vytisknout velikost písma Ferrari 288 GTO (1984-1986): Raketa, ktorá nezávodila

Ferrari mohlo bojovať s Porsche o titul majstra sveta v automobilových súťažiach. Nakoniec bolo ale všetko bohužiaľ inak...
Ferrari 288 GTO (1984-1986): Raketa, ktorá nezávodila
Zoznam kapitol
  1. Vývoj a technika
  2. Výbava; Evoluzione
  3. Fotogaléria

Autá Ferrari si v automobilových súťažiach dokážeme predstaviť len ťažko. Dnes sa jedná naozaj o výnimku, ak usporiadatelia pripúšťajú na štart aj triedu GT, v niekoľkých európskych národných šampionátoch to tak je. Lenže v osemdesiatych rokoch minulého roku sme ju videli na štartovacích rampách európskych rallye častejšie, dokonca aj u nás! Maranellský vzpínajúci sa koník mal totiž homologáciu pre kupé 308 GTB, a to v skupine 4. Po vzniku legendárnych "béčok" mohlo štartovať aj tam.

Ferrari GTO Mulo di Prova (# 44421).jpegautowp.ru_ferrari_288_gto_prototype_1.jpgautowp.ru_ferrari_288_gto_prototype_2.jpg
Úplne prvá testovacia mula 288 GTO jazdila už v roku 1983, prototyp s čiastočnou kamuflážou je o rok mladší

Lenže preslávená továreň na superšporty chcela viac ako druhé miesto Jean-Clauda Andrueta z Korisky 1982, i tak išiel vtedy ako súkromník s vozidlom tímu bývalého pilota F1 Charlesa Pozziho. Továrenský tím neexistoval, to samozrejme neznamenalo, že nemohol vzniknúť. Navyše bolo jasné, že podobný voz pripravuje aj Porsche, to ukázalo na IAA 1983 biely koncept 959 Gruppe B... Vo Ferrari sa teda pustili do prác na novom GTO...

ferrari_gto_prototipo_4.jpegferrari_gto_prototipo_5.jpegferrari_gto_prototipo_6.jpeg
Štvorica prototypov Ferrari 288 GTO bola od sériových vozidiel prakticky k nerozoznaniu

Testovacia mula na podvozku číslo 44421 bola hotová už v osemdesiatomtreťom roku. Ďalšie štyri prototypy s takmer finálnym vzhľadom prišli na rad v nasledujúcej sezóne. Konečnou verziou sa pochválila automobilka 28. februára 1984 v Ženeve. Označenie 288 reprezentovalo približný zdvihový objem v litroch a počet valcov. GTO znamenalo Gran Turismo Omologata a dávalo spomenúť na legendárnu 250 GTO...

S osemvalcom a dvomi turbami

Nádherné dvojmiestne kupé poháňal kompaktný motor V8 2855 cm3 s deväťdesiatstupňovým rozovretím valcov umiestnený uprostred, ale nie naprieč ako v 308/328 GTB, ale pozdĺžne. Podštvorcový (80 x 71 mm) celohliníkový štvorventilový agregát s rozvodom DOHC a typovým označením F114 B "dopoval" dvojicu malých japonských turbodúchadiel IHI s maximálnym plniacim tlakom 0,8 baru, ktorá zabránila vtedy bežnému "kopancu". Každé malo vlastný medzichladič plniaceho vzduchu značky Behr.

ferrari_288_gto_14.jpgferrari_288_gto_22.jpg
Pozdĺžne uprostred uložený motor V8 mal dve turbodúchadlá s medzichladičmi

Výfukové preplňovanie nie je vo Ferrari žiadnou novinkou a výdobytkom moderných časov, ešte pred ním ho využívalo 208 GTB/GTS Turbo pre taliansky trh. Maximálneho výkonu 294 kW (400 k) dosahoval motor pri kompresnom pomere 7,6: 1 v 7000 otáčkach, nič silnejšieho vo Ferrari klientele dovtedy neponúkli a lepšia bola v tomto smere až F40 z roku 1987. Červené pole začínalo v 7700 min- 1. Mal mazanie so suchou kľukovou skriňou, z jedného kusa vykovaný kľukový hriadeľ spočíval v pätici hlavných ložísk, vačkové poháňali ozubené remene. Elektronické vstrekovanie Weber-Marelli I.A.W. bolo nepriame, zapaľovanie tranzistorové bezdotykové pre každý valec zvlášť.

ferrari_288_gto_5.jpgferrari_288_gto_6.jpg
Päťstupňová manuálna prevodovka s pákou v otvorenej leštenej kulise posielala silu osemvalca len na zadné kolesá

O prenos sily len dozadu sa starala v spolupráci s dvojkotúčovou hydraulickou suchou spojkou tradičná päťstupňová priamo radená prevodovka, krútiaci moment vrcholil hodnotou 496 N.m pri 3800 min-1. Nachádzala sa až za pohonnou jednotkou. GTO, ako bolo skrátene nazývané, teda nemal pohon všetkých kolies, pritom ten bol pre úspech v najvyššej lige rallye nevyhnutný. Dvojkolka stačili len na asfalte... GTO ale v trakcii pomáhal samosvorný diferenciál. Dlhá radiaca páka sa pohybovala v tradičnej odkrytej leštenej kulise.

Ľahká krása

4290 mm dlhý, 1910 mm široký a len 1120 mm nizučkom superšporte vážil iba 1160 kg. Vrátane podlahy laminátová karoséria doplnená dielmi z moderných "kozmických" materiálov spočívala na klasickom oceľovom priehradovom ráme s rúrkami oválneho i obdĺžnikového prierezu. Na centrálnu časť s podlahou nadväzovala dvojica pomocných konštrukcií.

Zadné sa celé dali rýchlo odmontovať kvôli servisu. Motor bol od posádky oddelený ohňovzdornou kevlarovou prepážkou, nad bezpečnosťou bdel vstavaný ochranný oblúk v streche a B-stĺpikoch, veď išlo primárne o súťažné auto... Ochrannú klietku ale nemalo. Kryt pohonnej jednotky bol z Nomexu rovnako ako predok a strecha, prahy, dvere, spojlery a blatníky zase zo sklenených vlákien.

ferrari_gto_1.jpgferrari_gto.jpgferrari_288_gto_24.jpg
Výklopné hlavné svetlomety boli vtedy v móde, ku guľatým koncovým sa Ferrari v 90. rokoch po malej pauze vrátilo... Jedinou farbou pre GTO bola červená... 

Vzdialenosť medzi nápravami predstavovala len 2450 mm. Podvozok využíval priečnych lichobežníkových polonáprav s dvojitými ramenami nerovnakej dĺžky a zakrivenia stabilizátorov, odpruženie dostali na povel vinuté pružiny a teleskopické tlmiče Koni, ktoré bolo možné ručne nastavovať. "Šaty" ušité v Pininfarine využívali aj základu z rady GTB/GTS, exteriér teda navrhol dosť neprávom zabúdaný Leonardo Fioravanti. Chválil so súčiniteľom odporu vzduchu 0,31.

ferrari_288_gto_19.jpgferrari_288_gto_28.jpgferrari_288_gto_10.jpg
Leonardo Fioravanti stále len rozvíjal pôvodné krivky modelu 308 GTB. Ale nezostarli ani dnes... 

288 GTO malo pochopiteľne výklopné predné svetlá, vpredu nad spojlerom umiestnenú navyše ešte štvoricu hranatých pomocných, ktoré sa hodili v daždi a v noci. Zrkadlá sa nachádzali tak vysoko, aby v nich pilot niečo videl. Karoséria bola plná rebier a chladiacich otvorov. Na predných blatníkoch nesmeli chýbať smaltované logá Scuderie. Vzadu by sme našli po dvoch okrúhlych reflektoroch. Koník vpravo žiaril na čierno, len nápis GTO sa leskol...

Najrýchlejší

Z pokoja za stovku vystrelil bolid, odetý v tradičnom červenom laku Rosso Corsa, za 4,9 s a na dvojnásobok sa dostal počas 12,7 s (Ferrari pôvodne uvádzalo len 15,2 s, ale testy preukázali, že je GTO oveľa rýchlejšie). Magickú tristovku zvládlo ešte o 5 km/h prekročiť. Vtedy neexistovalo žiadne produkčné auto, ktoré by ho dokázalo predbehnúť... Kilometer s pevným štartom ušiel počas 21,8 s.

Dokázali ho zabrzdiť vetrané kotúče dvojokruhového systému, pochopiteľne s posilňovačom a aj dvojpiestikovými strmeňmi, ale ABS predstavovalo ešte hudbu budúcnosti. Predné mali priemer 306 mm, zadné boli väčšie (310 mm). Pod dvojdielnymi päťlúčovými zliatinovými kolesami Speedline s duralovými ráfikmi neboli skoro vidieť. Pôvodné závodné určenie prezrádzali aj centrálne matice... Kolesá priemeru 16 a šírkou 8, respektíve 10 palcov obúvali pneumatiky Goodyear 205/55, respektíve 265/50.

ferrari_288_gto_8.jpgferrari_288_gto_27.jpgferrari_288_gto_9.jpg
288 GTO bolo v polovici 80. rokov najrýchlejším produkčným autom sveta - a ešte navyše krásnym

Jazdným výkonom zodpovedala až dvadsaťpäťlitrová spotreba benzínu, ale do dvojice hliníkových nádrží sa vošlo celkom 120 l pohonnej hmoty. Každá kŕmila elektrickým čerpadlom šesticu valcov. Nízké ťažisko zaručovalo skvelé jazdné vlastnosti, vozidlo sa ale celkom ľahko ovládalo vďaka hrebeňovému riadeniu s 2,89 otáčkami medzi dorazmi (samozrejme bez "serva") a bol aj relatívne komfortný vzhľadom k svojmu určeniu.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A