vytisknout velikost písma Ferrari Portofino nahrádza Californiu

Ferrari Portofino je nástupcom modelu California. Má stále 8-valcový, preplňovaný motor a pevnú sklopnú strechu. Výkon dosahuje 600 koní, vozidlo dosahuje rýchlosť 320 km/h.
Ferrari Portofino nahrádza Californiu

S Ferrari California to bolo vždy tak trochu komplikované. Áno, bolo to Ferrari a to bolo dosť na úspech, ale auto bolo pôvodne vyvinuté ako nástupca spoločnosti Maserati Gran Turismo. Lenže náklady koncernu Fiat trochu uleteli z pôvodných prepočtov a nakoniec sa rozhodlo, že vznikne nová modelová rada Ferrari, takže vyššia cenovka bude ospravedlniteľná a zaplatí investície do vývoja.

Ale dosť bolo minulosti. Nový model, ktorý Kalifornia nahrádza, sa nazýva Ferrari Portofino. Čo to znamená? Portofino je taliansky prístav a obľúbená luxusná turistická destinácia hneď za Janovom. Zmena názvu sa dodáva s úplne novým dizajnom. Ferrari nasadzuje svoju novú ľahšiu platformu, ktorá slúži ako základ pre všetky predné športové vozidlá, vrátane nadchádzajúceho Maseratiho.

Pod kapotou je stále ešte preplňovaný osový valec, takže sa neobjavili povesti o šiestich valcoch. Motor má objem 3855 cm3, výkon 441 kW (600 k) v 7500 min-1 a krútiaci moment 760 Nm v rozmedzí 3000 až 5250 min-1. Samozrejme, automatická prevodovka a pohon zadných kolies prostredníctvom nastaviteľného elektronicky ovládaného diferenciálu.

S dĺžkou 4586 mm, Ferrari Portofino nie je len kompaktný kabriolet, ale má aj štyri sedadlá. Avšak zadné budú rovnako núdzové alebo slúžia ako dodatočné batožinové priestory. A keď sme použiteľní, strecha je stále pevná. Či s ním, alebo bez nej, nové Ferrari vyzerá naozaj dobre.

Ešte vám dlžíme základné dynamické parametre. Ferrari tradične hlási najvyššiu rýchlosť nepresne. V tabuľkách nájdeme "viac ako 320 km/h". Pri rýchlosti 100 km/h zrýchľuje nové zrýchlenie po dobu 3,5 sekúnd. Kto sa stará o spotrebu, určite bude mať záujem o 10,5 litra na 100 km v kombinovanom režime.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY