vytisknout velikost písma Európsky trh v novembri 2014: Najpredávanejšie modely a značky

Škoda sa v novembri udržala bez problémov medzi desiatkou najpredávanejších značiek aj modelov na európskom trhu. V Nemecku a Francúzsku sa predalo menej áut ako vlani.
Európsky trh v novembri 2014: Najpredávanejšie modely a značky
Zoznam kapitol
  1. Situácia v jednotlivých krajinách, Rebríček značiek a koncernov
  2. Najpredávanejšie modely

V krajinách Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) sa v novembri 2014 predalo podľa štatistík JATO celkom 989 667 nových osobných automobilov. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka to znamená nárast o 1,3%. Registrácie sa konkrétne zdvihli o 12 874 kusov, z 976 793. Koniec roka býva v posledných rokoch slabší, milión zostáva nepokorenž. Pritom pred ôsmimi rokmi sa európske cesty rozšírili skoro o jeden a štvrť milióna nových áut. Lenže to boli ešte zlaté predkrízové časy...

JATO do svojich čísel zahŕňa dvadsaťdeviatku krajín starého kontinentu, ako členov EÚ, tak napríklad Švajčiarsko a Nórsko. Výnimkou je Srbsko, ktoré ani do jedného z týchto zoskupení nepatrí.

Situácia v jednotlivých krajinách

V Nemecku pribudlo za jediný mesiac štvrť milióna nových áut. Briti si ich kúpili 172,3 tisíc, Francúzi 135 tisíc a Taliani 109,1 tisíc. V Španielsku našlo nových klientov cez 66 tisíc vozidiel, tam stále trvajú vládne stimuly, takže sa nemožno čudovať skoku o 22%.

Aj Spojené kráľovstvo je na tom aktuálne veľmi dobre, v porovnaní s novembrom 2013 o 8%. Taliansky trh sa medziročne zlepšil o 5,4%. Nemecko však zaznamenalo o 1,8% menej, aj vo Francúzsku odbyt klesol o 2,7%. V prvom prípade sa jedná o úbytok približne 4,5 tisíca registrácii, v druhom o 3,8 tisíc. Nič extrémneho, ale celkový nárast trhu to nepriaznivo ovplyvnilo, pretože ide o významných hráčov tzv. Veľkej päťky.

Z dôležitých trhov, ktoré nie sú medzi päticou najlepších a zároveň sú väčšie ako náš, sa darilo poľskému a švédskemu. Aj keď ich navýšenie je len v radoch stoviek. Naopak najdrsnejší zostup zaznamenalo Holandsko, o dvadsať percent menej! Kleslo s takmer 40,8 tisíc na 32,6 tisíc. Mínusy v Rakúsku, Belgicku a Švajčiarsku oscilujú okolo 7%.

Rebríček značiek a koncernov

Najlepší medzi značkami je naďalej Volkswagen, za november si pripísal 133 075 nových áut. Druhý Ford ich nemá ani polovicu (66 054), čo o dominancii nemeckej jedničky (Ford predsa len tak úplne nemecký nie) jednoznačne svedčí. Tretí tentoraz skončil Renault s odstupom len 203 kusov za modrým oválom! To je v celoeurópskom meradle úplné minimum...

Európska vetva koncernu GM je štvrtá (63,7 tisíc), piaty Peugeot sa dostal cez 58 tisíc vozidiel. Audi má za jedenásty mesiac letopočtu 2014 56,5 tisíc prírastkov, o necelé dve tisícky za ním zaostal mníchovský konkurent.

Nasleduje Mercedes-Benz s 52,7 tisícmi registrácii. Škoda s Citroënom uzatvárajú prvú desiatku, okrídlený šíp zaznamenal necelých 45 tisíc, ten dvojitý z Francúzska potom 43,2 tisíc.

Najväčší medziročný nárast môžu oslavovať v BMW (+8,2%), Mercedesu (+7,3%) a Audi (+3,6%). Luxusná trojka a zároveň úhlavní nepriatelia sa tak zoradili v tejto štatistike za sebou. Z ďalších šplhúňov mimo poradia JATO sa spomína Jeep s dvojnásobkom oproti vlaňajšku vďaka úspechu Cherokee a Renegade. Za Lexus valcuje nový crossover NX a výrazne sa dvíha Mitsubishi (o 10 percent), predávajú sa Outlander, ASX aj malý Space Star alias Mirage.

Aj keď tri diamanty s 8,8 tisíckami prírastkov predstavujú menšinového zástupca, za zmienku rozhodne stoja. Tri značky z prvej desiatky si naopak pohoršili: Ford o 6,6%, Citroën o 6,3% a Škoda o 1,4%. Za celý rok majú však stále dvojciferný nárast: 14,2%.

Európske združenie automobilových výrobcov ACEA, ktorého čísla sa vzhľadom k metodike a zaradenie niektorých štátov od JATO decentne líšia, zverejňujú vo svojich štatistikách aj zaujímavé poradie koncernov. To vedie VW (264,7 tisíc jednotiek) pred PSA (101 tisíc) a Renaultom s Daciou, avšak bez Nissanu a Infiniti (93,9 tisíc).

BMW spolu s Mini (68,8 tis.) prekonalo Ford! Modrý ovál má na konte tentoraz len 65,4 tisíc nových áut. Nasleduje GM so zhruba 64 tisíckami prírastkov. Hyundai s Kiou sa chváli dohromady 60 tisícmi, ale ACEA ich nespája. Nad päťdesiattisícovou hranicou sa nachádzajú ešte FCA a Daimler, obidve skupiny zaznamenali vyše 57 tisíc registrácií a rozdiel medzi nimi je necelých päť stoviek.

Toyota sa ako najlepšia japonská automobilka dostala na 44,8 tis. BMW si polepšilo o 9,4%, Opel a jeho súrodenci od General Motors naopak o 12,2% klesli. Nissan oproti tomu zase vyskočil o 19%, z 30,1 na 36,9 tis. a v poradí je tesne za Toyotou.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A