vytisknout velikost písma Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Ak dnes chcete elektrický automobil, máte si z čoho vyberať. My sme si vybrali tri a veľmi podrobne ich porovnali.
Elektrický test: Hyundai Ioniq Electric vs. BMW i3 94 Ah vs. Nissan Leaf 30 kWh

Hyundai označuje model Ioniq za hotovú revolúciu. Možno to pochopiť. Ide o historicky vôbec prvý automobil, ktorý vznikol so zámerom ponúknuť tri varianty pohonu, pričom ani jeden z nich nie je klasický spaľovací. K dispozícii bude hybrid, plug-in hybrid a elektromobil. Podobných áut sa v nie príliš vzdialenej budúcnosti nepochybne objaví viac, avšak teraz nás konkrétne zaujíma model Ioniq Electric.

Čisto elektrické prevedenie už dorazilo na slovenský trh. Hoci sa to možno nezdá, aj tu sa bude musieť popasovať s celkom bohatou konkurenciou. Elektrický Mercedes triedy B, e-Golf, e-up !, Leaf, BMW i3, Kia Soul EV... Ak dnes chcete elektrický automobil, máte si z čoho vyberať.

DSC0372.jpg

Najnovší elektromobil na slovenskom trhu sme porovnali s dvojicou starších modelov. Nissan Leaf bol predstavený už v roku 2009, o štyri roky neskôr sa ukázalo BMW i3. Je jasné, že z princípu veci je predovšetkým Leaf kvôli svojmu veku v nevýhode. Ale na druhú stranu to môže vykompenzovať lepšou cenou. BMW aj Nissan majú za sebou decentnú modernizáciu, v rámci ktorej došlo k nasadeniu lepších akumulátorov - a teda aj k predĺženiu dojazdu. Presne tieto vylepšené varianty (Leaf 30 kWh, i3 94 Ah) sme si vzali do testu.

Dojazd sme už prebrali

V súvislosti s elektromobilmi sa stále objavuje ako najzásadnejšie otázka práve hodnota dojazdu. Nie však tá teoretická a oficiálne sľubovaná, ale reálna. Tejto záležitosti sme sa venovali v samostatnom článku, ktorý vyšiel skôr. Ak ste ho nečítali, tu je stručná rekapitulácia.

Hyundai Ioniq Electric BMW i3 94 Ah Nissan Leaf 30 kWh
Akumulátory Lithium-ión polymerové Lithium-ióntové Lithium-ióntové
Kapacita akumulátorov 28 kWh 33 kWh 30 kWh
Výkon elektromotoru 88 kW 125 kW 80 kW
Udávaný dojazd viac než 280 km až 300 km až 250 km

Rovno si musíme povedať, že ani jeden z testovaných elektromobilov neprešiel to, čo sľubujú optimistické oficiálne údaje. Dôvodom bolo predovšetkým nepriaznivé počasie, ale aj skutočnosť, že veľká časť trasy viedla po diaľnici. Nevykladajte si to však tak, že by sme išli s testovanými elektromobilmi 130 km/h. Alebo snáď ešte viac...

DSC0593.jpgDSC0597.jpg

Naša rýchlosť sa ale pri jazde po diaľnici pohybovala okolo 110 km/h. Iste, keby sme išli pomalšie, keby sme si vybrali inú trasu, keby sme v aute nekúrili, keby sme nezapínali vyhrievanie sedadiel... Prešli by sme pokojne cez 200 km. Ale to nebol náš zámer. Keď sa budete snažiť, pri bežných a podobne výkonných autách dosiahnete spotreby okolo troch litrov. Takže keby sme k tomu pristupovali takto, žiadne elektromobily nie sú potrebné, pretože automobily so spaľovacím motorom sú predsa veľmi úsporné (a neporovnateľne lacnejšie). Nie, nás zaujímal reálny výsledok pri aspoň trochu reálnom štýle jazdy.

Najskôr sa dostavil Nissan, ktorý tiež od začiatku vykazoval najnižší dojazd. Pri teplote okolo piatich stupňov a za konštantného dažďa prešiel Leaf do absolútneho vybitia vzdialenosť 122,1 km. BMW i3 zvládlo 149,1 km a Hyundai Ioniq sa dostal ako jediný cez 150 km, keď sa vybil až po najazdení 165 km.

Z pohľadu dojazdu nie je o víťazovi pochýb (kompletnú tabuľku týkajúcu sa testu dojazde nájdete pod článkom), ale v rámci kompletného porovnávacieho testu to nie je jediná rozhodujúca záležitosť. Ak chceme vybrať ozajstného víťaza, vstupuje do hry rad ďalších aspektov. Tie však nič nezmenili na skutočnosti, že Nissan Leaf v tomto prípade obsadil tretie miesto.

3. miesto: Nissan Leaf

DSC0279.jpg

Plusy

 • Najnižšia základná obstarávacia cena
 • Ponúkne najviac priestoru pre posádku

Mínusy

 • Ide o najstarší elektromobil z tejto trojice a je to na ňom cítiť
 • Je najťažší, najmenej výkonný, najpomalší a prejde najmenej
 • Testovaná výbava Tekna sa dostáva k hranici 35-tisíc eur, čím miznú výhody nízkej obstarávacej ceny v porovnaní s konkurenciou
 • Pozícia za volantom vyžaduje zvyk
 • Jazdné vlastnosti sú skôr podpriemerné

Nissan Leaf sa bohužiaľ musel vysporiadať hneď od začiatku s dvoma väčšími problémami. Predovšetkým je to koncepčne dosť starší voz. Ak si spomeniete na prvé elektrické pokusy v podobe Peugeotu iOn, potom viete, že sú to autá z kategórie "čokoľvek pre čistú mobilitu". Práve tento Peugeot (a jeho súrodenci) bol podpriemerne jazdiaci automobil s veľmi kompromisným dojazdom, absurdnou cenou a vlastnosťami, kedy ste sa ako vodiči museli jednoznačne podriadiť automobilu. Leaf taký ani náhodou nie je, ale prvky priekopníckej doby na ňom ešte vidno.

Hyundai Ioniq Electric BMW i3 94 Ah Nissan Leaf 30 kWh
Najvyšší výkon (kW) 88 125 80
Najvyšší krútiaci moment (N.m) 295 250 254
Akceleraceácia 0-100 km/h (s) 9,9/10,2 (režim Sport/Normal) 7,3 11,5
Najvyššia rýchlosť (km/h) 165 150 144
Spotreba elektrickej energie (kWh/100 km) 11,5 12,6 (13,1 na testovaných 20" kolesách) 15
Minimálny čas dobíjania (rychlonabíjačka) (min.) 23 39 30
Základná cena (EUR) 31 828 35 899 29 238

Druhým problémom Nissanu bola skutočnosť, že náš konkrétny exemplár mal v čase testu najazdených viac ako 30 000 km. To nepridá ani dojazdu, ani celkovému dojmu. Táto skúsenosť s modelom Leaf ale nebola naša premiérová, takže si dovolíme odhadnúť, že ani prítomnosť úplne nového kusu by na konečnom poradí veľa nezmenila.

Prečo áno?

Nissan Leaf má dve hlavné prednosti. Cenník začína čiastkou 27-tisíc eur v základnom prevedení 24 kWh. To je takmer presne o 7 a pol tisíca menej v porovnaní s VW e-Golf. Hyundai Ioniq Electric vyjde minimálne na 31 828 eur a napríklad taká Kia Soul EV stojí zhruba o 400 eur menej ako Ioniq. Nebyť malého modelu e-up!, lacnejšie elektromobil na slovenskom trhu by ste hľadali ťažko. Na testované prevedenie Leaf 30 kWh s lepšími akumulátormi ale budete potrebovať minimálne 29 238 eur. Napriek tomu stále platí, že ide medzi elektromobilmi o relatívne lacný model.

DSC0394.jpgDSC0398.jpg

A potom tu je druhá zaujímavá vlastnosť. Leaf patrí k elektromobilom, v ktorých nájde posádka najviac priestoru. Nie nadarmo Nissan prezentuje tento model ako "rodinný elektromobil". Pravda, kufor neponúka úplne ideálny prístup ani tvar, ale stále tu máte k dispozícii objem 370 litrov. Ioniq je o 20 litrov menší, BMW ponúka iba 260 litrov. Pokiaľ ide o miesto pre cestujúcich, najmä v druhom rade, budete opäť hľadať lepší elektrický automobil len ťažko.

Musíte urobiť rad kompromisov

Ako najstarší z našej trojice od vás ale bude Nissan Leaf na oplátku za nízku cenu chcieť rad kompromisov. Začína to napríklad už vonkajším dizajnom. Chápeme, že vzhľad je záležitosť čisto subjektívna, ale na náš vkus má Leaf až príliš neortodoxné tvary.

Horšie je to na mieste vodiča. Pozícia za volantom je z testovanej trojice najmenej prirodzená. Osobne by som ako človek vysoký takmer 190 cm uvítal sedadlo odsunuté ešte trochu viac dozadu. A hlavne by sa hodil volant s väčším rozsahom nastavenia. Navyše ho možno nastavovať len výškovo. Spracovanie interiéru (aj lacno vyzerajúce plasty) jasne odkazuje na starobu modelu.

 

DSC0537.jpgDSC0540.jpg

Nissan Leaf je z našej trojice takisto najpomalší, pretože má najslabší motor a váži najviac. Najvyššia je aj udávaná aj reálna spotreba. Okrem toho japonský elektromobil vykazuje najmenej isté jazdné vlastnosti. Zadnej náprave využívajúce torzné priečku (obaja súperi majú vzadu viacprvkové zavesenie) robia nerovnosti veľké problémy, ak ich práve stretnete v zákrute. Vieme si však predstaviť, že nenároční vodiči budú spokojní. Napríklad pri posúvaní po meste. Vzhľadom k súčasnej konkurencii (a to nehovoríme o klasických autách so spaľovacím motorom za podobnú cenu) ale treba konštatovať, že aj štandardy v oblasti jazdných vlastností elektromobilov sa posunuli ďalej.

Priestor pre cestujúcich (cm) Hyundai Ioniq Electric BMW i3 94 Ah Nissan Leaf 30 kWh
Šírka v úrovni lakťov vpredu 148 140 142
Šírka v úrovni lakťov vzadu 149 129 138
Priestor pre hlavu vpredu min/max. 92/100 92/100 99/103
Priestor pre hlavu vzadu 87 91 90
Dĺžka sedáku vpredu 50 49 46
Výška operadla vpredu 64 61 64
Dĺžka sedáku vzadu 47 43 46
Výška operadla vzadu 63 61 60
Šírka prostredného sedáku vzadu 24 --- 25
Minimálny priestor pre nohy vzadu 12 12 22
Maximálny priestor pre nohy vzadu 37 36 45
Priestor pre nohy vzadu za 190cm vodičom 17 15 21

Trochu komplikované je to nakoniec aj s cenou. Do testu sa dostavil exemplár s vrcholnou výbavou Tekna. To znamená cenovku 34 299 eur. Je ale pravda, že vo výbave nájdete úplne všetko. Lenže práve Ioniq tiež prišiel v maximálnej špecifikácii (výbava Ultimate) a tá je drahšia iba o nejakých 2 700 eur. Vzhľadom k celkovej sume je to príplatok nie úplne zanedbateľný, ale aj za neho dostanete nezanedbateľne lepšie auto.

Ak hľadáte relatívne lacný elektromobil pre jazdu vo štvorici (alebo v pätici) po meste, bude Leaf vhodnou voľbou. Ak ale chcete aspoň občas vyraziť mimo mesto, prípadne si dopriať vyššiu výbavu, potom sa veľmi pravdepodobne vyplatí príplatok za jedného z dnešných konkurentov. Obaja totiž ponúkajú viac.

2. miesto: BMW i3

DSC0251.jpg

Plusy

 • Suverénne najlepšia dynamika
 • Zaujímavý interiér
 • Punc prémiovej značky
 • Prepracovaný multimediálny systém
 • Z pozície vodiča pôsobí ako crossover
 • Možno dokúpiť benzínový generátor

Mínusy

 • Z našej trojice je najdrahší
 • Iba štvormiestny interiér
 • V meste neprakticky riešené zadné dvere
 • Ovládanie vyžaduje zvyk
 • Ponúka najmenej priestoru vnútri
 • Pokiaľ dôjde na najhoršie, nesmiete ho ťahať

BMW i3 je vzhľadom k svojej veľkosti drahé auto, ale ponúka celkom dosť zaujímavých vlastností, ktorými vie cenu aspoň čiastočne ospravedlniť. Nebudeme si nič nahovárať, všetko začína od prémiovej značky. Avšak mníchovský elektromobil staví svoj imidž aj na moderných materiáloch, dizajnu (z ktorého aj po troch rokoch na trhu padajú niektorým ľuďom čeľuste) a suverénne najlepšej dynamike. To všetko už poznáme z rokov predchádzajúcich. Relatívnou novinkou je príchod testovanej verzie 94 Ah, ktorá disponuje väčším dojazdom.

Pravdupovediac ale i3 stojí nielen v tomto teste trochu bokom. Tak celkom si nedokážeme predstaviť situáciu, keď by zákazník prahnúci po zaujímavom elektromobilu typu BMW i3 radšej skočil do Nissanu Leaf alebo elektrického Ioniqu. Hoci dôvody by sa k takémuto kroku určite našli.

Prečo áno?

Predovšetkým ide o jazdu. Nie že by i3 svojimi vlastnosťami nejako dramaticky kradlo zákazníkov napríklad BMW M2, ale stále je to automobil s pohonom zadnej nápravy a výkonom 125 kW. Pokiaľ na to na semafóroch poriadne šliapnete, nebudú vám stačiť ani automobily, pri ktorých by ste to asi nečakali. Minimálne nie do mestských 50 km/h. V porovnaní s Nissanom Leaf a Hyundaiom Ioniq je i3 hotový hot-hatch.

BMW i3 disponuje aj zaujímavým interiérom. Kombinácia recyklovaných materiálov a dreva pôsobí veľmi príjemne. Ak si navyše zvyknete na ovládanie pomocou veľkého voliča vpravo pod volantom (Boh mi odpusť, ale zakaždým, keď som na tú vec siahol, sa mi pred očami vybavil Oltcit), nakoniec zistíte, že to nie je úplne zlé riešenie.

DSC0518.jpg

Jednoznačne najlepší je aj multimediálny systém iDrive a úplne zlé nie sú ani jazdné vlastnosti. BMW i3 vyniká predovšetkým obratnosťou, pretože ide o relatívne krátky automobil ponúkajúci vďaka svojej konštrukcii a tenučkým pneumatikám extrémny rajd predných kolies. Bez problémov sa otočíte takmer všade. Navyše BMW doprialo svojmu malému elektromobilu rozloženie hmotnosti medzi nápravami v pomere 50/50. A hoci je karoséria celkom vysoká, pod podlahou umiestnené akumulátory znamenajú relatívne nízko položené ťažisko.

S čím sa musíte zmieriť?

Napriek tomu je v BMW i3 potrebné myslieť na pomerne vysokú stavbu karosérie, nie práve veľkú šírku a úzke pneumatiky. (Testovaný exemplár dostal príplatkovej dvadsiatky za 1 300 eur). Rýchlejšie zákruty znamenajú väčšie náklony a keď sa do vás na diaľnici oprie bočný vietor, určite to spoznáte. V zákrutách ale veľmi skoro zasahuja stabilizácia, ktorá nepripustí sebemenšie neprístojnosti.

V kontexte chvály na tému "obratnosť v meste" je trochu paradoxné, že práve v stiesnených priestoroch objavíte ďalšiu nevýhodu BMW i3. Ak vedľa vás niekto zaparkuje príliš blízko, na zadné sedačky sa kvôli protismerne otváraným dverám jednoducho nedostanete. K praktickej stránke veci je potrebné dodať ešte najmenej priestranný interiér a najmenší kufor. Kvôli motoru umiestnenému vzadu je aj nákladová hrana dosť vysoko. Využiť ale môžete ešte jednu menšiu schránku vpredu. Teda ak v nej nebudete voziť nabíjacie kabely.

DSC0455.jpg

Skrytou nevýhodou je tiež skutočnosť, že BMW i3 nemožno ťahať. Iste, pri normálnej prevádzke asi nedôjde k situácii, kedy by ste auto vybili do zastavenia. Ak by sa tak ale náhodou stalo, Ioniq aj Leaf stačí zapriahnuť za prvé prechádzajúce vozidlo a dotiahnuť k dobíjacej stanici. V prípade i3 musíte volať odťahovku (a teda čakať), ktorá váš elektromobil naloží a odvezie niekam k zásuvke.

BMW i3 je na pohľad podobne výstredný ako Nissan Leaf, ale inak ide o jeho úplný opak. Je to podstatne rýchlejšie auto s omnoho lepšie spracovaným interiérom, väčším dojazdom a lepším správaním na ceste. A samozrejme aj s cenovkou vyššou pokojne o 11-tisíc eur. Navyše sa tu vážne nemusíte - na rozdiel od dnešnej dvojice konkurentov - obávať o nedostatok príplatkov.

1. miesto: Hyundai Ioniq Electric

DSC0311.jpg

Plusy

 • Je najľahší, má najlepšiu aerodynamiku a vykazuje najnižšiu spotrebu
 • Preto aj dobehne najďalej
 • Z pohľadu vodiča sa chová skoro ako bežné auto
 • Je ešte tichší ako i3
 • Ponúka najpohodlnejší podvozok a veľmi slušné jazdné vlastnosti
 • Karoséria liftback je najpraktickejšia
 • Interiér je vyložene európsky

Mínusy

 • Cestujúcim vzadu neponúkne toľko miesta ako Nissan Leaf
 • Zlý výhľad vzad (najmä za dažďa)
 • Pri plnom brzdení je veľmi výrazný prechod z brzdenia elektromotorom na mechanické brzdy

Hyundai Ioniq zvíťazil nielen v skúške dojazdu, ale stal sa aj celkovým víťazom tohto porovnávacieho testu. Sympatie si kórejská novinka získala prakticky v celej redakcii. Najmä z jedného prostého dôvodu. Ak Ioniq Electric šoférujete, chová sa takmer ako bežný automobil. Žiadne zásadné špeciality v ovládaní (okrem tlačidiel namiesto klasického voliča jazdných režimov), prirodzená pozícia za volantom, pohodlný podvozok, tichý interiér. Jazda s Hyundaiom Ioniq Electric bola z tejto trojice jednoducho najpríjemnejšia, pretože od nás voz vyžadoval najmenej kompromisov.

Prečo áno?

Argumentom číslo jedna je najväčší dojazd, daný najnižšou hmotnosťou a najnižšou spotrebou. Rad ďalších argumentov už zaznel v predchádzajúcom odseku. Navyše tu je pomerne dlhý kufor so suverénne najlepším prístupom. Zaujímavé sú aj tlačidlá pod volantom. Samozrejme sa nejedná o tlačidlá pre radenie, ale pre nastavovanie intenzity rekuperácie. Tým pravým intenzitu uberáte, ľavým pridávate. Je to prirodzené. V automatoch bežne ľavým podraďuje a teda väčšinou aj viac brzdíte.

Priestor pre batožinu (cm) Hyundai Ioniq Electric BMW i3 94 Ah Nissan Leaf 30 kWh
Šírka medzi bočnicami 100 103 72
Maximálna šírka 100 103 121
Dĺžka ložnej plochy 82 60 62
Max. dĺžka nákladu 196 176 188

Túto drobnú vychytávku neponúkne ani Leaf, ani BMW. Leaf disponuje režimom jazdy B, kedy systém rekuperuje trochu viac. Model i3 umožňuje takzvané ovládanie jedným pedálom, kedy po zložení nohy z plynu voz rekuperuje (rozumej brzdí) naozaj veľa a ako jediný z tejto trojice pokojne až do úplného zastavenia. Toto riešenie má svoje výhody, ale na druhú stranu je trochu otravné ísť z kopca a stále stáť na plyne, aby vozidlo nespomaľovalo. Ioniq ponúka kompromis. Ak chcete správanie i3, nastavte si intenzitu 3 a potom sa tiež môžete hrať len s plynovým pedálom. Niekedy sa ale hodí nechať vozidlo z kopca trochu rozbehnúť alebo nerekuperovať tak prudko. Tu nie je problém intenzitu meniť podľa potreby.

DSC0557.jpgDSC0576.jpg

Navyše ak nastavíte intenzitu 0, môžete si naplno vyskúšať jazdu na neutrál, kedy vozidlo vôbec nebrzdí. A je to celkom zaujímavá show, pretože Ioniq dokáže plachtiť po diaľnici s neuveriteľnou ľahkosťou. V tomto kontexte asi neprekvapí, že je to práve Hyundai, kto má z našej trojice najlepšiu aerodynamiku. Oficiálne tabuľky uvádzajú pri BMW i3 a Nissanu Leaf zhodný súčiniteľ odporu vzduchu 0,29. V prípade Ioniqu to je len 0,24.

Nový Ioniq má tiež najlepšie jazdné vlastnosti a je jednoznačne najpohodlnejší. A ako už zaznelo, ergonomicky má najbližšie k bežným autám. Záujemcovia o niečo špeciálne možno nadšení nebudú, ale ťažko možno poprieť, že z pohľadu ovládania je riešenie automobilky Hyundai najpríjemnejšie.

Pár nedostatkov sa nájde

Keď sme s kolegom Daliborom chceli stanoviť mínusy pre Ioniq Electric, boli sme prekvapení tým, ako málo priestoru ku kritike nám tento elektromobil nechal. On totiž robí všetko veľmi dobre, aj keď pár necností sme nakoniec predsa len dohromady dali.

DSC0470.jpg

Asi najmenej príjemným prekvapením bolo prudké brzdenie z rýchlosti okolo 130 km/h. Ako je to pri podobných automobiloch bežné, najprv nastupuje vo väčšej miere elektromotor. Až potom sa do hry naplno zapoja brzdy. Práve tento moment priniesol ono prekvapenie, pretože v prechodovej fáze ako keby chvíľu trvalo, než zasiahne ABS. Vozidlo sa tak skĺzne po predných kolesách ako za starých čias. Podobné správanie vykázal aj Leaf, ale nie v takej miere. BMW i3 zvládalo brzdenie najlepšie. Ide o trochu extrémne počínanie, avšak je dobré o tom aspoň vedieť.

Ďalšia nevýhoda vychádza zo základného tvaru karosérie a je daňou za veľmi dobrú aerodynamiku. Splývajúci zadok uberá miesto pre hlavu cestujúcich v druhom rade. V tomto smere je Ioniq z našej trojice najhoršie. Podľa nášho merania je výška pre hlavu vzadu pri Hyundai 87 cm, pri BMW 91 cm a v Nissane 90 cm.

Okrem toho Ioniq, aj keď nejde o malé vozidlo, nie je v druhom rade ani v oblasti kolien tak priestranný ako Nissan Leaf. Hoci je o niečo dlhší a má rovnako dlhý rázvor náprav (2,7 m). Vyložene priestorová núdze tu ale nepanuje.

DSC0342.jpgDSC0344.jpg

DSC0366.jpgDSC0371.jpg

Rozdelené zadné okno navyše práve nepomáha výhľadu von. Tým skôr, keď začne pršať. Pravda, o hornú časť sa postará prúdiaci vzduch, tá spodná sa ale rýchlo znečistí a vám nezostáva nič iné ako si na to zvyknúť.

Záver

Tento test v podstate ukázal, ako pestrá je už dnes ponuka elektromobilov na slovenskom a českom trhu. Na svoje si príde každý, kto chce za elektrický automobil minúť približne 30-33 tisíc eur. Záujemca o lacný a priestranný automobil asi zvolí Leaf, zákazníci túžiaci po niečom výnimočnejšom siahnu po BMW i3 a tých, ktorí hľadajú niečo ako prirodzený kompromis, bude najviac zaujímať Ioniq Electric.

Nový Hyundai nás popravde prekvapil. Keby jeho reálny dojazd bol ešte o niečo vyšší, pomaly sa môžeme baviť o plnohodnotnej náhrade bežného auta (aj keď vo svojich úvahách musíme vynechať hľadisko ceny). Svojím spôsobom je Ioniq dosť podobný elektrickému VW Golf, čo by bol bezpochyby tiež veľmi zaujímavý porovnávací test. Možno na neho dôjde, až na trh dorazí modernizovaná verzia nemeckého hatchbacku.

Hyundai Ioniq Electric BMW i3 94 Ah Nissan Leaf 30 kWh
Dajezd po prejdení 61 km (po prvej časti trasy) 114 km 96 km 77 km
Priemerná rýchlosť 1. časti trasy 79 km/h 80 km/h 72 km/h
Priemerná spotreba po 1. časti trasy 17,1 kWh/100 km 20,4 kWh/100 km 22,3 kWh/100 km
Dojazd po prejdení 122 km 48 km 28 km ---
Priemerná rýchlosť 2. časti trasy 77 km/h 81,3 km/h 81,5 km/h
Priemerná spotreba po 2. časti trasy 17,0 kWh/100 km 19,6 kWh/100 km 20,7 kWh/100 km
Celkovo odjazdené do zastavenia 165 km 149,1 km 122,1 km
Technické údaje Hyundai Ioniq Electric BMW i3 94 Ah Nissan Leaf 30 kWh
MOTOR
Konštrukcia: synchronný elektromotor s permanentným magnetom synchronný elektromotor s permanentným magnetom synchronný elektromotor s permanentným magnetom
Najvyšší výkon (kW): 88 125 80
Najvyšší krútiaci moment (N.m): 295 250 254
Typ akumulátorov lithium-ión polymerové lithium-ióntové lithium-ióntové
Kapacita akumulátorov (kWh) 28 33 30
Prevodovka: jednostupňový redukčný prevod jednostupňový redukčný prevod jednostupňový redukčný prevod
Pohon: predný zadný predný
JAZDNÉ VÝKONY
Akcelerácia 0-100 km/h (s): 9,9/10,2 (režim Sport/Normal) 7,3 11,5
Najvyššia rýchlosť (km/h): 165 150 144
Spotreba paliva mesto/mimo mesto/kombinovaná (kWh/100 km): 11,5 13,1 15
Maximálny dojazd (km): viac ako 280 až 300 až 250
ROZMERY A HMOTNOSTI
Dĺžka (mm): 4470 3999 4445
Šírka (mm): 1820 1775 1770
Výška (mm): 1450 1578 1550
Rázvor náprav (mm): 2700 2570 2700
Rozchod kolies vpredu/vzadu (mm): 1555/1564 1571/1576 1540/1535
Prevádzková hmotnosť (kg): 1495 1440 1610
Najvyššia prípustná hmotnosť (kg): 1880 1760 1966
Objem batožinového priestoru (l): 350/1410 260/1100 370/720
PODVOZOK A PNEUMATIKY
Zavesenie vpredu: vzpery McPherson vzpery McPherson vzpery McPherson
Zavesenie vzadu: viacprvkové viacprvkové torzná priečka
Pneumatiky vpredu: 205/55 R16 175/55 R20 215/50 R17
Pneumatiky vzadu: 205/55 R16 175/55 R20 215/50 R17
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY