vytisknout velikost písma Fiat 850 (1964-1972): Ottocentocinquanta má 60 rokov

V máji 1964 uviedol Fiat na trh väčší model s motorom vzadu a trojčíslom 850. Nadväzoval na menšiu šesťstovku.
Fiat 850 (1964-1972): Ottocentocinquanta má 60 rokov
Zoznam kapitol
  1. Fiat 850
  2. Fiat 850: Fotogaléria

Turínska automobilka potrebovala zaplniť medzeru medzi malou šesťstovkou a väčším oblým typom 1100 D. Dvojdverový Fiat 850 ako výsledok projektu 122 mal tiež motor umiestnený pozdĺžne až za zadnou nápravou a využíval dokonca značnú časť dielov zo "Seicento" vrátane skeletu karosérie. Redukcia nákladov bola v tomto prípade prvoradá. Mimochodom, u predposlednej reinkarnácie "millecenta" sa samozrejme jednalo o automobil klasickej koncepcie...

Fiat 850 - exteriér.jpgFiat 850 - interiér.jpgFiat 850 - zavazadlový prostor.jpg
Fiat 850 využíval dielov z modelu 600, ale vpredu mal veľký kufor s deformačnou zónou

Predok aj pretiahnutý zadok necelých 3,58 m dlhého štvormiestneho auta boli však hranatejšie a razantne sa zväčšilo zadné okno, čo zlepšilo týmto smerom výhľad. Proti šesťstovke auto pribralo slušných 36 cm na dĺžku. Zaujali veľké guľaté svetlá na oboch koncoch, prerobené boli aj dvere. Kolesá však zostali dvanásťpalcové. Modernejšia prístrojová doska sa odela do moderného plastu a patričná starostlivosť bola venovaná kúreniu, ktoré dostalo vlastný chladič.

Revolúciu predstavovalo umiestnenie benzínovej nádrže, ktorá sa konečne odsťahovala aj dozadu. Celý predok tak neslúžil len na uloženie batožiny, ale tiež ako deformačná zóna.

Radový štvorvalec OHV objemom 843 cm3 dával spočiatku vo verzii Normale len 25 kW, výkonnejší Super sa pýšil 27 kW. O krútiaci moment sa starala štvorstupňová priamo radená prevodovka. Podvozok s rázvorom 2030 mm mal vpredu trojuholníkové ramená a priečne litrové pero, vzadu boli výkyvné pružiny v tvare V a vinuté pružiny. Kým Normale sotva prekročilo stodvadsiatku, Super vedel vytiahnuť rýchlosť až 125 km/h. Štandardné verzie boli ľahučké, vážili len 670 kg a v menších počtoch sa dovážali aj do bývalého Československa, predávala ich Mototechna aj Tuzex.

Kupé a spider

Lahôdku predstavovalo pôvabné kupé s výkonom 35 kW, ktoré prezývali "malé ferrari", prípadne "ferrari pre sekretárky". Tieto pomenovania neboli tak úplne od veci, pretože vývoj spočiatku skutočne prebiehal v Maranelle! A koniec koncov, jazdili s nimi hlavne slečny a mladé dámy, ktorým táto "bella macchina" veľmi pristala.

Nemenej atraktívny dvojmiestny spider (roadster) s plátenou strechou a takmer plochou prednou časťou vznikol u Bertoneho. Ten sa natiahol na skoro 3,8 m, zatiaľ čo kupé, ktorého tvary sa nakoniec zrodili vo vlastnom štylistickom centre automobilky, merali 3,65 m. Obe varianty sa objavili s ročným oneskorením a mali pekné drevené trojramenné (neskôr dvojramenné) športové volanty. Ten istý prírodný materiál na palubovke však bol falošný.

Fiat 850 Spider.jpgFiat 850 Sport Coupé.jpgFiat 850 Sport Spider.jpg
Fiat 850 sa vyrábal aj vo verziách Coupé a Spider

Dôležitú technickú odlišnosť predstavovali kotúčové brzdy na predných kolesách, ktoré si vyžiadalo ono viachlavé stádočko, Tudor sa spoliehal len na bubny. Posádka musela myslieť na nízku užitočnú hmotnosť 197 kg. Spider mohol mať aj pevnú odnímateľnú strechu, teda hardtop, dalo sa s ním potom jazdiť celoročne.

V marci 1968 prišiel spolu s druhou sériou a drobnými štylistickými retušami výkonnejší tudor Special s tridsaťpäťkilowattovým štvorvalcom. Uplatnil sa v pretekoch, len na koncepciu "všetko vzadu" si bolo treba zvyknúť a mnoho áut v rukách začínajúcich pilotov predvádzalo skôr gymnastické výkony, než aby uháňalo čo najrýchlejšie v ústrety šachovnicovej zástavke.

Sedem metrákov vážiace kupé a spidery dostali navyše prívlastok Sport a väčší motor 903 cm3/38 kW, ktorý ich katapultoval až ku stopäťdesiatke, respektíve 145 km/h v prípade zavretého prevedenia. Už nemalo otvorené svetlomety pod krytmi, ktoré tak trochu pripomínali oveľa väčší americký Studebaker Avanti. Smerovky sa presťahovali pod nárazníky.

Kupé bolo možné od tej doby spoznať podľa hranatejšej masky a prídavných svetiel. Posilnený štvorvalec dával najväčší výkon pri 6500 min-1, a bolo možné ho vytočiť o tisíc otáčok vyššie, túto záťaž však nevydržal dlho.

Pre posledný modelový rok prešli dve vnútorné "oči" ešte ďalšími úpravami, boli zväčšené na úroveň tých vonkajších. Jeho produkcia skončila až v decembri 1972, rovnako ako pri spideri. Veľa ich dodnes neprežilo, zničil ich hnedý mor. Štandardné dvojdverové modely vystriedala už v predošlom roku nemenej preslávená stodvadsaťsedmička, ktorá v programe Fiatu vydržala dlhých šestnásť rokov. Osemstopäťdesiatiek vzniklo celkom 2 203 380, spiderov bolo vyrobených 124 tisíc. Aj to je pomerne vysoké číslo a svedčí o obľúbenosti.

Prototypy, špeciály a licencie

Hranatý, 3,8 m dlhý Fiat 850T bol nástupcom prvého Multiply. Vo verzii Familiare išlo o vozidlo, ktorému dnes hovoríme MPV, veď mikrobusík poňal až sedem pasažierov, hoci nemal posuvné zadné dvere. Tými disponoval naopak prototyp City Taxi vystavený v Turíne 1968.

Na osemstopäťdesiatke sa vybláznili aj miestni ladiči a karosári, ktorých bolo Taliansko plné. Abarth ponúkol modely OT (a OTR) 1000, OT 1300, OT 1600. V jednom exemplári existoval aj zbesilý OT 2000 Mostro. Áno, namiesto deväťstovky mal vzadu dvojliter, rovnako ako nemenej šialené, ale civilnejšie vyzerajúce Coupé America. Ladeniu sa venoval aj u nás menej známy Giannini.

Fiat Abarth OT 1000 Spider '1965-68.jpgFiat Abarth OT 1600 '1964-68.jpgFiat 850 Weekend.jpg
Fiat Abarth OT 1000 Spider; Abarth OT 1600; Fiat 850 Weekend

Zagato zase postavilo dve kupé (1964-1965) vo svojom klasickom štýle . Moretti prekarosoval podvozky v štýle súdobých Ferrari, o vlastné "šaty" sa snažili tiež u Vignaleho. Zaujímavá bola aj plážová Shellette s prútenými sedadlami od Michelottiho (asi osemdesiat áut v rokoch 1968-1972). Podobný, ale hranatejší bol o niečo starší Weekend z karosárne OSI, ktorý svojimi tvarmi vzbudzoval terénne ambície, tie ale bohužiaľ nemal. Roadster SIAT Spring sa zasa vracal do tridsiatych rokov.

Ešte nezabudnime na licenčnú výrobu. Španielsky Seat 850 existoval dokonca aj vo štvordverovej verzii, podobne nazvanú Lucciolu postavil v Taliansku Francis Lombardi a z tej potom vychádzali Španieli. O osemstopäťdesiatku nezostali ochudobnení ani Nemci, vychádzala z továrne NSU v Heilbronne pod značkou Neckar ako Adria. Juhoslovanská Zastava 850 (1980-1985) sem nepatrí, tá mala v zadnej časti vlastný štvorvalec 848 cm3 s konštrukčným základom v modernejšej 127 a karosériu klasickej šesťstovky. Pôvodne talianskej srdiečko sa nakoniec usídlilo napríklad v hranatom Seate 133 a prvej Giugiarovej Pande.

Zdroje: archív autora, propagačné materiály Fiat, autowp.ru, Auta 5P, Wikipedia, Svet motorov 16/2014

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A