vytisknout velikost písma Filtry pevných častíc alebo DPF (4/4): Výmena, čistenie, vytĺkanie DPF

Na závěr našeho seriálu se podíváme na situace, kdy už není zbytí a nefunkční filtr je třeba řešit. Vedle výměny se nabízejí i další metody...
Filtry pevných častíc alebo DPF (4/4): Výmena, čistenie, vytĺkanie DPF

Filtry pevných častíc alebo DPF: diely seriálu

1/4 Druhy DPF, ich prednosti a nedostatky
2/4 Spoľahlivosť filtrov pevných častíc
3/4 Ako predchádzať problémom s filtrami pevných častíc
4/4 Opravy filtrov pevných častíc – výmena, čistenie, vytĺkanie


V prípade, že už sa filter nedarí z nejakého dôvodu zachrániť, je nenávratne poškodený alebo nahromadením nespáliteľných zvyškov výrazne klesla jeho kapacita (vyžaduje čoraz častejšie regenerácie), existujú tri riešenia.

Výmena môže vyjsť draho

Po prvé je to najmenej obľúbená varianta - konvenčné výmena. Vzhľadom k vysokým, v prípade niektorých kórejských a japonských značiek až absurdne predraženým originálnym dielom si tento "luxus" dovolí len minimum vlastníkov starších ojazdených áut.

Aftermarketové filtre DPF bývajú lacnejšie (podľa značky aj cieľového vozidla o 10 až 70%), stále sa však bavíme o cenách rádovo v stovkách eur a navyše zďaleka nie u všetkých aftermarketových produktov je možné garantovať pôvodnú účinnosť - inými slovami filtračného materiálu či aktívnej vrstvy tu môže byť proti originálu výrazne menej.

aftermarketový filtr.jpgEmulátor filtru pevných částic.jpgPři nadměrně dlouhé regeneraci se mohou tavit i plasty v blízkosti výfukového potrubí.jpg
Aftermarketový filter; emulátor; pri nadmerne dlhej regenerácii sa môžu taviť plasty v blízkosti výfukového potrubia

Druhovýrobní filtre by údajne mali ďalej zlacnieť, táto informácia však nie je človeku riešiacemu akútny problém nič moc platná. Ďalej je potrebné si uvedomiť, že aj nový filter je v drvivej väčšine prípadov dodávaný bez príslušných snímačov, ktoré sa zo starého filtra často nepodarí bez poškodenia demontovať a je potrebné kúpiť aj ich. Teplotné čidlá neustálym striedaním teplôt do obalu filtra doslova zarastú.

Ak napríklad na naftovú Mazdu6 minulej generácie stojí jedno čidlo až 300 eur, pričom u niektorých verzií sú až tri, potom pri výmene filtra už hádžeme peniaze lopatou...

Filter možno aj vyčistiť

Druhým variantom je profesionálne čistenie. Skutočne zmysluplná technológia profesionálneho čistenia priamo na vozidle neexistuje a drvivá väčšina tých v slovenských podmienkach hojne využívaných (čistenie tlakovou vodou, chemickými roztokmi atď.) funguje zvyčajne len na chvíľu alebo filter nenávratne poškodí. Nešťastný majiteľ stojí po čase opäť na začiatku, len chudobnejší o stovky eur.

Príklady cien originálnych filtrov pevných častíc

  • BMW 530d E60 = 1 850 eur
  • Ford Mondeo (IV) 2.0 TDCi 103 kW = 483 eur
  • Honda Accord 2.2 i-DTEC = 1 765 eur
  • Renault Mégane II 1.9 dCi = 968 eur
  • Škoda Octavia II 2.0 TDI CR 103 kW = 1 363 eur
  • Volkswagen Passat B6 2.0 TDI PD = 996 eur

    Uvedené ceny sú vrátane DPH.

 

Výhodou čistenia je takmer stopercentné obnovenie filtračnej kapacity pôvodného filtra bez rizika jeho poškodenia a bez nutnosti demontáže teplotných čidiel, nevýhodou spomínaná cena a opäť nutnosť filter z vozidla demontovať. U niektorých áut je pritom prístup veľmi komplikovaný, v zriedkavých prípadoch vyžaduje aj spustenie nápravnice. To bol napríklad prípad Toyoty Avensis 2.2 D-CAT. Jediná nadejnejšia technológia čistenia (Advanpure) s pomocou špeciálneho regulovateľného plynového horáka a súčasného protismerného vyfukovania nespáliteľných zvyškov (popola) tlakovými vlnami je na trhu zatiaľ krátko a nie je práve najlacnejšia - stojí okolo 300-400 eur.

Všeobecne je to vždy komplikovanejšie tam, kde je DPF priamo v tesnej blízkosti motora a ten sám je pritom príliš rozmerný a motorový priestor veľmi tesný, alebo v prípade priečne uložených motorov otočených "horúcou" stranou dozadu.

Zložitý prístup k DPF (tu dokonca dvoma) je tiež napríklad v Audi A8 4.2 TDI. Tu už samotná výmena turbodúchadiel vyžaduje demontáž motora z auta.

Vytĺkať a potom zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať

Treťou, a predtým u nás hojne obľúbenou, alternatívou, je takzvané "vybúranie" filtra. Ide o veľmi kontroverznú záležitosť vyvolávajúcu zúrivé diskusie o nemorálnosti, bezohľadnosti, zbavení auta technickej spôsobilosti a podobne. Každopádne aj toto riešenie "pre odolných" je stále v hre, nech sa nám to páči alebo nie.

Najmä po nástupe tzv. emulátorov (softvérových cumlíkov prítomnosti filtra DPF) je reálna možnosť odhaľovania takej úpravy u auta s dobre fungujúcim spaľovaním, teda viditeľne nedymiaceho, pomerne malá. O slovenských kontrolách emisií sa nemá zmysel vôbec zmieňovať, možnosti odhaľovania nasadenia naozaj dobre navrhnutého emulátora je orieškom aj pre značkový servis. Na rozdiel od úprav riadiacej jednotky sa emulátory diagnosticky tvária ako plne funkčné DPF a nekolidujú s aktualizáciami softvéru riadiacich jednotiek motora.

Starí praktici sa neboja s takto "upraveným" vozidlom vyjsť ani do zahraničia s logickým argumentom, že ani neoblomný nemecký policajt nemá dôvod strkať prst do výfuku alebo vás konfrontovať na mobilnej stanici merania emisií, ak auto zjavne nedymí alebo sa jeho sadzami zčernalá koncovka výfuku na sto honov nebije so zelenou plaketou vylepenou na čelnom skle.

Odhalenie je zložité

Navyše aj Nemecku už vedia, že výrobcom udávané tolerancie dymivosti vozidlo často prejde a že "usvedčiteľnosť" podľa zčernalého výfuku je veľmi ošemetná záležitosť. Napríklad vozidlá s dodatočne montovaným retrofitom prepúšťajú časť sadzí úplne bežne. Autám po predchádzajúcej oprave nefunkčného DPF už navždy zostala koncovka výfuku čierna, hoci s novo inštalovaným filtrom opäť nedymí.

Každopádne aj v slovenských podmienkach je cítiť, že biznis vytĺkania filtrov pomaly prestáva byť tolerovaný. Slovenská obchodná inšpekcia sa na základe podnetu z ministerstva dopravy nechala počuť, že si na podobné firmy "posvieti".

Právnici sa však len usmievajú a poukazujú na fakt, že ak je zákazník informovaný o rizikách vyplývajúcich z demontáže filtra (napríklad že vozidlo tým okamihom stráca technickú spôsobilosť a správne by nemalo odísť po vlastnej osi domov) a napriek tomu tento úkon od autoopravovne požaduje, tá sa nedopúšťa ničoho nezákonného. A že súkromný plastický chirurg vám tiež pokojne odreže ucho, ak prejavíte o to dostatočný záujem a dobrovoľne súhlasíte s rizikami z toho vyplývajúcimi.

Dopyt tvorí ponuku

Keďže pri súčasných cenách opráv a náhradných dielov bude stále existovať dopyt po tejto službe, bude existovať aj ona sama. Len sa stiahne do navonok menej krikľavo "undergroundovej" podoby, ako sa to deje napríklad v Taliansku či Veľkej Británii, kde sa napriek vyššej životnej úrovni priemerného obyvateľa stali emulátory celkom rozšíreným riešením problémov s filtrami DPF.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A