vytisknout velikost písma Európska kríza má dvoch víťazov: Hyundai a Kia

Obe juhokórejske automobilky pôsobia na prvý pohľad, ako keby útočili na európsky trh z rôznych strán. Na jednej strane ponúkajú trebárs nový veľký luxusný Grand Santa Fe (Hyundai), na strane druhej koncept Provo (Kia), súpera osobitého Citroënu DS3 či Mini. Ale to je klamný pocit. Sú to sesterské spoločnosti a ich ťahy sú premyslené...
Európska kríza má dvoch víťazov: Hyundai a Kia

Patria pod Hyundai Motor Group a ich spoločná stratégia je v poslednej dobe v Európe úspešná. Dokladom sú čísla za minulý rok.

Na starom kontinente obidvaja výrobcovia svoje predaja počas minulých piatich rokov zdvojnásobili. Trhový podiel Hyundaie stúpol na 3,5% v roku 2012 (2,9% v roku 2011) a Kii na 2,7% (2,2% v roku 2011).

Navonok súperi

Na trhu pôsobia ako rivali. Súťažia spolu, zdanlivo sa prebíjajú svojimi ponukami. V skutočnosti obaja juhokórejskí výrobcovia úzko spolupracujú, keď spolu zdieľajú mnohé technológie a komponenty.

Navonok sa im darí vystupovať odlišne zásluhou premyslenej marketingovej stratégie aj rôznemu dizajnu svojich vozidiel. Pritom pod ich kapotami ponúkajú hocikedy takmer to isté alebo veľmi podobné.

Hyundai a Kia zaujali Európanov hlavne tým, že im vyšli v ústrety. Ponúkli im autá, ktoré chceli. S európskym "výrazom", kvalitné a hlavne za dobrú cenu.

Konkurenti v rozpakoch

Kórejské vozy sú vyrábané v Ázii a v dvoch veľmi moderných závodoch v strednej Európe - v Česku a na Slovensku. Z toho pramení konkurenčná výhoda, nižšie náklady. Pritom Hyundai a Kia nie sú nijako obmedzované v prístupe na európsky trh.

Európski výrobcovia namietajú, že takéto podmienky nemajú. Vo Francúzsku, Taliansku, ale aj v ďalších krajinách narážajú na neochotu politikov. Vo chvíli, kedy chcú znižovať náklady, reštrukturalizovať, tak ich často blokujú. Nedovolia im to.

Politici spomínaných krajín za to zbierajú body u voličov, keď automobilkám bránia v ostrejších reakciách na krízovú situáciu a na miestnej úrovni dnes zachovávajú ľuďom prácu. Ovšem európski výrobcovia sú nespokojní. Podľa nich je to krátkozraké a dlhodobo sa to neoplatí. Škody budú neskôr oveľa väčšie.

Prínos európskej ekonomike

Nie všetci ale proti juhokórejským automobilkám broja. Prínos Hyundaia a Kii európskej ekonomike je totiž veľký. Dokladá to aj nedávno vydaná štúdia poprednej poradenskej firmy London Economics

Podľa nej predstavujú automobilky Hyundai a Kia pre Európu veľký prínos. Ich zásluhou má v krajinách Európskej únie prácu 268 000 ľudí.

V roku 2011 zaplatili po započítaní ciel, spotrebnýej a dane z príjmu európskym vládam na daniach 1,7 miliardy eur.

V štúdii London Economics nazvanej "Ekonomické a sociálne prínosy vyplývajúce z prítomnosti automobiliek Hyundai a Kia v Európe" je tiež uvedené, že továrne v Nošoviciach a Žiline spoločne nakupujú zásoby v hodnote 4,8 miliardy eur, z čoho 3,4 miliardy eur (72 %) pochádzajú z Európy.

Píše sa v nej tiež, že "celý reťazec od výskumu a vývoja až po distribúciu možno nájsť v rámci Európy. Predajná sieť zahŕňajúca všetky členské štáty EÚ a krajiny EFTA, dodáva do európskeho hrubého domáceho produktu ďalšie 2 miliardy dolárov ".

Allan Rushforth, senior viceprezident a najvyšší prevádzkový riaditeľ (COO) spoločnosti Hyundai Motor Europe správu komentoval: "Toto len potvrdzuje, že naše investície vo výške mnohých miliárd eur v tomto regióne zvýšili kvalitu našich výrobkov i služieb a priamo aj nepriamo priniesli nové pracovné príležitosti. "

Michael Cole, hlavný prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe, povedal: "Okrem podpory viac ako štvrť milióna pracovných miest, a to priamo v  rozšírenom európskom automobilovom dodávateľskom reťazci, Hyundai Motor Group plní program profesionálneho školenia a vývoja vo vzťahu k našim zamestnancom v Európe a vedením veľmi širokého radu projektov zameraných na vzdelanie a sociálnu starostlivosť."

Porastú aj naďalej? 

Hyundai a Kia sú teda teraz v Európe na vrchole. Bude to ale platiť aj v budúcnosti? Udržia tempo rastu?

Predaje v Európe tento rok dramaticky padajú. Na začiatku roka bola publikovaná predpoveď, že trh s automobilmi spadne tento rok o 3 až 4 percentá. Skutočnosť za prvé dva mesiace je ale úplne odlišná - predaja áut poklesli o oveľa viac, 8-9 percent.

Hyundai a Kia však pôsobia, ako keby sa ich to netýkalo. Zatiaľ čo niektorí ich rivali prepúšťajú zamestnancov, zatvárajú závody, oni "idú" na sto percent vo svojich závodoch v Českej republike a na Slovensku.

Ich trhový podiel ďalej stúpa as pravidelnosťou takmer železnou predstavujú nové modely. Naposledy Hyundai na autosalóne v Soule koncept luxusného športového kupé Hyundai HND-9.

Slovenská stopa

Hyundai a Kia sa presadzujú aj na Slovensku, druhá menovaná automobilka však výraznejšie. Dokladajú to čísla za prvé tri mesiace tohto roku.

V rebríčku Top Ten, ktorý sa nanovo vyprofiloval na konci januára, február urobil prvé korektúry. Seat sa zošmykol zo šiestej priečky na ôsmu a pustil pred seba Hyundai aj Ford.

V hitparáde modelov prvé tri miesta obsadili pochopiteľne Škody: 1. Fabia, 2. Octavia II, 3. Octavia Tour. Dominantné postavenie značky okrídleného šípu na slovenskom trhu len podčiarkuje 7. Roomster a 8. Yeti. S odstupom za prvými tromi Škodovkami nasleduje výhodne ponúkaná Kia Cee´d, ktorú už koncom apríla nahradí nová generácia.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |