vytisknout velikost písma Estónska elektrická trojkolka je riadne retro

V Estónsku vzniká projekt zaujímavých retro trojkoliek. Mali by byť poháňané elektromotorom s výkonom 60 konských síl. Vozidlo má záložnú batériu.
Estónska elektrická trojkolka je riadne retro

Z času na čas sa objaví nejaký zaujímavý koncept alebo aspoň návrh od úplne nezávislého alebo neznámeho výrobcu. Jedným takýmto vozidlom je projekt NOBE z Estónska. Veľa toho ešte nevieme, ale rámcovo ide o retro elektrickú trojkolku, ktorá by sa mohla vyrábať v obmedzených počtoch.

Dizjan je kombináciou štýlov 50. a 60. rokov, vidíme v ňom dobovú Alfu Romeo či napríklad povojnový Messerschmitt, čo bola veľmi podobná kompaktná trojkolka. Retro dizajn sa neobmedzuje len na exteriér, ale aj vo vnútri to vyzerá trochu ako v Mercedese SL či Porsche 356. Síce ide zatiaľ len o počítačový návrh, ale aj tak je to veľmi zaujímavá vízia.

Na pohon sa použijú tri elektromotory s celkovým výkonom 44 kW (60 k). Trojkolka má dostať pomerne malú batériu, ale stačí dosiahnuť 160 km. Zaujímavá je záložná batéria, ktorá je umiestnená v koženom kufríku pri nohách cestujúceho. Tú si môžete vziať a nabíjať v reštaurácii alebo kancelárii. Zaručuje ďalší cyklus okolo 40 km.

Trojkolový motor NOBE dokonca ponúka možnosť nabíjania "na lane" za bežným vozidlom. Vízia je taká, že auto sa zapojí do normálneho auta ako príves. Potom necháte auto za mestom a môžete jazdiť na uliciach "voľne" s touto trojkolkou. Za vývojom sú ľudia, ktorí prevádzkujú autokros a stavajú svoje vlastné stroje, takže budú mať skúsenosti s technikou. Projekt elektrickej trojkolky by sa potom mal financovať prostredníctvom programov na uvedenie do prevádzky.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY