vytisknout velikost písma Fiat Regata (1983): legendárny model oslávil premiéru v Brne

Pred tridsiatimi rokmi Fiat predstavil model Regata, ktorý sa stal v deväťdesiatych rokoch snom rady našich zákazníkov. Využíval upravené techniky hatchbacku Ritmo a predával sa ako sedan a kombi Weekend.
Fiat Regata (1983): legendárny model oslávil premiéru v Brne
Zoznam kapitol
  1. Premiéra v Brne, Regata nastupuje, Staronová konštrukcia
  2. Elektronické riadenie, Regata ES a štart/stop systém, Technické údaje

Premiéra v Brne

Hoci bol podľa informácií z oficiálnych análov model Fiat Regata predstavený v roku 1983 na septembrovom autosalóne vo Frankfurte, skutočnosť je trochu iná: pred najširšou verejnosťou sa skutočne prvýkrát ukázal už o niekoľko dní skôr na 25. Medzinárodnom strojárskom veľtrhu Brno. Podobne dôležitých udalosti brnenské Výstavisko nebývalo svedkom často, ale objavovali sa aj po roku 1989, kedy na slávu strojárskych veľtrhov nadviazal Autosalón. Pripomeňme, že napríklad v roku 2003 bolo v Brne vo svetovej premiére predstavené BMW radu 5 E60.

1983 Fiat Regata 03.jpg1983 Fiat Regata ES 1.jpg1983 Fiat Regata ES 2.jpg
Fiat Regata v roku 1983

Ale to sme trochu odbočili. Regata v roku 1983 prevzala hlavné mechanické skupiny vrátane motorov z päťdverového typu Fiat Ritmo (podvozok poslúžil aj sedanu Lancia Prisma). Nastúpila na miesto radu Fiat 131 Mirafiori, no vynikala modernou koncepciou s motorom vpredu naprieč a pohonom predných kolies. Vznikala ako trojpriestorový štvordverový sedan, od roku 1984 aj ako dvojpriestorové päťdverové kombi Weekend s typickým výklopným prahom nákladového priestoru (prevzal neskôr aj Fiat Marea), a vyrábala sa do roku 1990, kedy na ňu nadviazal Fiat Tempra s technikou Fiat Tipo.

1978 Fiat Ritmo 1.jpg1978 Fiat Ritmo 2.jpg1978 Fiat Ritmo 3.jpg1982 Lancia Prisma 1.jpg1986 Lancia Prisma 1.jpg1986 Lancia Prisma 2.jpg
Regata zdiľala techniku s modelmi Fiat Ritmo a Lancia Prisma

Regata prišla v období, keď európske automobilky na tuhnúcu konkurenčnú súťaž reagovali často už nie revíziami osvedčených modelov, ale zavádzaním úplne nových konštrukcií progresívnej koncepcie. Fiat vtedy prišiel v krátkom slede s mimoriadne vydarenými a predajne úspešnými typmi Panda a Uno, ktorými nadviazal na to najlepšie zo svojej tradície protagonistami na poli malých áut. Klasický model 131 s klasickou konfiguráciou pohonnej sústavy sa predával skvele, ale bolo potrebné pokročiť ďalej...

Regata nastupuje

Na rozdiel od menších typov Fiatu, na ktorých štylizácii sa podieľal Giugiaro, vznikla Regata výhradne v dielňach vlastného dizajnérskeho strediska Fiatu. V jeho aerodynamickom tuneli sa zrodil jednoducho poňaté, nadčasovo moderne vyzerajúce auto s veľmi účinne využitým obostavaným priestorom. Išlo o jeden z najaerodynamickejších sedanov svojej triedy a doby, súčiniteľ Cx činil 0,36. Na redukciu spotreby zameraný, aerodynamicky optimalizovaný model Regata ES (Energy Saving) vďaka dodatočným prvkom disponoval hodnotou Cx = 0,35.

Fiat Regata S.jpgTech 1.jpgTech 2.jpg
Prvky závesov kolies boli prevzaté z typu Ritmo

Nízky predok s veľkoplošnými obdĺžnikovými svetlometmi prechádzal v kapotu zasahujúcu cez hrany blatníkov, výrazným prvkom bolo masívne vozidlo opticky znižujúce priebežný prelis na boku pod úrovňou dverových kľučiek obmedzujúce znečisťovanie hornej časti bokov karosérie. Sedadlá síce vyzerali ako ergonomicky tvarované, ale zvlášť tie predné užívateľa trochu trápila veľmi mäkkým čalúnením.

Lepšie vybavený model Super ponúkal už vo chvíli svojej premiéry na svoju triedu a dobu celkom širokú paletu prvkov štandardnej výbavy. Patrili medzi ne predovšetkým opierky hláv vpredu, elektrické ovládanie predných okien, otáčkomer, ekonometrov, panel Check Control so strážením radu palubných funkcií alebo centrálne zamykanie na kľúč. Priplácať bolo možné za klimatizáciu, determálne okná či za stierače a ostrekovače svetlometov.

Staronová konštrukcia

Interiér bol pre Regatu vyvinutý zvlášť, hoci v niektorých rysoch vychádzal z Ritma. Úplne nová bola ventilačná a vykurovacia sústava, ktorá údajne deklasovala všetku dobovú konkurenciu. Pri rýchlosti 100 km/h do interiéru vniklo i pri vypnutom ventilátore 440 m3 okolitého, respektíve 250 m3 ohriateho vzduchu za hodinu. Verzia Super do daného segmentu zaviedla štandardne elektronickú reguláciu ventilácie s tlačidlami a kontrolkami, a to aj u vozidiel bez klimatizačnej jednotky.

1984 Fiat Regata Weekend 1.jpg1984 Fiat Regata Weekend 2.jpg1984 Fiat Regata Weekend 3.jpg
Kombi Regata Weekend vynikalo výklopným prahom nákladového priestoru

Fiat Regata si svojich priaznivcov vyhľadával vďaka komfortnému interiéru s objemným batožinovým priestorom v oboch karosárskych verziách a ohromovala ich počtom tlačidiel a kontroliek, ktorých počet však už v čase premiéry rad predstaviteľov odbornej verejnosti označoval ako príliš obsiahly a neprehľadný. Regata bola ako sedan odvodená od päťdverového typu Ritmo v podobnom duchu, ako vtedy Volkswagen vyvinul Jettu z Golfu, Ford Orion z Escorte či Renault model 11 z typu 9.

Predné kolesá po vzore Ritma spočívali na jednoduchých spodných a posuvných šikmých ramenách doplnených vzperami McPherson, ktorých horné konce spočívali v ihlových ložiskách pre obmedzenie ovládacích síl na riadenie. To bolo vo všetkých verziách hrebeňové s dvojkĺbovým bezpečnostným hriadeľom a výškovo nastaviteľným volantom so štyrmi otáčkami medzi dorazmi. Výkonnejšie verzie mali vpredu skrutný stabilizátor s koncami upevnenými priamo k posuvnými ramenám, teda bez obvyklých "tyčiek" podliehajúcich priebežnému opotrebeniu.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A