišiel už v roku 2010, rok pred treťou generáciou Focusu. Tá však dostala facelift už vlani, teda po troch rokoch na trhu, zatiaľ čo C-Max sa dočkal až tento rok. Kompaktné MPV určené hlavne pre Európu zrejme Ford nepálilo toľko ako ambiciózne globálny hatchback, ktorý je podľa Fordu najpredávanejším autom na svete.

V európskej ponuke značky je ale C-Max dôležitý model - tretí najpredávanejší po Fieste a Focusa. Celkovo sa ich predalo cez 1,2 milióna!

FordC-MAX_2015_003.jpg.jpgFordC-MAX_2015_028.jpg.jpgC-MAX5-seatrear_01.jpg.jpg
FordC-MAX_2015_004.jpg.jpgGrandC-MAXluggagespace.jpg.jpgGrandC-MAXrearseating_06.jpg.jpgC-Max je vždy päťmiestny, Grand C-Max odvezie až sedem osôb; prostredný sedák v druhej rade možno sklopiť pod sedák pravého sedadla a vytvoriť tak uličku pre prístup dozadu

Rovnako ako predtým bude C-Max v ponuke v päťsedadlovom vyhotovení alebo ako sedemmiestny Grand C-Max. Modernizácia priniesla nový vzhľad prednej časti, modernejšiu komunikačnú a zábavné elektroniku na palube a tiež niekoľko nových motorov - nových pre C-Max, aby sme si rozumeli.

Všetky už jazdia vo Focuse alebo novom Mondeu. Technici Fordu zapracovali aj na podvozku, ktorý by mal po vzore Focusu priniesť viac komfortu pri zachovaní ovládateľnosti a zážitku z jazdy.

C-MAX_04.jpg.jpgC-MAX1.5EcoBoost.jpg.jpgC-MAX2.0TDCi.jpg.jpg
Motor 1.5 EcoBoost prichádza namiesto tisícšesťstovky, výkon ponúka rovnaký; dvojlitrový diesel posilnil zo 103 na 110, resp. zo 120 na 125 kW

Skladba pohonných jednotiek zostáva v zásade rovnaká ako doteraz. Jednotlivé motorizácie však majú mierne odlišné parametre, nižší výkon a / alebo menšiu spotrebu. Najväčšou zmenou je nahradenie štvorvalcov 1.6 EcoBoost (benzín) a 1.6 TDCi (nafta) jednotkami so zdvihovým objemom menším o jeden deciliter. 1.5 EcoBoost dáva na výber 110 alebo 132 kW, 1.5 TDCi ponúka 70 alebo 88 kW.

Na Malorke sme sa krátko prešli s "krátkym" C-Maxom 1.5 EcoBoost a Grandom 2.0 TDCi. Nový predok im skutočne prospel, vyzerajú elegantnejšie a pohľadnejšie než doterajší model. Škoda, že Ford nevyužil faceliftu k nahradeniu zastaranej prútovej antény "plutvičkou".

Ford C-Max 2015 první dojmy 144.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 135.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 136.jpgZákladný tvar palubnej dosky aj konzoly medzi sedadlami zostáva rovnaký, Ford ale v interiéri vykonal mnoho väčších i menších zmien - vrátane vzoru na sedadlách

Rozvrhnutie interiéru aj väčšina dielov sú rovnaké, početné detailné zmeny ale zanechávajú priaznivejší celkový dojem: volant z faceliftovaného Focusu (po novom môže byť aj vyhrievaný), krajší panel ovládania klimatizácie s veľkými tlačidlami a predovšetkým multimédiá. Namiesto čierneho panela Sony s množstvom drobných tlačidiel teraz v stredovej časti palubnej dosky hrdo tróni systém Sync 2 s osempalcovou dotykovou obrazovkou.

Na jeho adresu nemôžem než zopakovať to, čo zaznelo v súvislosti s Focusom: na pohľad vyzerá pekne a moderne. V rozhraní plnom farieb, tvarov a grafických prvkov sa ale za jazdy zle orientuje a jednotlivé "softvérové" tlačidlá sú po ploche rozmiestnené trochu náhodne.

Ford C-Max 2015 první dojmy 138.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 139.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 141.jpgSystém Sync 2 možno ovládať hlasom alebo cez 8" dotykovú obrazovku; grafické rozhranie je na pohľad atraktívne, ale za jazdy sa v ňom ťažko orientuje

Ďalšie novinky na palube? Nový vzor na poťahoch sedadiel, inak riešená schránka pred spolujazdcom - sa teraz vyklápa celá, takže sa pre uložené predmety nemusíte naťahovať do hlbokej palubnej dosky.

Benzínová tisícpäťstovka nie je motor, ktorý by vás oslnil charakterom alebo extatickým finále pred červeným poľom, ale na charakter auta sa hodí výborne. Jeho základnými charakteristikami sú kultivovaný chod a lineárny priebeh výkonu s plochou krivkou momentu v širokom rozsahu otáčok (1600-4000), čo mu dáva vzhľadom k objemu skvelú pružnosť.

Dôraz na kultivovanosť

Dvojlitrový diesel ľahko posilnil, v slabšej variante zo 103 na 110 a v silnejšej zo 120 na 125 kW. Za jazdy si ale všimnete skôr odhlučnenie, ktoré urobilo veľký posun. Potlačený bol aj aerodynamický a valivý hluk, čo v kombinácii s novo naladenými tlmičmi pruženia vytvára dojem mäkkej, tichej a komfortnej jazdy. C-Max pritom zatáča prinajmenšom s rovnakým nadšením a precíznosťou ako doteraz. Podvozok totiž nie je celkovo mäkší, hoci nerovnosti žehlí vďaka novým tlmičom lepšie. Naopak uloženie prednej nápravy je tuhšie než predtým.

Ford C-Max 2015 první dojmy 146.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 145.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 147.jpgSilnejšie sklá, odhlučnenie prahov a podbehov, prídavná izolácia motorového priestoru v dieseloch a aj nové tlmiče pruženia sa podpísali na zreteľnom zlepšenie kultivovanosti

Talentom k prechádzaniu zákrut sa vyznačuje predovšetkým krátka verzia. Ťažší, dlhší a vyšší Grand predsa len potrebuje o chlp viac času, než sa do zákruty poskladá, priľnavosti sa vzdá o niečo skôr a nakláňa sa výraznejšie. Na pomery kompaktných MPV je to ale stále znamenitý výkon. Naozaj, C-Max má určite svoje chyby - obstavaný priestor, miestami nie úplne príkladné spracovanie, zložité ovládanie niektorých funkcií. Správanie na ceste do zoznamu jeho slabých stránok ale vážne nepatrí.

Mávnete nohou

Ponuka výbavy na prianie sa v rámci modernizácie rozšírila o bezdotykové ovládanie piatych dverí, ku ktorých otvoreniu aj zatvoreniu stačí mávnuť nohou pod nárazníkom. Objednať si môžete aj systém autonómneho brzdenia Active City Stop, ktorý teraz funguje až do 50 km/h, adaptívne bixenóny alebo vylepšený parkovací asistent. Ten už vie nielen pozdĺžne parkovať, ale aj priečne a z parkovacieho miesta tiež vyjde.

Ford C-Max 2015 první dojmy 142.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 143.jpgFord C-Max 2015 první dojmy 137.jpgĎalšie novinky v kabíne: držiak nápojov s nastaviteľnými prepážkami, výklopná schránka pred spolujazdcom a nový panel ovládania klimatizácie
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |